PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stogi po remoncie. Zobacz z lotu ptaka przeobrażoną główną arterię dzielnicy

Stogi po remoncie. Zobacz z lotu ptaka przeobrażoną główną arterię dzielnicy
Po dwóch latach remontu, w październiku br., wrócił ruch samochodowy na ul. Stryjewskiego na Stogach. Główna ulica tej dzielnicy przeszła całkowite przeobrażenie, zmieniając zarazem wygląd Stogów. Postanowiliśmy zaprezentować Państwu, jak wygląda z lotu ptaka cały remontowany odcinek ciągnący się na przestrzeni 3,7 km.
Tramwaje całkowicie wróciły na Stogi latem, tydzień temu przywrócono ruch kołowy na ul.Stryjewskiego
Tramwaje całkowicie wróciły na Stogi latem, w połowie października przywrócono ruch kołowy na ul. Stryjewskiego
zdj. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Modernizacja, którą popularnie określano remontem torowiska na Stogach, tak naprawdę była przedsięwzięciem na dużą skalę. W historii tej dzielnicy, a nawet całego Gdańska, ciężko znaleźć tak kompleksową inwestycję w żywą tkankę miasta, którą dałoby się porównać z tym, co zrobiono tu w ciągu ostatnich dwóch latach.

Za kwotę 117 mln zł zbudowano nowoczesny ciąg komunikacyjny liczący 3,7 km, który zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, biegnie ulicami Budzysza, potem Stryjewskiego oraz Nowotną aż do Pętli „Stogi Plaża". Powstało nowe torowisko, przystanki, trakcja, ulice wraz z chodnikami, drogą dla rowerów i małą architekturą. Do tego doszła jeszcze modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Przy tak dużym przedsięwzięciu nie obeszło się bez niespodzianek. Właśnie infrastruktura podziemna była największym wyzwaniem dla drogowców i ona sprawiła, że termin ukończenia inwestycji opóźnił się.

Najbardziej atrakcyjny  wyremontowany odcinek - las tuż przed Pętlą  Stogi Plaża
Najbardziej atrakcyjny wyremontowany odcinek - las tuż przed Pętlą "Stogi Plaża"
zdj. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Tramwaje wróciły na Stogi w swoim stałym przebiegu latem tego roku, na dokończenie jezdni i chodników trzeba było poczekać do 12 października. Dla mieszkańców oznaczało to z jednej strony koniec utrudnień, objazdów i komunikacji zastępczej, z drugiej zaś nową jakość.

To, co powstało można podziwiać dzięki naszemu filmowi z lotu ptaka, wykonanemu dronem.

Zobacz wideo:

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze