PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sukces polskich hokeistów i Szymona Marca. Zwycięstwo w Kazachstanie, walka o igrzyska olimpijskie trwa

Sukces polskich hokeistów i Szymona Marca. Zwycięstwo w Kazachstanie, walka o igrzyska olimpijskie trwa
Polska wygrała turniej trzeciego etapu kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Biało-czerwoni pokonali Holandię 8:0, Ukrainę 6:1 oraz gospodarza zawodów, faworyzowany Kazachstan 3:2. We wszystkich meczach wystąpił Szymon Marzec z Lotosu PKH Gdańsk, a na ławce trenerskiej siedział szkoleniowiec gdańskiego klubu Marek Ziętara w roli asystenta selekcjonera.
Bohater polskiej reprezentacji: bramkarz John Murrey
Bohater polskiej reprezentacji: bramkarz John Murrey
fot. PZHL

 

W rozgrywkach Polska Hokej Ligi trwała przerwa ze względu na rozgrywany w dniach 7-9 lutego turniej trzeciego etapu olimpijskich kwalifikacji, w którym w Kazachstanie grała reprezentacja Polski.

Selekcjoner Tomek Valtonen i jego wybrańcy zapowiadali walkę o zwycięstwo i awans do kolejnej fazy eliminacji, ale chyba mało kto wierzył w sukces. Szczególnie w meczu z gospodarzami, którzy w tym roku zagrają w mistrzostwach świata Elity, którzy w składzie mają kilku naturalizowanych zawodników, m.in. z Kanady. W Elicie gra 16 najlepszych zespołów świata, Polska występuje z kolei dwa szczeble niżej - w Grupie B (będzie w maju w Katowicach gospodarzem).

Biało-czerwoni w kazachskim Nur-Sułtanie grali znakomicie. Najpierw rozprawili się z Holandią 8:0 (3:0, 4:0, 1:0), potem z Ukrainą 6:1 (1:1, 2:0, 3:0). Swoje mecze wysoko wygrali też Kazachowie – z Ukrainą 8:1, z Holandią 7:1. Decydujący mecz o zwycięstwie w turnieju i awansie do ostatniej fazy olimpijskich kwalifikacji odbył się w niedzielę, 9 lutego. Po golach Bartosza Ciury w 8. minucie i Martina Przygodzkiego w 31. minucie chłopcy Valtonena prowadzili 2:0. Kazachowie doprowadzili do wyrównania, ale zwycięskiego gola zdobył w 41. minucie Maciej Urbanowicz, wychowanek Stoczniowca Gdańsk. Fantastycznie w polskiej bramce spisywał się John Murray, który wybronił 51 z 53 strzałów (Polacy oddali 17 strzałów). 

We wszystkich meczach grał Szymon Marzec, rodowity gdańszczanin, zawodnik Lotosu PKH Gdańsk. 29-letni napastnik w spotkaniu z Ukrainą zdobył gola. Na ławce trenerskiej reprezentacji siedział z kolei szkoleniowiec gdańskiego klubu Marek Ziętara, który jest jednym z asystentów selekcjonera.

 

Szymon Marzec w klubowych barwach Lotosu PKH Gdańsk
Szymon Marzec w klubowych barwach Lotosu PKH Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Kolejna faza kwalifikacji odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia. Polacy zagrają na Słowacji, gdzie zdecydowanym faworytem będą gospodarze, którzy mają aż kilkunastu zawodników grających w najsilniejszej lidze świata NHL.

Grupy kwalifikacyjne do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie:

  • Grupa D: Słowacja, Białoruś, Austria, Polska
  • Grupa E: Łotwa, Francja, Włochy, Węgry
  • Grupa F: Norwegia, Dania, Korea Pd., Słowenia

Z każdej grupy awansuje tylko zwycięzca. Udział w turnieju olimpijskim w 2022 roku mają już zapewniony: Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy i Szwajcaria oraz gospodarze Chińczycy.

 

Ostatnie mecz ligowy hokeiści Lotosu PKH Gdańsk rozegrali 2 lutego z Re-Plast Unią Oświęcim
Ostatni mecz ligowy hokeiści Lotosu PKH Gdańsk rozegrali 2 lutego z Re-Plast Unią Oświęcim
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Hokeiści wracają do kraju i do ligowych rozgrywek. Lotos PKH ostatnie spotkanie rozegrał 2 lutego w Gdańsku, przegrywając minimalnie z Re-Plast Unią Oświęcim 1:2.

Zobacz zdjęcia z meczu Lotos PKH - RePlast Unia Oświęcim


W piątek, 14 lutego, gdańszczanie zagrają na wyjeździe z JKH GKS Jastrzębie. Dwa dni później – w niedzielę, 16 lutego - w hali Olivia podejmą Podhale Nowy Targ. Będzie to ostatni mecz sezonu zasadniczego. Potem przyjdzie czas na fazę play-off.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl