PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rusza projekt „Gdańscy artyści w sieci”. Wystawy od poniedziałku, 5 października

Rusza projekt „Gdańscy artyści w sieci”. Wystawy od poniedziałku, 5 października
Fundacja Fale Kultury zaprasza na cztery wystawy dla miłośników sztuki współczesnej w ramach projektu „Gdańscy artyści w sieci”. Wernisaż pierwszej odsłony cyklu odbędzie się w poniedziałek, 5 października, o godzinie 18:00 - zobaczymy prace malarki, autorki instalacji i murali Magdaleny Peli. Wernisaże wystaw kolejnych artystów odbędą się 12, 19 i 26 października. Dostęp jest bezpłatny.
Magdalena Pela podczas wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” w Wielkiej Zbrojowni w 2015 roku. Wernisaż artystki w poniedziałek, 5 października, 2020 roku zainauguruje projekt „Gdańscy artyści w sieci” Fundacji Fale Kultury.
Magdalena Pela podczas wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” w Wielkiej Zbrojowni w 2015 roku. Wernisaż artystki w poniedziałek, 5 października, 2020 roku zainauguruje projekt „Gdańscy artyści w sieci” Fundacji Fale Kultury.
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

- „Gdańscy artyści w sieci” to kolejny projekt Fundacji Fale Kultury, który w całości zostanie zrealizowany w internecie - mówi Anna Maria Czarzasta, prezes gdańskiej fundacji, która zajmuje się promocją artystów i upowszechnianiem wiedzy o dorobku polskich twórców. - Wspomnijmy „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga” i dedykowaną mu platformę sadostateczny.pl, na której od listopada 2019 roku możemy między innymi obejrzeć stworzony przez naszą fundację film o tym dziele, a także skorzystać z programu edukacyjnego.

Jak tłumaczy, powodzenie projektu poświęconego słynnemu tryptykowi oraz tegoroczna sytuacja zagrożenia epidemiologicznego, i wiążącej się z nią konieczności zachowania dystansu społecznego, zadecydowały o realizacji kolejnych działań kulturalnych fundacji w przestrzeni wirtualnej. W nowym projekcie, zatytułowanym „Gdańscy artyści w sieci”, Fundacja Fale Kultury zaprezentuje sylwetki czterech gdańskich artystów sztuk wizualnych wraz z ich dorobkiem twórczym, poprzez nową stronę internetową - sztukawsieci.pl, oraz fanpage na portalu Facebook - Sztuka w sieci, i profil na Instagramie: sztuka_w_sieci.

- W ramach projektu tworzymy wirtualne profile artystów, z których każdy zawierać będzie jego biogram, krótki film prezentujący sylwetkę artysty oraz galerię jego prac. O tym, kogo zaprosiliśmy do projektu, będziemy informować tuż przed rozpoczęciem kolejnej wystawy poprzez nasze media społecznościowe - dodaje Anna Maria Czarzasta.

Organizatorzy jako główny cel projektu wymieniają przybliżenie odbiorcom zagadnień związanych ze sztukami wizualnymi i twórczością artystyczną lokalnych artystów, oraz skrócenie dystansu pomiędzy nimi a publicznością. Ma on również pomóc w przezwyciężaniu trudności dotyczących realizacji działań artystycznych i promocyjnych, z jakimi spotykają się artyści w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego.

- Artyści obecnie zmagają się z ograniczeniem publicznie dostępnych miejsc wystawienniczych, a jeśli takie miejsca są już dostępne, to dla mniejszej niż zazwyczaj liczby widzów - tłumaczy prezes Fundacji Fale Kultury. - Często też są odwoływane albo nie są organizowane wernisaże, a sami twórcy borykają się z brakiem odpowiedniego technicznego zaplecza do realizacji działań kulturalnych on-line. Pozostawieni bez wsparcia kuratorów i profesjonalnych galerii mają trudności w prezentacji swojej sztuki. 

Portal sztukawsieci.pl chce wyjść naprzeciw tym problemom, proponując artystom działania różnego rodzaju - począwszy od stworzenia wirtualnych sylwetek twórców, poprzez galerię skatalogowanych prac, do wystaw on-line i działań promocyjnych w sieci. Wraz z rozwojem portalu i ustaniem obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym planowane są też już między innymi cykliczne bezpośrednie spotkania z artystami i wystawy.

Inauguracja platformy sztukawsieci.pl będzie miała miejsce w poniedziałek, 5 października, o godzinie 18.00. Cykl „Gdańscy artyści w sieci” otworzy wirtualna wystawa prac artystki wizualnej, malarki, autorki instalacji i obiektów Magdaleny Peli, zatytułowana „15-20”. Artystka zaprezentuje na niej cztery cykle swoich obrazów: all over, plaża, szkoda kwiatów i „by coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć”, które pochodzą z tytułowych lat 2015-2020. Wystawa będzie dostępna na stronie oraz na Facebooku i Instagramie.

 

O artystce:

Magdalena Pela (rocznik 1989) ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku (dyplom w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego, aneks ze sztuki włókna pod kierunkiem prof. Aleksandra Widyńskiego), i kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach Gdańskiej Szkoły Muralu zrealizowała kilkanaście murali - między innymi w Gdańsku, Rumunii, Wiźnie, Zakopanem i Mołdawii. Jest laureatką VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów ASP, 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015 oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego 2018. Stypendystka Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka Nagrody Specjalnej Rektora ASP w Gdańsku. Obrazy jej autorstwa znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech i USA oraz w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Kolejne wernisaże będą miały miejsce w poniedziałki 12, 19 i 26 października, również o godzinie 18:00. Dostęp do wszystkich wystaw jest bezpłatny.

Projekt „Gdańscy artyści w sieci” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze