• Start
  • Wiadomości
  • Siedem tysięcy zwiedzających - 400 alternatywnych spacerów po dzielnicach

Siedem tysięcy zwiedzających - 400 alternatywnych spacerów po dzielnicach

6690 mieszkańców i turystów wzięło udział w alternatywnych spacerach po Gdańsku z Instytutem Kultury Miejskiej w sezonie letnim 2016. O historii poszczególnych dzielnic i zakątków miasta opowiadali Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oraz pasjonaci związani z grupą społeczną Metropolitanka.
20.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Orunia - opowiadana przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki - po raz pierwszy w tym roku

To był już szósty sezon pod znakiem alternatywnych spacerów w Gdańsku. Zwiedzanie dzielnic zainaugurowano w 2011 roku na Zaspie, oprowadzaniem po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Popularność spacerów i chęć do odkrywania nowych dzielnic i zakątków miasta z roku na rok jest coraz większa. Często mieszkańcy zbierają „komplet” spacerów – po wszystkich dostępnych trasach. W sezonie letnim 2016 z Instytutem Kultury Miejskiej Gdańsk, podczas 402 bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i grupą społeczną Metropolitanka, zwiedziło 6990 osób.

- Tegoroczna edycja Lokalnych Przewodników i Przewodniczek miło nas zaskoczyła pod względem frekwencji. Z roku na rok widać, że rośnie zainteresowanie poznawaniem Gdańska poza głównymi szlakami turystycznymi. Na Oruni odbyły się także spacery dla uczniów szkół podstawowych, podczas których Lokalne Przewodniczki pomogły dzieciom poznać historie i tajemnice ich dzielnicy - mówi Barbara Sorka z Instytutu Kultury Miejskiej. - W Nowym Porcie jeszcze trwa praca nad przewodnikiem po dzielnicy, który przygotowują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 55.

48 Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oprowadzało indywidualnie wytyczonymi trasami po pięciu dzielnicach. Praktycznie codziennie, od czerwca do końca września, można było wybrać się na spacer po Oruni, Nowym Porcie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście czy Zaspie. Odbyło się ich aż 284! Podczas dwóch spacerów w tym samym rejonie, można było poznać zupełnie inne miejsca i historie, ponieważ każdy przewodnik wplata w opowieść o miejscu swoje indywidualne wspomnienia i doświadczenia. W wycieczkach z Lokalnym Przewodnikami i Przewodniczkami uczestniczyło 5609 osób!
 

Niezwykłe wnętrze oruńskiego warzywniaka na jednej z tras zwiedzania

Orunia debiutantka i przypadkowy przechodnie w Nowym Porcie

Orunia to dzielnica, w której spacery odbywały się w tym roku po raz pierwszy - z tej opcji skorzystało 1407 osób podczas 53 wędrówek

- W jednym ze spacerów uczestniczył wnuk pana, który współorganizował budowę pompy, która po wojnie pozwoliła odwodnić zalaną część dzielnicy. Pan będący wieloletnim mieszkańcem Oruni bardzo ciekawie uzupełniał moje opowieści o szczegółowe nazwiska czy daty - opowiada przewodniczka Aleksandra Abakanowicz. - Ciekawym doświadczeniem były spacery z kilkoma klasami jednej ze szkół podstawowych. Wyobraźnia dzieci nie zna granic, więc Lodownia w Parku Oruńskim miała być wejściem do tajemniczego korytarza podziemnego wiodącego do Gdańska, lochem, więzieniem albo norą smoka.

Drugi rok spacerowaliśmy (pieszo i rowerami) po Nowym Porcie.

- Bardzo lubię jak podczas spacerów do grupy przyłączają się przypadkowi przechodnie - mieszkańcy Nowego Portu, którzy chcą podzielić się jakąś anegdotą związaną z przeszłością dzielnicy - mówi przewodniczka Anna Wesołowska-Owczarska. - Szczególnie ciekawe i barwne opowieści pochodzą z okresu, kiedy Nowy Port tętnił życiem jako miejsce związane z odbywającą się tu żeglugą.
 

Nowy Port dobrze się zwiedza na rowerze...

Szanty na Dolnym Mieście

Wiele ciekawych historii mają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Dolnego Miasta: - Miałam dwa spacery, z których każdy trwał około czterech godzin! Uczestnicy chcieli wejść na Bastion Żubr by podziwiać widok i tak zrobili. Na jednej z wycieczek był wykładowca Akademii Muzycznej: organista i pianista. Za zgodą księdza włączył organy i zagrał piękny koncert, a jego partnerka śpiewała - wspomina przewodniczka Anna Nawrocka-Morze. - Wycieczki zakończyły się o godz. 23 - szantami w „Zejmanie”.

- Trzeci sezon spacerów z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami po Dolnym Mieście to z jednej strony kilka sprawdzonych już pomysłów na ciekawe opowieści (o Stągwiach Mlecznych, o Loży Masońskiej, o montowni amerykańskich samochodów czy też o Baczku), a z drugiej modyfikacje tras, np. wizyta w czynnym maglu albo w ogrodzie społecznym – uzupełnia przewodnik Jacek Górski.

...i Zaspę też

Historyczny wernisaż na Zaspie i kobiety Metropolitanki

2016 był ważnym rokiem dla Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie - odbył się tu ostatni Festiwal Monumental Art, ale nie kończą się spacery z Lokalnymi Przewodnikami.

- Dla wielu z naszych gości, wizyta na Zaspie to był tylko jeden z etapów sztafety, na którą składały się spacery z lokalnymi przewodnikami w historycznych dzielnicach Gdańska. Do historii przejdzie także wernisażowy pochód Monumental Art, który z uwagi na swą liczebność, został uznany przez przypadkowych przechodniów za demonstrację - wspomina przewodnik Jarek Orłowski.

Zakończyły się również spacery historyczne po Starym i Głównym Mieście poświęcone gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym oraz oprowadzania po terenach Stoczni Gdańskiej szlakami jej pracownic i działaczek opozycyjnych realizowane przez IKM we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka.

- Szczególnym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się spacery z byłymi pracownikami Stoczni Gdańskiej, panią Heleną Dmochowską, która pracowała jako suwnicowa oraz panem Maciejem Multaniakiem, stoczniowym inżynierem. Osobista narracja i „historie z pierwszej ręki” zdecydowanie wyróżniają trasę Stoczniową - uważa Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.
 

Biskupia Górka: dobrze znany, piękny widok

Statystyki spacerów:

  • Łącznie spacerów: 402 | łącznie uczestników: 6690
  • Orunia: 1407 osób | 53 spacery
  • Biskupia Górka: 1362 osoby | 74 spacery
  • Dolne Miasto: 1115 osób | 58 spacerów
  • Zaspa: 1006 osób | 56 spacerów
  • Nowy Port: 719 osób | 43 spacery
  • Stocznia Gdańska: 1164 osoby | 75 spacerów
  • Stare i Główne Miasto: 217 osób | 43 spacery


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia GAK.



TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo