PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śródmieście. Miasto ogłosiło przetarg na budowę wyczekiwanej drogi rowerowej

Śródmieście. Miasto ogłosiło przetarg na budowę wyczekiwanej drogi rowerowej
To dobra informacja dla rowerzystów, którzy przemieszczają się na dwóch kółkach po centrum miasta. Na odcinku ulicy Wały Jagiellońskie - od Podwala Grodzkiego do Targu Drzewnego - który dziś stanowi wąskie gardło, powstanie droga rowerowa. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację inwestycji.
Wzdłuż ul. Hucisko powstanie, wyczekiwana, droga dla rowerów
Wzdłuż ul. Hucisko powstanie, długo wyczekiwana, droga dla rowerów
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Przetarg dotyczy budowy fragmentów ciągu pieszo-rowerowego zarówno wzdłuż Wałów Jagiellońskich, jak i wzdłuż Huciska. Projekt zakłada powstanie 300-metrowej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie na odcinku od ul. Podwale Grodzkie do Targu Drzewnego, z przejazdami rowerowymi przez skrzyżowania z ul. Hucisko i Targiem Drzewnym. Trasa powstanie po wschodniej stronie. Wybudowany zostanie także brakujący fragment ścieżki rowerowej wzdłuż Huciska, od skrzyżowania z ul. Wały Jagiellońskie do ul. 3 Maja.

To nie wszystko. W pobliżu budynków prokuratury przebudowane zostaną miejsca postojowe oraz zatoka autobusowa na przystanku „Hucisko”. Prace powinny potrwać 5 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert zaplanowano na drugą połowę października.

 

 

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska” posiadającego dofinansowanie ze środków UE.

Z tego samego programu planowane są kolejne inwestycje związane z infrastrukturą rowerową w Gdańsku. Chodzi m.in. o budowę drogi rowerowej przy ul. Nowatorów na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych oraz wzdłuż al. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Bitwy Oliwskiej do ul. Pomorskiej. Obecnie trwa budowa drogi rowerowej na ul. Dmowskiego, która zakończy się w grudniu br. Jej koszt to około 1,4 mln złotych.

 

Na tych odcinkach zaplanowano budowę ciągów pieszo-rowerowych
Na tych odcinkach zaplanowano budowę ciągów pieszo-rowerowych
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W ostatnich miesiącach wybudowano, dzięki temu programowi, drogę rowerową w Brętowie, wzdłuż ul. Potokowej, na odcinku od przystanku PKM Brętowo do skrzyżowania z ul. Słowackiego.

Z tej puli środków przebudowano też skrzyżowanie Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową. W ramach prac m.in. zmodernizowano 250-metrowy odcinek Podwala. Oprócz wymiany nawierzchni, utworzone zostały pasy dla rowerzystów i wyremontowane chodniki po obu stronach ulicy.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl