PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sesja RMG: sprawozdanie Prezydenta Miasta Gdańska z wykonania budżetu za rok 2018 przyjęte

Sesja RMG: sprawozdanie Prezydenta Miasta Gdańska z wykonania budżetu za rok 2018 przyjęte
Ważnym punktem XII sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w czwartek, 27 czerwca, było sprawozdanie dotyczące miejskiego budżetu za 2018 rok. Podzieliło ono radnych zgodnie z przynależnością klubową. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz uzyskała absolutorium. ZA było 19 radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. PRZECIW - radni PiS.
Podczas XII sesji Rady Miasta Gdańska przyjęto sprawozdanie z wykonania Budżetu Miasta Gdańska za rok 2018
Podczas XII sesji Rady Miasta Gdańska przyjęto sprawozdanie z wykonania Budżetu Miasta Gdańska za rok 2018
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Absolutorium to akt rady miasta, gminy lub parlamentu uznający na podstawie sprawozdania prawidłowość realizacji przez władzę wykonawczą budżetu za rok poprzedni,

Na forum RMG sprawozdanie z wykonania Budżetu Miasta Gdańska za rok 2018 przedstawiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas XII sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w czwartek, 27 czerwca. Poprzedziło ją uchwalenie wotum zaufania dla prezydent: Wotum zaufania dla Dulkiewicz i kłótnia o Raport o stanie Miasta Gdańska. Burzliwa sesja rady.

- W ubiegłym roku kontynuowaliśmy politykę racjonalnego wydawania środków publicznych - przypomniała Dulkiewicz podczas wystąpienia. - Miasto Gdańsk zajmuje czwarte miejsce w Polsce, jeśli chodzi o udział wydatków majątkowych w całości budżetu (przyp. red. mowa o wydatkach na inwestycje w wysokości 672 mln zł. Dla porównania w Warszawie to 2189 mln zł).

Sprawozdanie objęło też m.in. dane dotyczące zatrudnienia i inwestycji. Średnia roczna stopa bezrobocia wyniosła na koniec grudnia 2018 roku 2,6%, i w stosunku do średniej krajowej była niższa o 3,1%. Utrzymał się też wzrost nowo powstających podmiotów gospodarczych - 249 jednostek. 57, 3 mln złotych wydano na remonty infrastruktury komunalnej, w tym ponad 15 mln na lokale komunalne.

- Nie da się patrzeć na budżet miasta w oderwaniu od polityki makroekomicznej. Niestety z roku na rok spada udział budżetu państwa w finansowaniu wydatków oświatowych. W zeszłym roku było to 53% i wyniosło 412 mln złotych - dodała prezydent Gdańska.

Zdaniem Dulkiewicz, udało się ponad plan wykonać zarówno dochody podatkowe miasta, jak i te ze sprzedaży mienia komunalnego, co widać w sprawozdaniu. Zaznaczyła, że część wydatków inwestycyjnych nie została zrealizowana w 2018 roku.

- Tak było w przypadku budowy wiaduktu Biskupia Górka i Nowej Bulońskiej Północnej. Wynika to z tego, że w pierwszym przypadku mieliśmy wydłużenie projektu ze względu na odkryte bastiony, natomiast jeśli chodzi o Nową Bulońską, ruszyła z opóźnieniem przez długotrwałe procedury przetargowe. Z Budżetu Obywatelskiego nie zrealizowaliśmy w ubiegłym roku 28. zadań - przyznała.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 r.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 r.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Sprawozdanie skomentował w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski. Zaznaczył, że „rosną wpływy do budżetu Gdańska”, a „miasto się rozwija”. Jednak jego zdaniem to efekt rozwoju całej Rzeczpospolitej.

- To efekt synergii. To, co jest dobre dla całej Rzeczpospolitej, jest dobre dla Gdańska i dla gdańszczan - ocenił i przeszedł do kwestii wydatków inwestycyjnych. - Zawsze pozostaje pytanie, czy nie dałoby się czegoś zrobić lepiej. Jak prześledzi się wykonania w wydatkach inwestycyjnych, to pewnie znajdziemy tam wartości od 0 do nawet 100% realizacji, w efekcie mamy pewną średnią w granicach 80% wydatków inwestycyjnych, które udało się zrealizować. Specjaliści twierdzą, że dopuszczalną granicą jest 10%. My dzisiaj tylko to nadmieniamy, ocenialiśmy to w czasie całego roku wykonywania tych inwestycji na bieżąco.

Koralewski pochwalił przy okazji skarbnik miejską Teresę Blacharską, podkreślając, że pracuje bardzo rzetelnie i za to jej dziękuje. - Wydaje mi się, że skarbnik naszego miasta jest tak wiarygodną „instytucją”, że każdy przyjąłby od niej „weksel bez żyra”.

W imieniu klubu Wszystko dla Gdańska wypowiedziała się radna Katarzyna Czerniewska. Podkreśliła, że zdaniem jej i kolegów i koleżanek z klubu budżet został wykonany właściwie. Zwróciła przy okazji uwagę na inny temat - wzmożony ruch turystyczny i wysokie zadowolenie odwiedzających z wizyty i pobytu w naszym mieście.

- Przybywa turystów w Gdańsku, a ci w ankietach bardzo wysoko ocenili pobyt w naszym mieście, jego dostosowanie do potrzeb turystów. Gdańszczanie, bez względu na poglądy polityczne, są dumni z faktu, że są gdańszczanami. Myślę, że duża w tym zasługa śp. Pawła Adamowicza. Działajmy dalej wspólnie, ponad podziałami, dla najpiękniejszego miejsca na świecie - zaapelowała Czerniewska.

Po niej głos zabrał radny PiS Andrzej Skiba, członek komisji rewizyjnej, która była zaangażowana w sprawdzanie budżetu. Podobnie jak jego kolega z klubu, był zdania, że Gdańsk „profituje z tego, kiedy poprawnie żyje w Polsce i rozwija swoje stosunki w rozwijającej się Polsce”. Pomiędzy rokiem 2014 a 2018 nastąpił wzrost z podatku PIT, a także z podatku CIT. Mamy ponad 220 mln więcej w budżecie - chwalił.

W głosowaniu dokument poparło 19 radnych i został przyjęty. Następnie poddano pod głosowanie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, potwierdzającego, że prawidłowo został wykonany budżet za rok 2018. 19 głosów było za (Koalicja Obywatelska, Wszystko dla Gdańska), 10 przeciwnych (Prawo i Sprawiedliwość). Uchwała została podjęta.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze