PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Śladami Goldberga - pierwsza na świecie monografia poświęcona kompozytorowi z Gdańska
Śladami Goldberga - pierwsza na świecie monografia poświęcona kompozytorowi z Gdańska
W sobotę, 13 kwietnia, w Domu Uphagena odbędzie się promocja książki i albumu płytowego prof. Aliny Ratkowskiej, poświęconych urodzonemu w Gdańsku kompozytorowi i klawesyniście Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. Podczas spotkania oba wydawnictwa będzie można kupić w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.
Pierwsze na świecie takie wydawnictwa poświęcone Goldbergowi. Premiera w sobotę, 13 kwietnia, w Domu Uphagena
Pierwsze na świecie takie wydawnictwa poświęcone Goldbergowi. Premiera w sobotę, 13 kwietnia, w Domu Uphagena
mat. prasowe
 
Johann Gottlieb Goldberg, uczeń Jana Sebastiana Bacha i jego syna Wilhelma Friedemanna Bacha przeszedł do historii jako XVIII-wieczny wirtuoz klawesynu oraz ceniony kompozytor. Choć pozostawił po sobie niewiele utworów, jego artystyczna spuścizna jest ceniona w kręgach znawców muzyki dawnej.
 
W sobotę, 13 kwietnia, dokładnie w dniu 263. rocznicy śmierci artysty, w Domu Uphagena - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 12) współczesna wirtuozka klawesynu - prof. Alina Ratkowska zaprezentuje pierwszą w piśmiennictwie polskim i zagranicznym monografię poświęconą urodzonemu w Gdańsku kompozytorowi, zatytułowaną „Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga”.
 
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również nagrane przez nią albumy muzyczne poświęcone Goldbergowi - w tym najnowsza „Johann Gottlieb Goldberg. Complete solo harpsichord works”.
 
- Prezentowane wydawnictwa to gratka dla miłośników historii Gdańska i melomanów ceniących muzykę dawną. Książka dostarcza wielu informacji na temat życia prywatnego i zawodowego Goldberga, płyty pozwalają zanurzyć się w jego muzyce. A to muzyka tak piękna i doskonała, że jeden z utworów Goldberga, został mylnie przypisany jego nauczycielowi - Janowi Sebastianowi Bachowi - mówi prof. Alina Ratkowska.
 
 
Więcej o płycie „Johann Gottlieb Goldberg. Complete solo harpsichord works”: Gdańszczanka nagrała pierwszą na świecie płytę z wszystkimi kompozycjami Goldberga. WYWIAD
 
 
Rozmowę z prof. Aliną Ratkowską, pomysłodawczynią organizowanego od 2006 r. gdańskiego Festiwalu Goldbergowskiego, poprowadzi Jarosław Zalesiński - dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku.
 
Publikację „Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga” będzie można nabyć w promocyjnej cenie 20 zł, zaś dwupłytowy album „Johann Gottlieb Goldberg. Complete solo harpsichord works” w cenie 30 zł.
 
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00. Wstęp wolny.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl