PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stanowisko Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania ws. ataku i pobicia w Parku Reagana

Stanowisko Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania ws. ataku i pobicia w Parku Reagana
We wtorek, 6 lipca, pod muralem Pawła Adamowicza odbyła się konferencja prasowa dotycząca umorzenia śledztwa prokuratury w sprawie pobicia grupy Homokomando w Parku Reagana, do którego doszło w marcu. Gdańska Rada ds. Równego Traktowania przyjrzała się tej sprawie oraz atakom na dr Annę Strzałkowską w mediach publicznych i przyjęła stanowisko, którego treść publikujemy poniżej.
Gdańska Rada ds. Równego Traktowania jest ciałem doradczo-monitorującym, a osoby w niej zasiadające powoływane są przez prezydenta. Nz. pierwsze spotkanie w nowym składzie II kadencji rady, maj tego roku
Gdańska Rada ds. Równego Traktowania jest ciałem doradczo-monitorującym, a osoby w niej zasiadające powoływane są przez prezydenta. Nz. pierwsze spotkanie w nowym składzie II kadencji rady, maj tego roku
mat. UMG

 

 

Stanowisko Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania dot. umorzenia przez prokuraturę śledztwa w sprawie homofobicznego ataku w Parku Reagana oraz ataków medialnych na dr Annę Strzałkowską:

 

Gdańsk jest miejscem dla każdego, niezależnie od narodowości, płci, stopnia sprawności, wieku, wyznania czy orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej. Naturalne i oczywiste jest dla nas, że wszystkie osoby zasługują na szacunek i poczucie bezpieczeństwa. Zadbanie o bezpieczeństwo i reagowanie na jego naruszenia, w szczególności motywowane nienawiścią i uprzedzeniami, jest obowiązkiem przede wszystkim Państwa i jego służb.

 

Dlatego wyrażamy oburzenie umorzeniem przez Prokuraturę śledztwa w sprawie ataku na osoby trenujące w gdańskim Parku Reagana 17 marca 2021 r. Atak ponad trzydzieściorga zamaskowanych bandytów na otwarty trening grupy sportowej osób LGBT+ i ich przyjaciół, wyraźnie motywowany homofobią, wywołał głębokie poruszenie w społeczności gdańskiej.

 

Doceniamy natychmiastową reakcję Miasta, które spotkało się z poszkodowanymi. W udzielenie kompleksowej pomocy psychologicznej i prawnej zaangażowane zostały Gdańskie Centrum Równego Traktowania, Młodzieżowa Rada Miasta, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado. Do współpracy zaproszona została także gdańska Policja z nadzieją, że ujęcie agresywnych przestępców, kierujących się nienawiścią, zostanie potraktowane priorytetowo przez służby.

 

Marcowy atak w Parku Reagana to efekt trwającej od miesięcy kampanii oszczerstw ze strony rządzących polityków i mediów wobec osób LGBT+ w Polsce. Kampanii pełnej pogardy, brutalnego i uwłaczającego języka i działań, mających zastraszyć społeczności LGBT+ i ich osoby sojusznicze. To jedynie jeden z serii brutalnych ataków na osoby LGBT+, obok agresji wobec uczestników i uczestniczek Marszu Równości w Białymstoku czy próby wniesienia materiałów wybuchowych na Marsz Równości w Lublinie.

 

Obawiamy się, że ta seria aktów przemocy tutaj się nie skończy, że rządzący i prokuratura swoją bezczynnością i ignorowaniem jawnych aktów homofobii, przykładają rękę do eskalacji agresji.

 

Oburza nas również używanie Policji jako narzędzia represji wobec osób okazujących solidarność z pobitymi, w czasie I Gdańskiego Biegu Równości. Spisywanie i wezwania na komisariat osób sprzeciwiających się przemocy, przy jednoczesnym braku zatrzymania odpowiedzialnych za atak, godzi w fundamenty demokratycznego Państwa prawa.

 

Atak w Parku Reagana to nie jedyna w ostatnim czasie sytuacja, w której bezpośrednio zaatakowano gdańszczan i gdańszczanki ze społeczności LGBT+. Dr Anna Strzałkowska – od wielu lat współpracująca z miastem przy tworzeniu gdańskich polityk integracji imigrantów czy równego traktowania, została zaatakowana w zmanipulowanym materiale Telewizji Publicznej, próbującym powiązać jej orientację z morderstwem jej przyjaciółki z liceum. Efektem tego są pogróżki i akty wandalizmu uderzające w dr Strzałkowską i jej rodzinę. Jest to kolejny dowód na kreowanie wroga publicznego z osób ze społeczności LGBT+. Wszyscy pamiętamy, a gdańszczanie i gdańszczanki w szczególności, czym może skończyć się pogardliwa, oszczercza i zniesławiająca nagonka w mediach.

 

Stanowczo sprzeciwiamy się brutalizacji i radykalizacji języka wobec osób LGBT+. Domagamy się zaprzestania działań oczerniających społeczność LGBT+ i osoby do niej należące.

 

Wyrażamy solidarność z działaczami i działaczkami grup i organizacji LGBT+ i wszystkimi osobami LGBT+. Nie będziecie szli i szły same! Społeczności LGBT+ w Gdańsku i w Polsce mają dość strachu o swoje bezpieczeństwo i życie, mają dość systemowego ignorowania agresji wobec nich oraz represji ze strony władzy, która powinna dbać o bezpieczeństwo każdej osoby.

 

Równocześnie zwracamy uwagę, iż w obecnie obowiązującym Kodeksie Karnym brakuje regulacji odnoszącej się do penalizacji przestępstw motywowanych homofobią.

 

Zapewniamy, że każdy gdańszczanin i gdańszczanka, którzy doświadczyli dyskryminacji lub przemocy ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, otrzyma wsparcie w ramach możliwości i kompetencji miasta i organizacji pozarządowych.

 

Dziękujemy prawnikom i prawniczkom, psychologom i psycholożkom zaangażowanym w pomoc poszkodowanym.

 

Apelujemy do organów ścigania o działanie z zachowaniem należytej staranności, w duchu przepisów zagwarantowanych Konstytucją RP oraz w konwencjach międzynarodowych, odnoszących się do praw człowieka.

 

A przede wszystkim, jako gdańszczanie i gdańszczanki, dbający o dobro wspólne, jakim jest bezpieczny Gdańsk, żądamy wnikliwego śledztwa w sprawie aktu homofobicznej agresji, który miał miejsce w Parku Reagana.

 

Członkowie i członkinie II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania

Link do oświadczenia

 

Oprac. AO

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze