PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rybackie Pobrzeże będzie zachwycać. Odnowione elewacje kamienic już cieszą oko

Rybackie Pobrzeże będzie zachwycać. Odnowione elewacje kamienic już cieszą oko
Anonimowe, szare budynki w ciągu kilku tygodni stały się atrakcyjnymi obiektami, przy których warto zatrzymać się na dłużej. Trwają tam jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, które powinny zakończyć się w najbliższych dniach. Ci, którzy spacerować będą po Ołowiance, na pewno zauważą ogromny napis "Gdańsk", który umieszczono na kamienicach.

Osiem kamienic przy Rybackim Pobrzeżu zyskały nową szatę. Atrakcyjniejszą
Osiem kamienic przy Rybackim Pobrzeżu zyskały nową szatę. Atrakcyjniejszą
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na początku października Miasto ogłosiło przygotowania do kolejnego etapu "Projektu nadania dekoracji artystycznych fasadom kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku". Pomysł ten, który przed trzema laty zaczęto realizować przy ul. Ogarnej, okazał się strzałem w dziesiątkę. 

TAK WYGLĄDAJĄ ODNOWIONE ELEWACJE PRZY UL. OGARNEJ

Widząc świetne efekty, kolejne wspólnoty mieszkaniowe same zaczęły zgłaszać do magistratu chęć udziału w tym programie. Miasto z kolei zaczęło zabezpieczać w kolejnych budżetach środki na ten cel. Dlatego dziś dużo ładniej jest już nie tylko na ul. Ogarnej, ale też na Szerokiej. Do listy dołącza właśnie Rybackie Pobrzeże.

SZLAKIEM ODNOWIONYCH KAMIENIC: WARZYWNICZA, OGARNA, SZEROKA

- Zależy nam na tym, by nie były to działania punktowe, a takie, które zmieniają całe otoczenie. Chcemy tworzyć efekt wizerunkowy, dlatego przyglądamy się nie tylko samym elewacjom. Na przykład na ulicy Szerokiej zdecydowaliśmy także o uporządkowaniu szyldów. Chodziło o to, by pokazać, że może być lepiej i ładniej, a jednocześnie, że nowa forma szyldów świetnie sprawdzi się jako reklama prowadzonej tam działalności gospodarczej – tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.
 

Na nowych elewacjach można zauważyć nawiązania historyczne i do charakteru miejsca
Na nowych elewacjach można zauważyć nawiązania historyczne i do charakteru miejsca
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kamienice przy Rybackim Pobrzeżu zdobiono z wykorzystaniem współczesnych kierunków sztuki, ale nawiązujących do historii tego miejsca. Na elewacjach pojawiły się m.in. ceramiczne niewielkie rybki - turboty. Jest też jeden 1,5-metrowy łosoś. Można je zauważyć przechodząc wzdłuż budynków. Wszystkie pomysły artystów były konsultowane z konserwatorem zabytków.

- Wydaje mi się, że te kamienice nigdy nie miały swojego charakteru, ponieważ były odbudowane w prosty sposób. Dzięki nowym elewacjom nabrały pewnej unikatowości - ocenia Grzelak.

Od 2013 roku Miasto wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi rewaloryzuje kolejne kamienice w Śródmieściu w ramach Projektu nadania dekoracji artystycznych fasadom kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku. Tegoroczna edycja, pod nazwą „Gdańskie DekorAkcje” jest kontynuacją prac zrealizowanych w latach ubiegłych, a więc: Ogarna 2.0 (2013), Nowa Szeroka (2014), Ogarna/Szeroka/OdNowa (2015) i Warzywnicza 2.0 (2015).


Przechodząc się Ołowianką koniecznie spójrzcie w stronę Rybackiego Pobrzeża. Na kamienicach umieszczono bowiem wielki napis Gdańsk
Przechodząc się Ołowianką koniecznie spójrzcie w stronę Rybackiego Pobrzeża. Na kamienicach umieszczono bowiem wielki napis Gdańsk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Projekt w liczbach:

  • w pierwszej edycji projektu pod nazwą „Ogarna 2.0”, która odbyła się w roku 2013, zrealizowano 18 elewacji w rejonie ulic Ogarnej i Ławniczej. (koszt Miasta: 290 tys. zł)
  • w 2014 roku projekt pod nazwą „Nowa Szeroka” objął 19 elewacji na ulicy Szerokiej i Ogarnej. (290 tys. zł)
  • w 2015 roku (projekty: OGARNA/SZEROKA/ODNOWA i WARZYWNICZA 2.0) odnowiono i udekorowano 42 elewacje (w tym na Ogarnej i Szerokiej: 29 elewacji oraz wejście bramne i podcień na ul. Ogarnej, a przy ul. Warzywniczej: 13 elewacji). Na projekt w 2015 roku wydano w sumie 466 tys. zł (290 tys zł Szeroka/Ogarna/OdNowa i 176 tys.zł Warzywnicza 2.0).

W sumie dotacja w latach 2013-2015 wyniosła 1 046 000 zł, a zrealizowano 79 elewacji.


W roku 2016 przeznaczono na projekt 390 tys. złotych.

Zainteresowane udziałem w projekcie wspólnoty mieszkaniowe muszą we własnym zakresie wykonać roboty remontowe - koszty remontów elewacji ponoszą więc mieszkańcy. Miasto z kolei pokrywa koszty rusztowań, a także przygotowania projektów artystycznych dekoracji oraz naniesienia ich na elewacje.Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze