PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siedem dzieł Mariana Mokwy w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku - dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk

Siedem dzieł Mariana Mokwy w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku - dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych związanych z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotąd na wyposażeniu Grand Hotelu w Sopocie. Ich sprzedaż odbyła się w formie aukcji, a zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk.
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło się o następujące dzieła Mariana Mokwy:

 

  Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

Mokwa 1 (1)
zbiory MNG

 

Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 109,2 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

Mokwa 2
Zbiory MNG

 

Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, 68 x 102,2 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

Mokwa 3
Zbiory MNG

 

Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., akwarela/papier, 46 x 57,3 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

Mokwa 4
Zbiory MNG

 

Las pomorski, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 78 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

Mokwa 5
Zbiory MNG

 

Martwa fala, lata 50–60 XX w., olej/tektura, 64 x 74 cm (w świetle passe-partout), sygnowany l.d.: 'Mokwa',

Mokwa 6
Zbiory MNG

 

W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., olej/płótno naklejone na płytę, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa'.

Mokwa 7
Zbiory MNG

 

 

Zakup unikatowej kolekcji obrazów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który jest wieloletnim sponsorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Decyzją prezesa zarządu Portu Tomasza Kloskowskiego, popartą przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, Muzeum otrzymało pomoc finansową w wysokości ponad 120 tysięcy złotych.

- Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła Mariana Mokwy nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum - mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

 Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wcześniej obrazy zostaną poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy w MNG i towarzyszących im katalogów: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) oraz „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014).

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku regularnie od 2015 roku otrzymuje pomoc finansową od Portu Lotniczego Gdańsk.

- Port jest wieloletnim mecenasem tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Dzięki wsparciu finansowemu możliwa była realizacja wielu projektów wydawniczych i promocyjnych - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa MNG. - Warto wymienić między innymi Złotą Kampanię, w skład której weszły plakaty, spot video, kalendarz na rok 2019 i system identyfikacji wizualnej. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy dzięki pomocy Portu, zrealizujemy kolejne projekty promujące tryptyk: jego animowaną historię, nową zakładkę w serwisie internetowym Muzeum oraz kalendarz MNG na rok 2020.

 Warto wspomnieć, że w 2018 roku dzięki pomocy Portu Lotniczego, MNG kupiło do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie bezcenną kolekcję grafik gromadzonych przez dr. Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki przedstawiających wydarzenia tego okresu. 24 sierpnia br. w Muzeum Hymnu Narodowego zostanie otwarta wystawa prezentująca kolekcję.

czytaj także: 

Muzeum Narodowe w Gdańsku: zobacz zbiory z aplikacją Second Canvas - widać każdy detal

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl