• Start
  • Wiadomości
  • "Pięćdziesiątka Pawlaka" - znany gdański poeta obchodzi jubileusz pracy twórczej

"Pięćdziesiątka Pawlaka" - już dzisiaj w IKM! Znany gdański poeta obchodzi jubileusz pracy twórczej

W październiku 1972 roku Antoni Pawlak zadebiutował w Radiu Gdańsk. Obchodzi pięćdziesięciolecie pracy twórczej. Poeta, felietonista i publicysta, który wydał dwadzieścia trzy tomy poezji, trzy książki i trzy wybory wierszy. Był także urzędnikiem samorządowym - przez dziesięć lat pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
29.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Antoni Pawlak
Antoni Pawlak
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Debiut Antoniego Pawlaka

- Antek Pawlak jest poetą organicznym. Dla niego wiersze są jak oddechy. Bez nich by zginął - mówi, prowadząca jubileuszowe spotkanie poetka, Anna Czekanowicz.

All About Freedom Festival - ważne filmy od 8 października. Poznaj PROGRAM, kup bilety

- Jest poetą „osobnym”. Zarówno przed laty, kiedy debiutował, jak i teraz mówi tym samym, bez wątpienia trudnym do pomylenia z kimkolwiek innym, głosem. To głos „przeraźliwej prywatności”. I wtedy, kiedy pisze o Polsce, i wtedy, kiedy niemal szeptem mówi do ukochanej, i wtedy, kiedy jego krtań próbuje dusić śmierć. Nawet wtedy, kiedy w jego wierszu pojawia się młodzieńcze „my” i tak oznacza ono „ja”, bo przynosi zapis najbardziej intymnego, najbardziej bolesnego, wypisanego na czole i odbitego w oczach, pojedynczego doświadczenia.

Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Nz. Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego (po lewej) oraz Antoni Pawlak z nominowany w kategorii Literacka Książka Roku
Październik 2021 r. - Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Nz. Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego (po lewej) oraz Antoni Pawlak odbierający nagrodę w kategorii Książka Roku
fot. Anna Rezulak/KFP

Antonie Pawlak literacko debiutował w 1975 roku tomikiem „Czynny całą dobę” wydanym przez Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1983 został laureatem prestiżowej Nagrody Kościelskich. Wydał ponad dwadzieścia książek, między innymi; „Książeczka wojskowa”, „Każdy z was jest Wałęsą” (wspólnie z Marianem Terleckim), „Kilka słów o strachu”, „Akt personalny”, „Zapiski na paczce papierosów’, „Ale bez rozgrzeszenia”.

Nominacje do V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Znane gdańskie nazwiska 

- Antek Pawlak jest poetą „czynnym całą dobę”, dziś tak samo, jak gdy ukazywał się jego debiutancki arkusz poetycki. Zabiera głos w wierszach, ale zabiera też w rzeczywistości – kiedyś i teraz. Nie chce, nie umie milczeć. A przecież Antek Pawlak jest mężczyzną małomównym… - dodaje prowadząca.

Antoni Pawlak (ur. 4 VIII 1952 Sopot), poeta, publicysta. W 1972 ukończył II Liceum Ogólnokształcące. Związany był z Duszpasterstwem Akademickim przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku. W 1972 r. został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu za kolportaż ulotek nawołujących do bojkotu wyborów do Sejmu. W latach 1974–1975 studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1975–1980 historię filozofii w Akademii Teologii Katolickiej.

Od 1977 związany był z opozycją demokratyczną. W okresie 1978–1980 w redakcji niezależnego pisma literackiego „Puls”. W sierpniu 1980 uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Współredaktor pisma literackiego „Naprzeciw”. W 1981 pracował w Komisji Kultury Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, redaktor naczelny dwutygodnika „IKS – Informator Kulturalny Solidarności”, redaktor gazety „Głos Wolny” wydawanej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, do lipca 1983 przebywał w obozach dla internowanych. Do 1990 był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) „Solidarność”.

Od 1978 był redaktorem niezależnego kwartalnika literackiego „Puls”. W latach 1991–1993 kierował działem kultury „Gazety Wyborczej” oraz prowadził comiesięczny dodatek „Gazeta o książkach”. W roku 2000 został współautorem scenariusza wystawy „Drogi do wolności”. W latach dwutysięcznych związał się z samorządem. W latach 2006 – 2007 doradzał prezydentowi Gdańska w sprawach kultury, a w latach 2007-2017 pracował jako rzecznik prasowy Pawła Adamowicza.

Gdzie odbędzie się Pięćdziesiątka Pawlaka?

5 października, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku.