PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stogi. Wielki remont torów tramwajowych - zmiany w komunikacji miejskiej

Stogi. Wielki remont torów tramwajowych - zmiany w komunikacji miejskiej
Co najmniej do końca lata 2019 r. potrwa wielki remont torowiska tramwajowego między Przeróbką a Stogami. Od piątku wieczorem, do końca weekendu, ten odcinek będą obsługiwać jedynie autobusy. Od poniedziałku - przez dziewięć miesięcy - dotrzemy tam jedną linią tramwajową (po jednym torze), a także zastępczą komunikacją autobusową.
Prace nad remontem linii tramwajowej na Stogi trwają od kilku miesięcy, jednak teraz wchodzą w najważniejszą fazę
Prace nad remontem linii tramwajowej na Stogi trwają od kilku miesięcy, jednak teraz wchodzą w najważniejszą fazę
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Zmiany dotyczą przede wszystkim ponad 10 tysięcy mieszkańców Stogów. Ta nadmorska dzielnica jest urokliwie położona, ale nieco na uboczu. Na co dzień jej mieszkańcy jeżdżą “do miasta” głównie komunikacją tramwajową. Dużym atutem Stogów jest popularna plaża, która cieszy się dużym zainteresowaniem w sezonie wakacyjnym. Tramwaje na plażę nie będą jeździć co najmniej do końca sierpnia 2019 r., ale problem dojazdu nad morze rozwiąże autobusowa komunikacja zastępcza.

W ten weekend (od piątku, 23 listopada, godz. 18 - do końca niedzieli, 25 listopada) w ogóle nie będzie tramwajów na Stogi - mają kończyć bieg na Przeróbce. Ich miejsce zajmie autobusowa komunikacja zastępcza. W tym czasie ekipa remontowa ma zamontować specjalny rozjazd, który będzie znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Wosia Budzysza/Lessowa. Umożliwi on kursowanie tramwajów po jednym torze do przystanku “Zimna” na Stogach.

- W niedzielę, o godzinie 15, mamy zaplanowany próbny przejazd tramwaju po tym nowym rozjeździe - mówi Sebastian Zomkowski. - To ogromnie ważne, bowiem już w poniedziałek przystanek “Zimna” musi być gotowy do obsługi pasażerów.

Od poniedziałku, 26 listopada - przez co najmniej dziewięć miesięcy - komunikacja miejska na Stogi będzie działała na mocno zmienionych zasadach:

  • Między Przeróbką a Stogami będzie funkcjonował tylko jeden tor, z którego korzystać mają jedynie tramwaje linii 9 (Strzyża PKM - Stogi Pasanil)
  • Swój bieg tramwaje linii 9 kończyć będą na przystanku “ul. Zimna”. Z użytkowania wyłączona zostaje pętla tramwajowa Pasanil, a także położona jeszcze dalej pętla przy plaży. Jest to konieczne z powodu przygotowań do remontu torowiska w rejonie ul. Stryjewskiego
  • Wyłączenie z użytkowania obu pętli tramwajowych na Stogach oznacza, że do dzielnicy tej będzie docierał jedynie tabor dwukierunkowy (z kabinami motorniczego po obu stronach składu) - dlatego Miasto przygotowało dziesięć takich pojazdów do obsługi linii nr 9
  • Tramwaje linii nr 8 (Jelitkowo - Stogi) w ogóle nie będą od poniedziałku 26 listopada docierać do Stogów. Swój bieg mają kończyć na Przeróbce. Dlatego komunikacja między Stogami a Przeróbką będzie uzupełniona zastępczo przez autobusy oznaczone jako T8
  • To z kolei oznacza, że Przeróbka stanie się dla dużej części mieszkańców Stogów węzłem przesiadkowym. Autobusy zastępcze będą dojeżdżały do przystanku “Przeróbka”, gdzie na pasażerów czekać będą tramwaje nr 8, zawracające na tamtejszej pętli. Autobusy po wykonaniu kursu mają wracać na Stogi, prosto z Przeróbki

TAK MIESZKAŃCÓW DZIELNICY PRZYGOTOWYWANO NA TEN REMONT:

Stogi. Od soboty remont torowiska, uwaga - komunikacja zastępcza


PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU ZTM GDAŃSK:

Kolejny etap remontu torowiska na Stogach - zmiany od 23.11.2018 do 25.11.2018

W dniu 23.11.2018 (piątek) rozpoczynają się kolejne etapy remontu torowiska tramwajowego na Stogach. Tego dnia od godz. 18:00 będzie montowany specjalny rozjazd przy ul. Wosia Budzysza, dlatego, od piątku od godz. 18:00 aż do niedzieli do godz. 24:00 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy między Przeróbką a Stogami.

Tramwaje linii 8 i 9 będą kończyć swój bieg na pętli „Przeróbka”, a między Przeróbką i Stogami Plażą pojadą autobusy linii zastępczej T8.

Wydłużona trasa linii T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) - Lenartowicza - Sienna - Stryjewskiego - Nowotna - Stogi Plaża - Nowotna - Stryjewskiego - Sienna - Lenartowicza - Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).


Specjalny jednotor i zamknięcie dla ruchu ul. Stryjewskiego - zmiany od poniedziałku, 26.11.2018 na okres około roku

Od pierwszych kursów porannych tramwaje będą kursować:

8: Jelitkowo - Zaspa - Jana z Kolna - Dworzec Główny - pętla Przeróbka.

9: Strzyża PKM - Wrzeszcz - Dworzec Główny - Przeróbka - Stogi przystanek „Zimna” (linia obsługiwana wyłącznie taborem dwukierunkowym).

Od około godz. 09:00 dnia 26.11.2018 autobusy linii T8, 111, 158, 258 i N8 pojadą trasami zmienionymi:

T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) - Lenartowicza - Sienna - Skiby  - Niska - Rozłogi - Nowotna - Stogi Plaża - Nowotna - Krucza - Sokola - Niska - Skiby - Sienna - Lenartowicza - Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).

158 i 258: Wrzeszcz PKP - ... - Sienna - Skiby - Niska - Rozłogi -Nowotna - Stogi Plaża - Nowotna - Krucza - Sokoła - Niska - Skiby - Sienna - ... - Wrzeszcz PKP; na ul. Niskiej i Rozłogach/Kruczej zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki.

111 i N8: Centrum - ... - Siennicka - Lenartowicza - Sienna - Falck-Polonusa - Tamka - Kłosowa - Sówki - ... - Górki Zachodnie; na ul. F-Polonusa i Tamka zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki. Uwaga! Na okres remontu torowiska autobusy linii 111 zostaną wycofane z ul. Bajki i zostaną skierowane przez ul. Lenartowicza - jak linia N8.


Dodatkowe informacje:

Wbudowanie specjalnego rozjazdu jest niezbędne, aby tramwaje linii 9 mogły od poniedziałku, 26.11.2018 od pierwszych porannych kursów dojeżdżać po jednym torze do przystanku „Zimna” (przy skrzyżowaniu Budzysza/Stryjewskiego). Przepustowość odcinka na ostatnim fragmencie ul. Wosia Budzysza jest mała, dlatego poza linią 9 tramwaje linii 8 nie będą mogły korzystać z jednotoru i będą kończyć na pętli „Przeróbka”. Ruch tramwajowy między przystankiem „Zimna” a pętlą „Stogi Pasanil” zostanie całkowicie zawieszony.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl