• Start
  • Wiadomości
  • Szkoła podstawowa przy ul. Jabłoniowej gotowa, czas na odbiory inwestycji. Zajrzyj do środka

Szkoła podstawowa przy ul. Jabłoniowej. Budowa zakończona, czas na odbiory inwestycji

W salach lekcyjnych stoją już ławki, wkrótce dostawiane będą krzesła, z których już we wrześniu korzystać będą młodzi gdańszczanie. Zakończono budowę najmłodszej szkoły publicznej w naszym mieście. Właśnie rozpoczęła się procedura odbiorowa. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza budynków!
01.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowa budynków szkolnych przy ul. Jabłoniowej zakończona, trwa ich meblowanie
Kompleks  szkolny  przy ul. Jabłoniowej są gotowe, trwa ich meblowanie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Szkolny kompleks, który wejdzie w skład Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa w dzielnicy Jasień składa się z trzech budynków (A,B i C). Pomieści 750 uczennic i uczniów.

- Obiekt jest obecnie sprawdzany przez pracowników Sanepidu oraz Straż Pożarną. W najbliższych dniach planowana jest kontrola nadzoru budowlanego - potwierdza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wokół budynków trwają też ostatnie prace porządkowe.

 

Pracownie szkolne będą przygotowane do potrzeb gdańskich uczniów
Pracownie szkolne będą przygotowane do potrzeb gdańskich uczniów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) zbudowano 25 oddziałów szkolnych. Będą tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. Do tego będą się tu mieścić pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym.

W drugim, dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B), mieści się 21 oddziałów szkolnych. Znajdą się tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. Będą tu również pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.

Budynek sali gimnastycznej (C) jest trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, zbudowano tu nowoczesną aulę widowiskowo-konferencyjną dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku jest też sala korekcyjna przystosowana do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.

Przy szkole powstał kompleks boisk i plac zabaw, a także parking na 99 samochodów plus 6 miejsc parkingowych na potrzeby osób niepełnosprawnych, miejsce dla autobusu oraz dla blisko 300 rowerów. Wszystkie budynki szkolne są przystosowane dla uczniów niepełnosprawnych - zamontowano bowiem kilka wind oraz specjalną platformę.

Ta najmłodsza gdańska szkoła wyróżnia się na tle innych placówek.

- Obiekt przy ul. Jabłoniowej jest szkołą wyjątkową, zbudowaną w przyjaznej, ekologicznej technologii. Gdańsk jest prekursorem budownictwa ekologicznego w obiektach użyteczności publicznej. Wiele samorządów uczy się od nas i zbiera doświadczenia na tym polu. Zbudowaliśmy już w Gdańsku kilka przedszkoli i żłobków w tzw. technologii drewnianej, w której stropy i ściany wykonane są z drewna. Takie budynki są ekologiczne i bardziej oszczędne - podkreśla Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Szkoła ta (poza salą gimnastyczną) także ma drewniane stropy i ściany. Częściowo zbudowana została metodą modułową, z gotowych prefabrykowanych elementów. Jest to pierwsza taka szkoła w Gdańsku i ósma placówka oświatowa wzniesiona w tej technologii (poprzednie to placówki przedszkolne i żłobki przy ul. Dąbka, Damroki, Wilanowskiej, Olsztyńskiej, Kolorowej i przedszkole przy Jabłoniowej).

Estetycznie i nowocześnie jest i wewnątrz i na zewnątrz szkolnego kompleksu
Estetycznie i nowocześnie jest i wewnątrz i na zewnątrz szkolnego kompleksu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Szkoła będzie bardzo dobrze skomunikowana, ponieważ (w przyszłym roku) niemal pod samą szkołę będzie podjeżdżał tramwaj z budowanej obecnie ul. Nowej Bulońskiej, a w przyszłości również z kierunku ul. Havla. Powstanie tutaj również połączenie pieszo-rowerowe z osiedlem znajdującym się przy ul. Porębskiego.

Łączny koszt inwestycji to ponad 80 mln zł. 

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. Bydgoszcz, a partnerem TB INVEST Sp. z o.o. z okolic Gdańska.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim