Październik pod znakiem Gdańskich Dni Seniora. ZOBACZ program wydarzeń

Gdańscy seniorzy są aktywni, działają na rzecz lokalnej społeczności, uczestniczą w życiu miasta. Po raz kolejny z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń. Co istotne, sami są współautorami niektórych z nich. W programie m.in. Gala Benefisu Dojrzałości, Konkurs Aktywni Seniorzy, Festiwal aktywności i Pracy, spotkania informacyjne, zwiedzania i warsztaty.
( 30.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 1 października, w Parku Oruńskim odbył się piknik otwierający Gdańskie Dni Seniora
W sobotę, 1 października, w Parku Oruńskim odbył się piknik otwierający Gdańskie Dni Seniora
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Kochane Seniorki, kochani Seniorzy, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzę Wam, abyście każdego dnia byli zadowoleni z życia, posiadali w swoim otoczeniu życzliwe osoby, aby nigdy nie brakowało Wam zdrowia i energii, a codzienność była wolna od trosk. Niezmiennie dziękuję za Waszą obecność, wsparcie i dzielenie się doświadczeniem. Ufam, że wciąż będziecie aktywnie uczestniczyć w życiu miasta - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Piknik dla seniorów w Parku Oruńskim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora w sobotę, 1 października, w Parku Oruńskim odbył się piknik otwierający Gdańskie Dni Seniora. W jego ramach zorganizowane zostały m.in. Strefa Aktywności Senioralnej, kawiarenka oraz koncerty lokalnych artystów, wśród nich "The Fellows" - grupa muzyczna Sceny Muzycznej GAK, która zagrała covery znanych i lubianych przebojów.

W Strefie Aktywności Senioralnych można było zajrzeć do stanowisk Straży Miejskiej, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Szkoły Pascal i Fundacji na Rzecz Pacjenta, Synexus + Osteobus, Klubu Aktywnych, Urzędu Pracy (Centrum Pracy Seniora). Można było także zajrzeć na stanowisko Budżetu Obywatelskiego. 

Wydarzenie zorganizowano przy partnerstwie Miasta Gdańska, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Piknik Budżetu Obywatelskiego w Parku Reagana - aktywna i wrzosowa sobota

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIKNIKU GDAŃSKIE DNI SENIORA

 

Gala aktywności senioralnej i Benefis dojrzałości

We wtorek, 4 października o godz. 18.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się Gala Aktywności Senioralnych, w trakcie której przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych seniorów oraz osób i instytucji im przychylnym. Podczas wydarzenia wręczone zostaną wyróżnienia za udział w Konkursie Aktywni Seniorzy 2022, Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel im. Pawła Adamowicza. Oprawą i zwieńczeniem Gali będzie Benefis Dojrzałości 2022. Udział w niej możliwy wyłącznie dla posiadaczy zaproszeń.

Aktywni z wiekiem

To cykl bezpłatnych zajęć i warsztatów dla seniorów organizowanych przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku na zgłoszenie grup senioralnych w sześciu dzielnicach Gdańska.  W programie przewidziano warsztaty artystyczne, wykłady, szkolenia, taniec, zumbę, a przede wszystkim... przyjazną atmosferę. Jest to okazja, aby nawiązać i rozwinąć znajomości, zasięgnąć porad specjalistów oraz wzmocnić ciało i umysł.

Zapisy na zajęcia oraz szczegółowe informacje na stronie wolontariatgdansk.pl

Gdańskie Dni Seniora. ZOBACZ PROGRAM

Książka do domu

Propozycja skierowana jest do gdańszczanek i gdańszczan, którzy ze względu na trwały problem z samodzielnym poruszaniem się lub inną niepełnosprawność (czasową lub trwałą), nie mają innej możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych.

Z „Książki do domu” mogą korzystać mieszkańcy posiadający Metropolitalną Kartę do Kultury. Osoby, które nie są jeszcze czytelnikami biblioteki, a chcą korzystać z możliwości dostarczania książek do ich domów, mogą (osobiście lub za pośrednictwem filii) zgłosić koordynatorowi pod numerem telefonu 731 420 900 chęć zapisania się. Podczas pierwszej wizyty pracownika zostaną załatwione wszystkie niezbędne formalności, a czytelnik otrzyma Metropolitalną Kartę do Kultury.

Szczegóły dotyczące tego, jak działa "Książka do domu" zawarte zostały w specjalnie przygotowanym filmie z okazji rocznicy działania akcji.

Senior z pasją - tydzień spotkań w bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza w dniach 10-14 października do swoich filii, w których na wszystkich seniorów czekać będą spotkania autorskie, warsztaty artystyczne, konsultacje komputerowe czy koncerty. Celem festiwalu jest zaktywizowanie osób starszych będących w wieku powyżej 60. roku życia do czynnego udziału w różnorodnej ofercie wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.

"Pięćdziesiątka Pawlaka" - znany gdański poeta obchodzi jubileusz pracy twórczej

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Z myślą o osobach starszych, które chciałyby pozostać aktywne zawodowo, przygotowano też specjalne wydarzenie w AmberExpo. W środę, 19 października, podobnie jak w ubiegłych latach czekać będzie kilka tematycznych stref, a w nich wiele możliwości:

 • zdrowy styl życia,
 • strefa pracy,
 • strefa bezpieczeństwa, informacji oraz wolontariatu,
 • strefa nowych technologii,
 • strefa mody i urody,
 • strefa wypoczynku i kultury.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów.

 

1

Kultura, edukacja, sport i rekreacja

Przez cały miesiąc w Gdańsku odbywać się będą wydarzenia skierowane dla seniorów i seniorek. Są one organizowane przez ośrodki kultury, edukacji i sportu takie jak Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Gdańska, Gdański Ośrodek Sportu, Gdański Archipelag Kultury czy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Dodatkowo seniorzy będą mogli wziąć udział w:

 • Metropolitanka: spacer śladami Gdańskich Żydówek dla seniorów i seniorek, 15.10, godz. 10.00, bezpłatnie, zapisy, tel.: 664 972 052, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl
 • Spacer po Dolnym Mieście - „Szlakiem metalowych ozdób i wykończeń na Dolnym Mieście” prowadzenie Jacek Górski i Remigiusz Bystrek, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, 1.10, godz. 15.00, bezpłatnie, zapisy: d.jastrzebska@laznia.pl
 • Seans w KinoPorcie „Córka” 2021 | 121´ | Grecja/USA | reż. Maggie Gyllenhaal, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, 1.10, godz. 17.15, dla seniorów i seniorek wstęp bezpłatny. Rezerwacja biletów: 585 000 232 lub przez wiadomość prywatną na Facebooku kina KinoPort.
 • Wystawa „Sensoria. Sztuka i nauka naszych zmysłów” Łaźnia 1 oraz Łaźnia 2, 1-2.10, godz. 12.00 - 20.00, dla seniorów i seniorek wstęp bezpłatny na wystawę.
 • Warsztaty ceramiczne i graficzne dla seniorów, Gdańska Galeria Miejska, 4, 11, 18, 25.10, Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I), 20 zł/zajęcia, zapisy: tel. 665 770 551 e-mail: gtomaszewska@ggm.gda.pl

Oprac. KG