• Start
  • Wiadomości
  • SLAM Ostateczny. W sobotę podejmij poetyckie wyzwanie dzieła Memlinga

SLAM Ostateczny. W sobotę podejmij poetyckie wyzwanie dzieła Memlinga

Sąd Ostateczny, improwizacje słowne i muzyka elektroniczna - takie połączenie proponuje Gdański Archipelag Kultury i zaprasza w sobotę, 25 lutego, na “SLAM Ostateczny” do Muzeum Narodowego. Na zwycięzcę slamu czeka 500 zł, rekrutacja uczestników jest otwarta do końca. Wstęp wolny, również dla publiczności.
23.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, arcydzieło z Muzeum Narodowego - o tym, czy potrafi zainspirować wielbicieli slamu dowiemy się w sobotę

Do dobrego slamu potrzebne są dwa składniki: uczestnicy wykazujący się kunsztem w tworzeniu (najczęściej zabawnych) wierszy czy tekstów oraz publiczność, która w głosowaniu wybiera zwycięzców poszczególnych pojedynków słownych, rozgrywanych w rundach. Poeci, artyści improwizujący, performerzy biorący udział w slamie mają do dyspozycji maksymalnie trzy minuty na każdą wypowiedź i przekonanie publiczności. W końcu za mikrofonem zostaje tylko jeden - król wieczoru.

W przypadku slamu w Muzeum Narodowym temat pierwszej rundy (startuje o godz. 19) jest już znany. Będzie nim “Sąd Ostateczny”.

- Proponując slam w muzeum, chcieliśmy złamać konwencję tego wydarzenia, które zazwyczaj odbywa się w klubach, trafić również do innej niż zwykle publiczności - mówi Katarzyna Andrulonis z Domu Sztuki GAK, organizatorka SLAMu Ostatecznego. - Jednocześnie jest to nasz sposób na promocję wspaniałego dzieła jakim jest “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga wśród młodych twórców i odbiorców slamu. Zachęcam do udziału i do przysłuchiwania się słownym zmaganiom!

Zgłoszenia chętnych do wyjścia na scenę przyjmowane są mailowo: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl, ale można również po prostu przyjść na wydarzenie.

Póki co - chęć udziału w słownych starciach zgłosiło dziewięć osób, ich nazwiska wielbicielom slamu w Trójmieście powinny być dobrze znane. Zobaczymy nie tylko "zawodników" znanych lokalnej publiczności, swój przyjazd zapowiada także pewien poeta z Krakowa...

O muzyczny klimat wyjątkowej imprezy w muzeum zadba Kacper Graczyk z projektem Coding, gdyński twórca muzyki elektronicznej, który specjalnie na to wydarzenie przygotował nowy materiał.

I chociaż sam slam nie będzie odbywał się w sali, w której pokazywany jest “Sąd Ostateczny” (tylko w większym, wygodniejszym pomieszczeniu po przeciwnej stronie korytarza), zarówno uczestnicy jak i publiczność przez cały czas będą mogli wnikliwie przyglądać się arcydziełu i zwiedzić pozostałą część wystawy Muzeum Narodowego na “piętrze z Memlingiem”.

Przewidywany czas trwania SLAMu Ostatecznego to dwie godziny (od godz. 19 do 21), w zależności od liczby uczestników konkursu może się nieco wydłużyć.

Więcej na temat sobotniego wydarzenia można przeczytać na stronie internetowej Domu Sztuki GAK.

Impreza organizowana jest w ramach programu “Jeden ze 100”, według założeń którego w 2017 r. “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga będzie motywem kilkudziesięciu wydarzeń akulturalnych i naukowych przygotowywanych przez instytucje kultury województwa pomorskiego. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest koordynatorem tego programu, a GAK jednym z uczestników.

Czytaj także: Hans Memling na scenę! Powstaje opera o Sądzie Ostatecznym

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus