• Start
  • Wiadomości
  • Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże. Przyjdź na otwarcie

Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Przyjdź na otwarcie

Od czwartku, 18 października, Teatr Wybrzeże będzie mógł pochwalić się kolejną, szóstą sceną, która mieścić się będzie w przestrzeni pomiędzy Wielką Zbrojownią a budynkiem Starej Apteki. Dziś znajduje się tu scena Malarnia. Uroczystości związane z otwarciem Starej Apteki odbędą się w weekend, od 19 do 21 października.
16.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stara Apteka będzie już czwartą sceną Teatru Wybrzeże w Gdańsku - i szóstą na Pomorzu
Stara Apteka będzie już czwartą sceną Teatru Wybrzeże w Gdańsku - i szóstą na Pomorzu. Nz. budynek teatru przy Targu Węglowym, w któym mieści się Duża Scena
Fot. Piotr Połoczański

Nowa scena teatralna Teatru Wybrzeże, wraz z kameralną widownią i zapleczem technicznym, powstała w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obiekt jest nowoczesny i komfortowy, w pełni klimatyzowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od miejsca, w którym się znajduje, zyskał nazwę „Stara Apteka”.

- Nowoczesne zaplecze i foyer, które w przyszłości służyć będzie także rewitalizowanej właśnie Scenie Malarnia, zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki, na terenie średniowiecznych fortyfikacji miejskich - tłumaczy Grzegorz Kwiatkowki, rzecznik Teatru Wybrzeże. - Scena wraz z widownią została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu a Wielką Zbrojownią.

Scena powstała między ścianą Starej Apteki a Wielką Zbrojownią
Scena powstała między ścianą Starej Apteki a Wielką Zbrojownią
mat. Teatru Wybrzeże

Nazwa nowej sceny, znajdującej się przy ulicy Teatralnej w Gdańsku, łączącej Targ Węglowy z ulicą Św. Ducha, nawiązuje do nazwy zabytkowego budynku, który powstał tu w 1636 roku. Przez ówczesnych gdańszczan nazywany był żartobliwie Starą Apteką, ponieważ wytwarzano tu „kamienne piguły”, czyli... kule armatnie. W roku 1945 budynek został całkowicie zrujnowany. Odbudowano go dopiero w 1966 roku - pełnił funkcję jednego z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych Teatru Wybrzeże. Z okresu przedwojennego do dziś zachowały się jedynie zewnętrzne mury budynku, za wyjątkiem ściany szczytowej od strony podwórza, która uległa całkowitemu zniszczeniu podczas działań wojennych i nie została zrekonstruowana.

Zobacz film z placu budowy:

W czwartek, 18 października, Stara Apteka, wpisana do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego, zostanie oficjalnie otwarta, tym razem jako pełnoprawna scena Teatru Wybrzeże. Tym samy będzie szóstą przestrzenią teatralną tej instytucji (czwartą w Gdańsku), obok Dużej Sceny na Targu Węglowym i sąsiadujących z nią Sceny Malarnia i Czarnej Sali, sopockiej Sceny Kameralnej oraz sezonowej Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Tak prezentuje się prawie gotowy budynek
Tak prezentuje się prawie gotowy budynek...
mat. Teatru Wybrzeże

W obiekcie podziwiać będzie można wszystkie fragmenty murów, do których dokopano się podczas prac archeologicznych i budowlanych - zabezpieczone elementy zostały wyeksponowane i wkomponowane w przestrzenie nowej sceny i zaplecza. W specjalnych gablotach będą również prezentowane wszystkie pozyskane z terenów Teatru Wybrzeże obiekty zabytkowe - użytkowe i militarne, nowożytne świadectwa życia miejskiego.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć nowe wnętrza Teatru Wybrzeże i poznać historię budynku oraz związane z nią ciekawostki, w następnych dniach teatr zaprasza na Drzwi Otwarte Starej Apteki, które potrwają trzy dni. W trakcie ich trwania przewodnicy oprowadzą po nowej scenie - z uwzględnieniem widowni, garderoby, sali prób, foyer, a także samej sceny. Będzie to okazja, by zobaczyć odrestaurowany budynek Starej Apteki, dowiedzieć się więcej na temat tego, skąd wzięła się ta nazwa, do czego kilka wieków temu obiekt służył, i jakie ślady średniowiecznych fortyfikacji przetrwały do dziś. Na uczestników zwiedzania czekają także niespodzianki.

A tak wnętrze ze Sceną Stara Apteka
... a tak wnętrze ze Sceną Stara Apteka
mat. Teatru Wybrzeże

- W programie m.in. pokaz elektroakustyczny, ciekawostki archeologiczne i… historyczne piguły - zdradza Kwiatkowski. - Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia nowej sceny Teatru Wybrzeże, a także odrestaurowanego budynku Starej Apteki.

Drzwi Otwarte Starej Apteki odbędą się w dniach 19-21 października. W piątek, 19 października, o godz. 09:15, 10:00, 10:45, 11:30, 12:15 oraz 13:00 odbędzie się zwiedzanie dla grup zorganizowanych, natomiast dla osób indywidualnych - w sobotę i niedzielę, 20 i 21 października, o godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30 i 13:00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, do odebrania wcześniej w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (więcej informacji pod adresem mailowym: bilety@teatrwybrzeze.pl, lub telefonem: 58 551 50 40, 58 301 13 28). Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny (Gdańsk, ul. Targ Węglowy), parter.

Pięć premier w nowej przestrzeni na dobry początek

Kto będzie ciekaw, jak nowa scena sprawuje się w praktyce, będzie miał na to okazję już w niedzielę, 11 listopada. Sezon 2018/2019 na scenie Starej Apteki zainaugurują „Ruscy” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego - sztuka o Polakach, potomkach repatriowanych przez Stalina do Kazachstanu mieszkańców obecnej Ukrainy.

W pierwszych dniach grudnia natomiast na deskach Starej Apteki odbędzie się premiera „My Little Pony” Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły, sztuki o problemie szkolnej przemocy oraz jej konsekwencjach. Również w grudniu odbędzie się kolejna premiera - spektaklu „Tam i z powrotem” Michała Buszewicza, opartego na autobiograficznych zapiskach i relacjach ukraińskiej reżyserki Oleny Apchel.

W marcu 2019 roku debiutujący absolwent krakowskiej AST Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej - na scenie Starej Apteki zobaczymy „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera. Pierwszego sezon teatralny w nowej przestrzeni zakończy Jarosław Tumidajski, który wystawi „Niezwyciężonego” tragikomedię społeczno-obyczajową brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa.

Kolejne zmiany w Teatrze Wybrzeże

Otwarcie Starej Apteki to nie jedyny efekt przeprowadzanych na terenie Teatru Wybrzeże inwestycji. W październiku tego roku rozpoczęły się prace związane z przebudową ulicy Teatralnej - wykonane zostanie odwodnienie ulicy, izolacja fundamentów przylegającego budynku głównego Teatru, a także oświetlenie i nowa nawierzchnia z bruku o gładkiej powierzchni, co w połączeniu ze specjalnie zaprojektowaną iluminacją pozwoli na przywrócenie jej historycznych walorów. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Teatr Wybrzeże i Gminę Miasta Gdańska.

Prace trwają także na Scenie Malarnia - w maju 2018 roku rozpoczęto tam realizację przedsięwzięcia obejmującego jej modernizację. W wyniku inwestycji poprawi się stan techniczny obiektu, poddasze budynku, dotąd niewykorzystane, zostanie zaadaptowane na cele kulturalne, wprowadzone zostaną także nowe rozwiązania technologii teatralnej. Obiekt zostanie włączony funkcjonalnie w kompleks budynków teatralnych, co zapewni widzom dostęp do infrastruktury oferowanej w pozostałych obiektach. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 roku. Inwestycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Natomiast w drugiej połowie 2019 roku Teatr Wybrzeże przystąpi do realizacji ostatniego etapu przedsięwzięcia - modernizacji Dużej Sceny Teatru. Obiekt czeka kompleksowa przebudowa foyer, obejmująca strefę wejściową, toalety oraz strefę kas i szatni; zlikwidowana zostanie też antresola - na piętro prowadzić będą efektowne schody oraz winda. Przebudowany zostanie układ widowni - zlikwidowane zostaną balkony, a zastosowane przewyższenie zapewni optymalną widoczność ze wszystkich 342 miejsc. Przebudowane zostaną także wejścia boczne do budynku, sam budynek czeka natomiast zastosowanie rozwiązań termomodernizacyjnych, w tym wymiana fasady szklanej od strony Targu Węglowego, a także wprowadzenie klimatyzacji. Planowany termin zakończenia tych prac to koniec 2021 roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1