PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Silne wichury w Gdańsku. Cmentarze, parki, molo zamknięte do odwołania RAPORT

Silne wichury w Gdańsku. Cmentarze, parki, molo zamknięte do odwołania RAPORT
Miejscami nawet do 100 km na godzinę wieje wiatr na Pomorzu od wtorkowego wieczora. Strażacy w Gdańsku jeżdżą do wezwań mieszkańców i usuwają zwalone konary na jezdniach i chodnikach, kłopoty z wylądowaniem miał na gdańskim lotnisku samolot z Katowic. Z powodu wichur i deszczu zamknięto cmentarze, parki, molo. Są też uszkodzone sieci trakcyjne tramwajów.
zdjęcie z kamery online, fale przewalają się przez boczny pomost
Molo w Gdańsku Brzeźnie podczas sztormu o sile nawet 9 stopni w skali Beauforta. Wiatr w porywach wieje z prędkością 60 km/h
fot. gdansk.pl
 
 
 
 

AKTUALIZACJA - GODZ. 16.55

 

W Gdańsku strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych drzew, gałęzi na chodnikach i jezdni, uszkodzonych elementów elewacji budynków, do pompowania wody. Z Trójmiasta właśnie w Gdańsku strażacy odnotowali najwięcej zdarzeń związanych z wichurą - do popołudnia interweniowali ponad 40 razy. 

Tymczasem synoptycy prognozują do końca dnia umiarkowane, tylko momentami silne, opady deszczu. Północno-wschodni wiatr może osiągać w porywach prędkość do 70 km/h. Nad morzem wiatr będzie powoli słabł, wiejąc od 40 km/h do 60 km/h. 

Deszcz i wiatr, zachmurzenie - te niekorzystne zjawiska pogodowe mogą się utrzymywać do późnych godzin nocnych w czwartek, 15 października 2020 roku. 

 
 

AKTUALIZACJA - GODZ.12.45

Od wtorkowego wieczoru mieszkańcom Pomorza dają się we znaki silne wichury i intensywne opady deszczu. W Gdańsku cały czas pracują służby, które koordynuje Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Interwencja strażaków przy ul. Szymanowskiego w Gdańsku
Interwencja strażaków przy ul. Szymanowskiego w Gdańsku
zdj. Anna Rezulak.KFP

W Trójmieście strażacy interweniowali już ponad 120 razy. Większość zgłoszeń odbieranych przez oficerów dyżurnych dotyczy powalonych drzew. Na leżące konary bądź całe pnie można było rano natknąć się w wielu miejscach Gdańska.

Strzyża. Powalony pień uszkodził jedno z zaparkowanych aut przy ul. Szymanowskiego
Strzyża. Powalony pień uszkodził jedno z zaparkowanych aut przy ul. Szymanowskiego
zdj. Anna Rezulak/KFP

Przy ul. Szymanowskiego w Gdańsku, na granicy Wrzeszcza i Strzyży, w środę rano powalone drzewo zatarasowało oba pasy ruchu na wysokości skrzyżowania z ul. Kisielewskiego. Upadające konary nieznacznie uszkodziły zaparkowany w zatoczce samochód osobowy marki Peugeot.

Strzyża. Powalone drzewo przy ul. Szymanowskiego
Strzyża. Powalone drzewo przy ul. Szymanowskiego
zdj. Anna Rezulak/KFP

Strażacy pojawili się tutaj kilka minut po godzinie 10. W niespełna pół godziny udało im się odblokować drogę.

Śródmieście. Powalone drzewo przy ul. Stolarskiej
Śródmieście. Powalone drzewo przy ul. Stolarskiej
zdj. Paweł Marcinko/KFPAKTUALIZACJA - GODZ. 11.55


Trudna sytuacja w komunikacji miejskiej - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsk:

Z powodu zerwania sieci trakcyjnej przez przewrócone drzewo na liniach nw. tramwajowych wprowadzono awaryjne zmiany trasy, tramwaje linii:
2 kursują po zmienionej trasie: Jelitkowo - Łostowice Świętokrzyska - Jelitkowo,
5 w kierunku do Zaspy kursują po skróconej trasie do Strzyży PKM i zawracają w kierunku do Nowego Portu,
6 kursują po skróconej trasie: Strzyża PKM - Łostowice Świętokrzyska - Strzyża PKM,
12 kursują po skróconej trasie: Strzyża PKM - Lawendowe Wzgórze - Strzyża PKM.
Na odcinku: Strzyża PKM - Chłopska/Pomorska - Strzyża PKM - autobusowa komunikacja za tramwaj.
Na odcinku: Strzyża PKM - Obrońców Westerplatte - Strzyża PKM - wahadłowo tramwaj po jednym torze.

Bieżące komunikaty dotyczące komunikacji w mieście znajdziesz na Facebooku ZTM

Jak informuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju sytuację w mieście na bieżąco koordynuje Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, a przy usuwaniu skutków wichury pracuje straż pożarna i pracownicy GZDiZ.AKTUALIZACJA - GODZ. 9.00

- Interwencje od mieszkańców napływają cały czas - powiedział Tomasz Szulc, dyżurny stanowiska kierowania z Wojewódzkiej Stacji Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku. - W samym Gdańsku jest ich obecnie kilkanaście. Jeździmy do zgłoszeń mieszkańców, które dotyczą przede wszystkim gałęzi, konarów na jezdniach i chodnikach na ulicach: Nadwiślańskiej, Siennej, Góralskiej, Akwenowej, Subisława. Zgłoszeń szkód będzie coraz więcej. 

Pracowita noc mają strażacy i służby miejskie. Wichura powaliła wiele drzew

Pracowita noc mają strażacy i służby miejskie. Wichura powaliła wiele drzew
źródło: Facebook/Piotr Grzelak

Od wtorku warunki atmosferyczne na Pomorzu są bardzo trudne. Porywistym wiatrom towarzyszą intensywne opady deszczu. W związku z tym Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne, Park Oliwski, Oruński i apeluje do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach komunalnych. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.

ZDiZ prosi też o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, nie pozostawienie ich pod drzewami:

Ze względu na warunki atmosferyczne – bardzo silny wiatr i intensywne opady deszczu – zwracamy się do mieszkańców Gdańska o niewchodzenie na cmentarze komunalne oraz na inne tereny zadrzewione. Na wejściach na 9 cmentarzy komunalnych oraz wejściach do Parków Oliwskiego i Oruńskiego wywieszone zostały stosowne informacje. Do odwołania zamknięte zostaje także molo i falochron zachodni.

Z powodu wichury na gdańskim lotnisku kłopoty z wylądowaniem miał samolot z Katowic. Przez silny podmuch wiatru musiał przerwać manewr i jeszcze raz podchodzić do lądowania, pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Lotnisko informuje też o opóźnieniu charteru z Turcji do Gdańska.

Według prognoz IMiGW wichura ma zmniejszyć się około godz. 22.00.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl