• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia: debaty, wystawy, wydarzenia kulturalne. TRANSMISJE na gdansk.pl

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. 29 i 30 sierpnia: debaty, wystawy, wydarzenia kulturalne. TRANSMISJE na gdansk.pl

Wiec solidarności z Białorusią, debaty na ważne społecznie tematy, wyjątkowe wystawy, znakomici goście, przedstawienia teatralne i warsztaty rękodzieła - to niektóre z wydarzeń podczas dwóch dni tegorocznego Święta Wolności i Demokracji. O programie obchodów 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych mówili m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Basil Kerski, dyrektor ECS. 
26.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
konfadobra
Od lewej stoją: Dorota Brzezińska z ECS, Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik działu archiwum i organizacji wystaw ECS, prezydent  Aleksandra Dulkiewicz, za nią Basil Kerski  dyrektor ECS i Jacek  Bendykowski prezes Fundacji  Gdańskiej. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapowiadając wydarzenia tegorocznego Święta Wolności i Demokacji podkresliła, jak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa sanitarnego 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W środę, 26 sierpnia, w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom tegorocznego Święta Wolności i Demokracji czyli 40-lecia Porozumień Sierpniowych. W konferencji wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski - prezes Fundacji Gdańskiej, Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Monika Krzencessa-Ropiak - kierownik działu archiwum i organizacji wystaw ECS, Dorota Brzezińska - animatorka społeczna, dział projektów obywatelskich ECS.

Strajk w Stoczni Gdańskiej - wspominamy wydarzenia sprzed 40 lat: dzień po dniu


Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała wiec solidarności z Białorusią, który odbędzie się w poniedziałek, 31 sierpnia, o godz. 20.00 przy bramie nr 2.   

- Na Białorusi od dwóch tygodni ludzie walczą o godność i demokrację, chcielibyśmy ich w tej walce wesprzeć - powiedziała prezydent Gdańska. - To symboliczny gest uzgodniony z trójmiejską społecznością z Białorusi, którą w Gdańsku można liczyć w tysiącach osób. Ten wiec to ważny sygnał z Gdańska, z Polski który pójdzie w świat. 


Basil Kerski podziękował wszystkim instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie Święto Wolności i Demokracji, zapowiedział też wyjątkowe wystawy: "Sierpień’’80. Bez strachu, ale z rozwagą" i "21 postulatów Młodych ponad Podziałami".

Poinformował też, że 31 sierpnia w sali wystaw czasowych ECS odbędzie się Komisja Senacka. 

- To  jedyna reakcja na naszą prośbę, abyśmy usiedli przy stole i porozmawiali o losie oryginalnych tablic z 21 postulatami - tłumaczył dyrektor ECS. - Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku nie pretenduje do własności tablic, ale potrzebna jest spokojna dyskusja, gdzie te tablice powinny się znaleźć. 

„Te tablice z ECS nie wyjadą”. Do kogo należy zapis postulatów Sierpnia?


Monika Krzencessa-Ropiak zaprosiła na wystawę "Sierpień’’80. Bez strachu, ale z rozwagą", na której zgromadzono zdjęcia około 60 różnych autorów. Zdjęcia pochodzą z zasobów archiwum ECS i innych kolekcji, m.in. dwóch francuskich fotoreporterów - Jeana-Louisa Atlana i Alaina Dejeana. Doskonale skadrowane, a dotąd rzadko publikowane, wielowymiarowo ukazują strajk i strajkujących.

- Zdjęcia zostały wydrukowane na drewnie, to świadome nawiązanie do sosnowej sklejki, na której spisano 21 postulatów - powiedziała Monika Krzencessa-Ropiak. - Są to między innymi zdjęcia dwóch francuskich fotoreporterów, którzy w sierpniu 80 oddelegowani przez francuskie media przyjechali do Gdańska. Mają one walor dokumentujący i artystyczny, bohaterami portretów są robotnicy.


Druga wystawa swój początek ma w wydarzeniach po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Wtedy trójmiejska młodzież zorganizowała marsz Ponad Podziałami, który przeszedł ulicami Gdańska 6 lutego 2019 roku. W tym trudnym momencie uczennice i uczniowie - zainspirowani postulatami spisanymi na słynnych tablicach z sierpnia 1980 roku - sformułowali 21 nowych, swoich  postulatów. Chcieli wyrazić swoje potrzeby, żądania i apele. Opowiedzieć, jaka Polska im się marzy i czego nie akceptują zarówno w małej codzienności, jak i w dużej polityce. 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to właściwy moment, by zaprezentować "21 postulatów Młodych Ponad Podziałami" szerszej publiczności w formie kampanii społecznej.

 

Więcej o Święcie Wolności i Demokracji na stronie www.1980gdansk.pl

 

Do Strefy Społecznej zaprosił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

- Już od w sobotę, 29 sierpnia, rano zapraszamy do ośmiu hal wystawienniczych, w których zaprezentuje się ponad 60 organizacji pozarządowych, które współtworzyły Strefę Społeczną - powiedział Bendykowski. - Do tej strefy możemy na raz wpuścić  990 osób, wszyscy chętni do odwiedzin będą musieli zarejestrować się przed wejściem, dostaną opaski z numerem, będzie mierzona temperatura. Musimy zachować maksymalne bezpieczeństwo sanitarne związane z pandemią. 

Jacek Bendykowski zapowiedział też wydarzenia w Hali Debat, siedem wielkich debat na aktualne, kluczowe tematy, którymi żyje społeczeństwo.

- Będą znakomici goście do krótkich wystąpień i panelowych dyskusji między innymi na temat klimatu, manipulacji w mediach, przyszłości równościowego Gdańska, młodych ludzi zaangażowanych w politykę. Będziemy też rozmawiać o prawach człowieka, także ze znakomitymi gośćmi - podkreślił prezes Fundacji Gdańskiej. 

 

Święto Wolności i Demokracji 2020 - Strefa Społeczna zaprasza w sobotę i niedzielę. PROGRAM

 

konfa333
W poniedziałek 31 sierpnia w Strefie Społecznej ECS spotkają się samorządowcy z całej Polski
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Prezydent Dulkiewicz przypomniała o tym, że w poniedziałek, 31 sierpnia, Strefa Społeczna stanie się strefą samorządową. 

- Zaproszenie do udziału w dyskusjach przyjęło ponad stu samorządów różnych szczebli z całej Polski - poinformowała prezydent Gdańska. - Jednym z głównych tematów, o których będziemy rozmawiać, będzie edukacja, ale też na przykład nieistniejący konflikt, w który nas samorządowców wmanipulowano czyli rywalizacja między metropoliami a prowincjami.

Organizatorzy Święta Wolności i Demokracji podkreślili, że wszystkie wydarzenia odbędą się z zachowaniem wymogów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. 

 

ZOBACZ ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI PRASOWEJ DOTYCZĄCEJ ŚWIĘTA WOLNOŚCI I DEMOKRACJI 

 

Więcej o Święcie Wolności i Demokracji na stronie www.1980gdansk.pl


Relacje online z wybranych wydarzeń będą dostępne na stronie www.gdansk.pl. Materiały te będą tłumaczone na język migowy.


Osoby uczestniczące w obchodach prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. 

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim