PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Światowe Jamboree Skautów 2023. Wybór gospodarza już za trzy miesiące!

Światowe Jamboree Skautów 2023. Wybór gospodarza już za trzy miesiące!
Działania promocyjne za granicą dobiegają końca, czas solidnie przygotować się na Światową Konferencję Skautową, która odbędzie się w Baku, 16 sierpnia. To w jej trakcie ogłoszony zostanie gospodarz światowego Jamboree w 2023 r. O to miano walczy Gdańsk oraz miasto Saemangeum w Korei Południowej.

Równo za trzy miesiące dowiemy się, czy Gdańsk będzie gościł u siebie skautów z całego świata
Równo za trzy miesiące dowiemy się, czy Gdańsk będzie gościł u siebie skautów z całego świata
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Mamy za sobą dużo celowych wyjazdów na konferencje bądź mniejsze spotkania edukacyjne na całym świecie, od Afryki, po Azję i Amerykę Południową, w krajach zrzeszonych w Światowej Organizaji Skautowej, gdzie przedstawialiśmy nasze miasto i ofertę Gdańska. Byliśmy na dużych konferencjach, w których uczestniczyło kilkaset osób, ale też braliśmy udział w spotkaniach kameralnych, dedykowanych, w których uczestniczyło czasem zaledwie kilka osób - przyznaje Marta Bednarska z gdańskiej chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, szefowa Grupy Komunikacji i Promocji Projektu Jamboree 2023.

Te spotkania i wyjazdy miały na celu przede wszystkim przekonanie przedstawicieli poszczególnych państw, aby w Baku (Azerbejdżan) zagłosowali na nasze miasto. W ubiegłym roku członkowie ZHP, wspierani przez przedstawicieli miasta Gdańsk (m.in. prezydenta Pawła Adamowicza i jego zastępcę Piotra Grzelaka), brali udział w światowych konferencjach skautowych w Houston (Stany Zjednoczone), Maskacie (Oman) i Erywaniu (Armenia). 

- Powoli kończymy taką formę promowana kandydatury Gdańska. W najbliższych tygodniach skupimy się na przygotowaniu najważniejszej dla nas w tym momencie prezentacji, poświęconej naszemu miastu, którą pokażemy w Baku. Będziemy mieć na to zaledwie 10 minut. Musimy też przygotować nasze stoisko, które tam wystawimy - wyjaśnia Bednarska.


Jeżeli Gdańsk zostanie wybrany gospodarzem światowego zlotu skautów, to zorganizuje je na Wyspie Sobieszewskiej. Miasto odpowiada za przygotowanie infrastruktury, która musi być gotowa na przyjazd tysięcy młodych osób z całego świata.

Ogłoszono już m.in. przetarg na... założenie łąki. Wyznaczono konkretny teren, na którym odbędzie się zlot skautów. Dzisiaj to tereny rolnicze, a trzeba tam posiać trawę i regularnie kosić, by była gotowa już na przyszły rok. A to dlatego, że Gdańsk planuje w najbliższych latach organizację aż trzech harcerskich imprez (wszystkie na Wyspie Sobieszewskiej). Pierwsza odbędzie się już w 2018 r. - będzie to jubileusz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. W 2021 r. planowana jest organizacja europejskiego Jamboree, a dwa lata później - o ile zapadnia pozytywna dla nas decyzja - światowego Jamboree.

- Od kilku miesięcy zajmujemy się pracami koncepcyjnymi dotyczącymi m.in. układu dróg, zasilania miasteczka w sieć energetyczną, odprowadzania wody i ścieków. To szereg wszelkich ustaleń z różnymi instytucjami - zdradza Łukasz Kłos, pełnomocnik Miasta Gdańska ds. Jamboree. - Nie zapominamy przy tym o mieszkańcach Wyspy Sobieszewskiej. Z myślą o nich przygotowano program społeczny, w którym chcemy wykorzystać potencjał funkcjonujących na wyspie instytucji i stowarzyszeń. Z nimi chcemy stworzyć partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej pod kątem promocji, jakości i estetyki. Chcemy też aktywizować tutejszych mieszkańców, dla których organizowane będą między innymi lekcje języka angielskiego, by byli gotowi na ewentualny przyjazd skautów z całego świata. 7 czerwca podpiszemy porozumienie w sprawie tego programu.


Miasto planuje też otwarcie w tej części Gdańska Domu Sąsiedzkiego. Będzie tu również działać informacja turystyczna, której dotąd na wyspie nie było. Gotowa z kolei jest strona internetowa Wyspy Sobieszewskiej. 

Wkrótce odbędzie się tu dzień otwarty, w ramach którego będzie można m.in. odwiedzić znajdujące się tu rezerwaty. Dzisiaj już wiadomo, że w tym dniu kursować będzie na wyspę darmowa komunikacja miejska. Szczegóły podamy w najbliższym czasie.

27 maja zaplanowano z kolei Rowerowe Jamboree. Będzie to sztafeta rowerowa, która ma objechać cały świat dookoła. Wyruszy ona z Targu Węglowego, dotrze na Wyspę Sobieszewską, następnie m.in. do Baku, a zakończy się w Stanach Zjednoczonych.  


Przeczytaj także:

Jamboree 2023. Jest konkurs - pomóż zmienić Wyspę Sobieszewską

Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku? Decyzja już za 160 dni!

40 tys. skautów w Sobieszewie? "Duże szanse"Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze