• Start
  • Wiadomości
  • "Stacja Literatura po godzinach". Sylwia Chutnik rozmawia z Brunem Ciechowskim

"Stacja Literatura po godzinach". Sylwia Chutnik rozmawia z Brunem Ciechowskim

23. edycja ogólnopolskiego festiwalu Biura Literackiego „Stacja Literatura” odbyła się we wrześniu, ale w piątek, 30 listopada 2018 r. najstarszy festiwal literacki w Polsce zawita do Gdańska w kameralnej odsłonie. W programie „Stacji Literatura po godzinach": spotkanie z synem Grzegorza Ciechowskiego - Brunem, które poprowadzi pisarka Sylwia Chutnik. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
26.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sylwia Chutnik, ceniona polska pisarka z licznymi nagrodami na koncie poprowadzi rozmowę z Brunonem Ciechowskim, synem lidera legendarnego zespołu Republika
Sylwia Chutnik, ceniona polska pisarka z licznymi nagrodami na koncie poprowadzi rozmowę z Brunem Ciechowskim, synem lidera legendarnego zespołu Republika
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


„Stacja Literatura po godzinach” to wydarzenie prezentujące książki i autorów minionej edycji najstarszego polskiego festiwalu literackiego, organizowanego przez Biuro Literackie. W piątek, 30 listopada 2018 r., projekt zawita do Gdańska, do sieni Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40). Wydawnictwo wraz z IKM oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, zaprasza do udziału w cyklu ciekawych spotkań z polskimi pisarzami, poetami i tłumaczami literatury, bohaterami 23. odsłony kultowego festiwalu.

Na początek, o godz. 17:00, organizatorzy zapraszają dzieci z rodzicami. Na młodych i tych starszych czytelników czekać będzie Joanna Mueller, która zaprezentuje „Piratów dobrej roboty”, na który składają się „wierszowiązałki” - teksty mające ułatwiać nawiązywanie więzi między czytelnikami. Coś dla siebie znajdą miłośnicy przygód (dobrych) piratów i niesłychanych postaci - Mueller stworzyła arcyciekawe portrety licznych stworów (m.in. bojaków, Wieloryba-Niedoryba, tacierzyńskiego konika morskiego, wielodzietnej manatki czy wścibskiego wychuchola).

O godz. 18:00 Jerzy Jarniewicz z Karolem Maliszewskim czytać będą utwory z antologii „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego”. To swoisty „krótki kurs poezji anglojęzycznej ostatnich dziesięcioleci” obejmujący twórczość blisko czterdziestu autorów, w tym m.in. takich cenionych poetów jak: Simon Armitage, James Fenton, Lavinia Greenlaw, Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Hugh MacDiarmid, Paula Meehan, Nuala Ni Dhomhnaill i wielu innych.

O godz. 19:00 poznamy kulisy powstawania „Ciemnej materii”, nominowanej do National Book Award książki Rae Armantrou, jednej z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich. Twórczość autorki przybliży jej tłumacz, Kacper Bartczak.

Wielki finał „Stacji Literatura po godzinach” nastąpi o godz. 20:00 - gościem spotkania będzie syn lidera legendarnego polskiego zespołu Republika, Grzegorza Ciechowskiego - Bruno Ciechowski. W rozmowie z pisarką Sylwią Chutnik opowie o ojcu, któremu poświęcona została książka „Obcy astronom”, z piosenkami i rękopisami Grzegorza Ciechowskiego.

Wszystkim tym literackim wydarzeniom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Rafała Skoniecznego z zespołu RARA. W trakcie wszystkich spotkań będzie trwał również kiermasz, na którym będzie można kupić książki Biura Literackiego w specjalnych cenach.

Wstęp na wydarzenia wolny.

Wydarzenie towarzyszy finałowi projektu „Biblioteka z poezją”, organizowanemu w ramach ministerialnego programu „Partnerstwo dla książki”.


TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór