• Start
  • Wiadomości
  • Stogi. Przepompownia przy ul. Stryjewskiego gotowa - koniec z lokalnymi podtopieniami

Stogi. Przepompownia przy ul. Stryjewskiego gotowa - koniec z lokalnymi podtopieniami

W tej części Gdańska, od wielu lat, problemem był brak odwodnienia - po każdym większym deszczu tworzyły się ogromne kałuże. Aby temu przeciwdziałać, Miasto zbudowało na Stogach duży ogród deszczowy - jeden z kilku zaplanowanych - a następnym krokiem jest wykonanie dodatkowej przepompowni, która będzie "przenosić" wodę deszczową do Martwej Wisły. Kosz inwestycji wyniósł ok. 2,4 mln złotych.
05.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ten niepozorny obiekt ma zapobiegać lokalnym podtopieniom w dzielnicy Stogi
Stogi. Ten obiekt ma zapobiegać lokalnym podtopieniom w dzielnicy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

 

Niepozorny, w głównej części podziemny obiekt, powstał w pobliżu skrzyżowania ul. Stryjewskiego, Tamka i Siennej, na istniejącym kolektorze deszczowym. Wydajność przepompowni wynosi 1,8 m szesc/s. Będzie ona zbierała wodę z "deszczówki" i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. Obiekt ma powierzchnię około 83 m kw.

W ramach inwestycji wybudowano również trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik. Celem tej miejskiej inwestycji jest wyeliminowanie podtopień, do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Przy okazji przebudowany został również kolektor deszczowy, którego ujście poprowadzono do rzeki.

Inwestycję zrealizowała firma Strabag. Koszt robót wyniósł około 2,4 mln złotych. Prace zakończyły się we wrześniu br.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu unijnego pod nazwą: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk - etap II”. Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.

 

Żółtym kolorem zaznaczono lokalizację nowej przepompowni na Stogach
Żółtym kolorem zaznaczono lokalizację nowej przepompowni na Stogach
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W ramach tego programu w poprzednich latach zrealizowano m.in. budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera w Oliwie oraz budowę układów drogowych w Osowej. Ponadto dzięki programowi Gdańsk zyskał zbiornik retencyjny Strzelniczka II o pojemności retencyjnej 46 620 m sześc.


Gdańskie ogrody deszczowe spełniają swoją rolę. Gdzie i jak wchłaniają nadmiar wody?

Wcześniej na Stogach zbudowano duży ogród deszczowy pomiędzy kilkoma blokami mieszkalnymi. Prace prowadzono na trzech nieutwardzonych podwórkach: przy ul. Stryjewskiego 16, 18, 20, ul. Wrzosy 2, 4 oraz ul. Skiby 1, 2 i 5. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnie na utwardzone i nieprzepuszczalne: z kostki betonowej oraz płyt chodnikowych i zbudowano system małej retencji - w postaci połączonych ogrodów deszczowych oraz zieleni towarzyszącej. Został on podłączony do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Przy okazji powstały miejsca parkingowe, zbudowano też nowe chodniki. Podobne prace zaplanowano na kolejnych wyznaczonych podwórkach w dzielnicy.

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy