PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Suchanino. Są kandydaci na radnych dzielnicy - czas na kampanię wyborczą: wybory 4 grudnia 2016

Suchanino. Są kandydaci na radnych dzielnicy - czas na kampanię wyborczą: wybory 4 grudnia 2016
To już pewne. Wybory do Rady Dzielnicy Suchanino odbędą się zgodnie z planem - 4 grudnia. Zaledwie dwa dni temu wydawało się to jeszcze mało prawdopodobne, ponieważ do 2 listopada zgłosiło się tylko pięciu kandydatów na radnych dzielnicy, a zgodnie z prawem musi ich być co najmniej szesnastu. 4 listopada mijał termin zgłaszania kandydatur. Ile osób ostatecznie zarejestrowano?

4 grudnia odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Suchanino. Mieszkańcy, zapamiętajcie tą datę i weźcie udział w głosowaniu - od Was zależy nie tylko kto, ale też ile!

O tym, że brakuje sporej liczby chętnych na radnych dzielnicy poinformował w środę sam magistrat. Sprawę nagłośniły media. Jak się okazało - bardzo skutecznie. Mieszkańcy Suchanina będą bowiem wybierać 15 radnych wśród 26 kandydatów!

- Dopiero w czwartek zaczął się "ruch", a najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy w piątek, a więc ostatniego dnia, kiedy można było się zgłaszać – przyznaje Wioleta Gaczoł, sekretarz Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku.

Osoby zarejestrowane to osoby już zweryfikowane przez urzędników miejskich, nie ma więc obawy, że ta liczba mogłaby się zmniejszyć. Co będzie się działo w najbliższych tygodniach?

- Teraz wszystko jest w rękach kandydatów. Kampania i przekonanie mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach leży już po ich stronie. Do 14 listopada Miejska Komisja ds. Wyborów wyda obwieszczenie o zarejestrowanych kandydatach. Nazwiska będą podane w kolejności alfabetycznej - informuje Wioleta Gaczoł.

We wrześniu br. grupa inicjatywna z Suchanina złożyła w gdańskim magistracie podpisy mieszkańców i wniosek o zorganizowanie wyborów do Rady tej dzielnicy. Juliusz Grabowski, Szymon Mazurkiewicz i Ewa Okuniewska zbierali podpisy przez półtora roku. Ich wniosek poparło ponad 1400 osób.

Juliusz Grabowski zapewnia, że był spokojny o liczbę zgłoszonych kandydatów.

- Muszę przyznać, że sam zgłosiłem dopiero w piątek podpisy pod swoją kandydaturą. Wiedziałem też, że kilka osób złoży dokumenty w urzędzie dopiero w ostatnich dniach - zapewnia pan Juliusz. - W trakcie zbierania podpisów pod wnioskiem o utworzenie Rady Dzielnicy zdarzało się, że brałem kontakt do osób, z którymi porozmawiałem dłużej o sprawach Suchanina. To byli ci mieszkańcy i mieszkanki, którzy mieli swoje propozycje zmian, bądź zwracali uwagę na to, gdzie jest problem do rozwiązania - dodaje.

Grabowski przyznaje, że już szykuje się do kampanii. W poniedziałek, wraz z kilkoma innymi kandydatami, będzie pracował nad redakcją plakatu informującego o tym, że będą wybory i gdzie się odbędą. Plakaty mają się pojawić m.in. w witrynach sklepowych i bibliotece. Przygotowane zostaną też ulotki, w których zaprezentowane będą sylwetki i postulaty kandydatów - oczywiście tych zainteresowanych taką formą promocji.

Na 34 dzielnice Gdańska, obecnie 32 posiadają swoje Rady. Te "najmłodsze", bo wybrane w czerwcu br, działają w Matarni i na Przymorzu Wielkim. Do listy dołączyć chce właśnie Suchanino. Zyskać na tym mogą sami mieszkańcy, bo dzięki Radzie, dzielnica będzie miała swojego gospodarza.

Co warto podkreślić, w wyborach do Rad Dzielnic nie jest najważniejsze to, kto je wygra, ale to jaka będzie frekwencja podczas głosowania. Większość radnych, z wyjątkiem osób zasiadających w zarządzie Rady, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Pracują społecznie na rzecz dzielnicy. Jednak od tego ilu mieszkańców weźmie udział w wyborach zależy... wysokość budżetu Rady Dzielnicy. Oczywiście, im więcej tym lepiej.

By Rada powstała, w głosowaniu musi wziąć udział minimum 5 proc. mieszkańców.

Jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. to Rada otrzyma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 4 złote na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 5 zł na głowę. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy weźmie udział ponad 16 proc. mieszkańców do budżetu Rady Dzielnicy trafia 6 zł na każdego mieszkańca.

Sprawdźcie, kto jest kandydatem na radnego Suchanina!

Przeczytaj także:

Co obecnie porabiają radni Przymorza Wielkiego i Matarni?

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze