PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Śródmieście. Park pomiędzy Huciskiem a Forum Gdańsk po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda!
Śródmieście. Park pomiędzy Huciskiem a Forum Gdańsk po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda!
Nowe, estetyczne ławki i soczysta, równiutka trawa - zakończyła się modernizacja niewielkiego parku w centrum miasta, znajdującego się pomiędzy centrum handlowo-usługowym, gmachem biblioteki oraz przystankami komunikacji miejskiej. Inwestycję zrealizowano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - Forum Gdańsk było zobowiązane do modernizacji tego zielonego miejskiego terenu.
Skwer na Targu Rakowym po modernizacji zachęca do spacerów
Park na Targu Rakowym po modernizacji zachęca do spacerów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Ławki zamontowane, trawa - soczyście zielona i przystrzyżona, do tego nowe alejki spacerowe i sporo cienia dla tych, którzy chcą odpocząć od słońca. Pierwsi mieszkańcy już "testują" odnowiony Skwer im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku (to pełna, oficjalna nazwa tego miejsca), który mieści się przy ul. Targ Rakowy.

Rewaloryzacja skweru rozpoczęła się w czerwcu br. Inwestycja objęła remont terenów utwardzonych, elementów małej architektury, pielęgnację zieleni istniejącej (drzew i krzewów), a także nowe nasadzenia. Układ ścieżek spacerowych przywrócono do stanu pierwotnego, a ich nawierzchnię wykonano z naturalnego mineralnego materiału, bardziej przyjaznego dla środowiska niż leżący tam dotychczas asfalt i beton.
- Na terenie Skweru Harcerzy Polskich rosną wiekowe drzewa, między innymi przepiękne platany, dąb szypułkowy, lipy klony i dwa okazy uznane za pomniki przyrody: topola biała oraz miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba. Drzewa te posiadają rozłożyste korony okalające znaczą część skweru. Pełnią naturalną funkcję izolatora, a więc "ochronnego parasola", który w upalne dni obniża temperaturę miejskiego powietrza - informuje Ewa Stefanowska-Koska, architekt i manager ds. technicznych Forum Gdańsk. - Naszym celem było przywrócenie dawnej świetności tego miejsca. Mamy nadzieję, że po zakończeniu prac wiele osób odnajdzie spokój i relaks wśród zieleni. Przyjemnie będzie piknikować z rodziną czy znajomymi w środku miasta, słuchając śpiewu ptaków w otoczeniu zapachu kwitnących lip - dodaje.

Ten niewielki miejski park przecina też kanał Raduni, nad którym wybudowano przed laty charakterystyczny mostek.

Zgodnie z umową, inwestycja miała zakończyć się na początku sierpnia. Prace udało się wykonać przed czasem.

Przed wojną na Targu Rakowym tętniło miejskie życie - mieszkańcy Gdańska chętnie spędzali tutaj czas. W ostatnich dekadach miejsce to kojarzono głównie jako zielony łącznik pomiędzy licznymi przystankami komunikacji miejskiej znajdującymi się w okolicy.

W drugiej połowie XX wieku pojawiło się tu kilka pomników. Znajduje się tu: pomnik wzniesiony W Hołdzie Harcerkom i Harcerzom pomordowanym w czasie II Wojny Światowej, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK, pomnik zabitego w stanie wojennym Antoniego Browarczyka i pomnik Marii Konopnickiej.

 

Układ alejek spacerowych przywrócono do stanu pierwotnego
Układ alejek spacerowych przywrócono do stanu pierwotnego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć odnowionego skweru, może to zrobić choćby w czwartek, 1 sierpnia. Tego dnia, o godzinie „W” (17.00) u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym, odbędzie się miejska uroczystość z udziałem władz Gdańska, z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.

 

Przeczytaj także:

Remont Skweru im. Harcerzy Polskich. Zobaczcie, jak przebiegają prace

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze