• Start
  • Wiadomości
  • Startuje program rezydencji literackich dla autorów i autorek z Polski i Białorusi

Startuje program rezydencji literackich dla autorów i autorek z Polski i Białorusi

Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk ogłaszają nabór do programu rezydencji literackich skierowanego do pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski, a także autorów i autorek z Białorusi. W ramach konkursu wyłonionych zostanie troje rezydentów, którzy spędzą w Gdańsku od 4 do 8 tygodni. Nabory potrwają do 29 sierpnia, wyniki zostaną ogłoszone do 10 września 2021 r.
15.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy nabory skierowane do autorów i autorek z Polski i Białorusi oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski potrwają do 29 sierpnia 2021 r.
Trzy nabory skierowane do autorów i autorek z Polski i Białorusi oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski potrwają do 29 sierpnia 2021 r.
fot. Bartosz Bańka/IKM


Rezydencje twórcze dla pisarzy i tłumaczy mają w Europie bogatą tradycję. Ich główną ideą jest zaoferowanie rezydentom miejsca, w którym przez jakiś czas będą mogli pracować w skupieniu i spokoju, czerpiąc dodatkową inspirację z nowego otoczenia. Inicjatywa umożliwia także autorom i autorkom zapoznanie się z lokalnymi środowiskami artystycznymi i literackimi. Tym razem twórcy będą mieli okazję na bliższe poznanie Gdańska oraz jego kulturowego bogactwa. W ramach projektu rezydentom zapewnione zostaną mieszkanie w Śródmieściu Gdańska, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium w wysokości do 3000 zł brutto miesięcznie. Goście będą też włączeni w życie kulturalne miasta oraz działalność Instytutu Kultury Miejskiej.

- Ważne jest dla nas to, aby Gdańsk pokazał, że jest miastem gościnnym dla twórców literatury i tłumaczy, a jednocześnie bardzo inspirującym - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. - Istotna jest współpraca z Krakowem i Warszawą, Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, docelowo też z innymi miastami i stworzenie wspólnej strony – bazy danych o programach rezydencyjnych w Polsce. Głęboko wierzymy, że obecność twórców w Gdańsku, sieci kontaktów, rozmowy, budują różnorodność miasta, wzbogacając tak nas, jak i naszych gości. Skierowanie jednego z programów do twórców z Białorusi wydało się nam bezdyskusyjne w aktualnej sytuacji i na pewno będziemy szukać dodatkowych możliwości wsparcia dla pisarzy i pisarek z tego kraju.


Do 29 sierpnia 2021 r. potrwają trzy nabory skierowane do autorów i autorek z Polski i Białorusi oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski. Aplikować mogą twórcy, którzy mają na koncie co najmniej jedną wydaną drukiem książkę, tom poetycki lub tłumaczenie, aktualnie pracują nad projektem literackim i komunikują się w języku polskim, angielskim lub rosyjskim. W tym roku o rezydencję dla tłumaczy mogą starać się tłumacze i tłumaczki literatury przekładający z języka słoweńskiego, ukraińskiego, albańskiego i czeskiego. Są to języki, w których posługują się autorzy tomów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2022 roku.

Wśród nadesłanych aplikacji rezydentów wyłoni komisja w składzie:

  • Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej),
  • Ana Matusevič (Instytut Kultury Miejskiej),
  • Izabela Morska (Stowarzyszenie Unia Literacka) oraz
  • Małgorzata Glasenapp (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury).


Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 10 września 2021 r.
Formularz aplikacyjny oraz regulamin znajdują się do pobrania na stronie Instytutu:
www.ikm.gda.pl

Rezydencja dla twórców z Białorusi jest jednocześnie częścią programu Art Rezydencje - Białoruś, w którym od marca tego roku solidarnie współpracuje kilkadziesiąt organizacji kultury w całej Polsce, w tym Instytut Kultury Miejskiej.

Regulamin oraz szczegóły o programie „Rezydencje Literackie” dostępne są także na stronie literaryresidenciespoland.pl.

Program “Rezydencje Literackie” realizowany jest we współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.

 

TV

Światowa stolica bursztynu