PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tajemnice albumu Feyerabendów. Nowe widoki Gdańska z XIX wieku. Spotkanie w czwartek

Tajemnice albumu Feyerabendów. Nowe widoki Gdańska z XIX wieku. Spotkanie w czwartek
Z okazji 50-lecia do Muzeum Gdańska trafił kolejny eksponat. Niewielki, pamiątkowy album z 1836 r. zawiera ponad dwadzieścia grafik przedstawiających widoki Gdańska i okolic. W czwartek, 23 stycznia, na Wielkiej Sali Wety odbędzie się promocja albumu. Losy zabytku i jego pochodzenie omówią dr Janusz Dargacz oraz Marta Krzyżowska.
Okładka albumu z 1836 roku
Okładka albumu z 1836 roku a w nim m.in. ...
fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

 

Część z wizerunków przedstawia powszechnie znane miejsca, np. Długi Targ, w albumie pojawiają się jednak również rzadsze ujęcia, np. Nowego Portu, czy Brzeźna. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni.

- Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska. Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 roku założyła firmę „Daniel Feyerabend”, zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 roku. Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku. Jego historię i tajemnice omówimy szerzej podczas promocji - mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

 

Motława i Wielki Żuraw
... Motława i Wielki Żuraw ...
fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

 

Zakup pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

- W 2020 r. Muzeum Gdańska obchodzi swoje 50. urodziny. To okazja do tego, by uhonorować osoby oraz instytucje, które od lat wspierały rozwój kolekcji naszego muzeum. Od wielu lat jesteśmy stale wspierani przez Browar Amber i jego właściciela Andrzeja Przybyło. Pomorska firma przeznaczyła kilkadziesiąt tysięcy złotych ze sprzedaży marki Johannes, współfinansując albo finansując w całości zakup wybranych eksponatów. Do najważniejszych należą naczynie porcelanowe w kształcie baranka z początku XVIII wieku, portret kupca gdańskiego z 1848 roku, czy też portret konny króla Prus autorstwa Daniela Chodowieckiego - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Charakterystyczne widoki: Długi Targ, Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa
... charakterystyczne widoki: Długi Targ, Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa
fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Limit miejsc na Wielkiej Sali Wety wynosi 150 miejsc. Wstęp bezpłatny.

Kiedy: 23 stycznia 2020 (czwartek), godz. 17:00-19:00

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Rezerwacje miejsc na profilu FB oraz mailowo: kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl.

 

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze