• Start
  • Wiadomości
  • Śladami dawnych gdańszczan - wyjątkowy spacer po mieście

Śladami dawnych gdańszczan - wyjątkowy spacer po mieście

Kim byli Artur Schopenhauer i Gabriel Fahrenheit? Jakie są ich związki z naszym miastem? Przekonać się o tym będzie można w niedzielę, 29 maja 2016 r., podczas wyjątkowego historycznego spaceru po Gdańsku. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
25.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kolumna Meteorologiczna Daniela Gabriela Fahrenheita na Długim Targu. Wycieczka dotrze także tutaj

- To postaci, które wpisały się w historię naszego miasta, a ponadto mają wymiar europejski. Przeciętny, wykształcony Europejczyk powinien wiedzieć, że Artur Schopenhauer i Gabriel Fahrenheit urodzili się w Gdańsku. Dlatego właśnie o nich i ich ciekawym życiu opowiem podczas spaceru - mówi przewodnik Stanisław Sikora.

W niedzielę, 29 maja, przewodnik pokaże m.in. miejsca, gdzie Fahrenheit i Schopenhauer przyszli na świat. Zdradzi przy tym fakty dotyczące ich relacji rodzinnych, w tym te dramatyczne, dotyczące tajemniczej śmierci rodziców jednego z wybitnych gdańszczan. Uzupełnieniem wyprawy będą cytaty z dzieł i rozmowa o „Gdańskich wspomnieniach młodości” Joanny Schopenhauer, matki Artura.

Nie tylko tym dwóm wybitnym gdańszczanom będzie poświęcony spacer.

- Nie sposób nie wspomnieć o Janie Heweliuszu. To będzie jednak krótkie wspomnienie, ponieważ razem z Gdańską Organizacją Turystyczną organizujemy już cykl spacerów „Śladami Jana Heweliusza”, i wówczas to on jest postacią numer jeden - mówi Sikora. - Ponieważ niedzielną wycieczkę zaczniemy spod pomnika świętego Wojciecha, swoją opowieść rozpocznę od tej postaci, która jest patronem Polski, a związana była z chrztem mieszkańców Gdańska.

Przewodnik przybliży także sylwetki słynnych uczniów i profesorów Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, które powstało w 2. połowie XVI wieku. Ówcześni absolwenci zdobywali tam stopień odpowiadający dzisiejszemu tytułowi licencjata.

- Ukończyły tę szkołę znakomite postaci, nie tylko wspomniani wcześniej Heweliusz czy Fahrenheit. Wykłady z geografii, matematyki i astronomii prowadzili tam znamienici nauczyciele. Nie uda się opowiedzieć o wszystkich, ale skupimy się na tych, którzy mogli mieć wpływ na życie ówczesnych gdańszczan - zdradza Sikora.


Przewidywany czas spaceru to około 2 godziny. Zbiórka rozpocznie się o godz. 13, przy pomniku św. Wojciecha obok Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Dawnej, Gdańsk, ul. Toruńska 1). Następnie wycieczka poprowadzi ulicami św. Trójcy, Ogarną, Długim Targiem oraz św. Ducha.

- Miejsca, do których dotrzemy nadal mają w sobie magię, nie uległy całkowitemu przeobrażeniu. Klimat Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego wciąż istnieje, choćby dzięki krużgankom. Przetrwało miejsce, w którym urodził się Fahrenheit - zachęca przewodnik.


Spacer jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Chęć udziału należy zgłosić do piątku, 27 maja, mailowo pod adresem spacery@visitgdansk.com lub telefonicznie: 58 301 43 55.

Organizatorami spacerów są Gdańska Organizacja Turystyczna, PTTK oddział Gdańsk i Miasto Gdańsk.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim