• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska na Rudnikach - spacer i podziękowania dla wieloletniego przewodniczącego dzielnicy

Prezydent Gdańska na Rudnikach - spacer i podziękowania dla wieloletniego przewodniczącego dzielnicy

O problemie dużego natężenia ruchu samochodów ciężarowych, doświetleniu ulic, modernizacji nielicznych placów zabaw, a także remontach ulic - o tym wszystkim, i nie tylko, rozmawiano na Rudnikach podczas spaceru gospodarczego z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, radnych dzielnicy, dyrektorów i pracowników wydziałów urzędu miejskiego, a także - wyjątkowo - przedstawiciela policji zaangażowanego w lokalne sprawy.
21.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wtorek, 20 lipca, odbył się kolejny spacer gospodarczy z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Tym razem po Rudnikach
We wtorek, 20 lipca, odbył się kolejny spacer gospodarczy z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Tym razem po Rudnikach
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

Spacer po Rudnikach odbył się we wtorkowe popołudnie, 20 lipca. To jedna z najmniej licznych dzielnic naszego miasta. Zameldowanych jest tu około 900 mieszkańców. Dominują za to funkcje usługowo - przemysłowe: działa tu wiele wszelkiego rodzaju firm, swoją siedzibę ma Lotos, jest też popularna giełda. Dzielnica ta przyciąga więc spory ruch przede wszystkim samochodów ciężarowych. Największy z tym problem, z punktu widzenia mieszkańców, jest przy ul. Rzęsnej, gdzie znajduje się m.in. wspomniana giełda. Tylko podczas wtorkowego spaceru, w ciągu kilkunastu minut, jego uczestników minęło osiem takich pojazdów. Problem ten poruszany był już blisko dwa lata temu. Miasto podjęło rozmowy z okolicznymi właścicielami terenów, zaproponowano m.in. budowę tzw. Ronda Sztutowska, dyskutowano o tym, czy np. ruch kołowy wpuszczać w tę ulicę od strony ul. Elbląskiej, a wypuszczać ul. Miałki Szlak. Padały różne propozycje, m.in. by wprowadzić na tej ulicy ograniczenie tonażowe - to jednak przełożyłoby się na uniemożliwienie, a na pewno mocne ograniczenie, prowadzenia działalności gospodarczej, a tego, zgodnie z prawem, zrobić nie wolno.

 

- Rozmowy na ten temat, niełatwe, rozpoczęliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii. Później, właśnie ze względu na COVID-19, zostały one przerwane. Ale wrócimy do nich w najbliższym czasie - zapowiedział Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

Przy ul. Rzęsnej mieszkańcy odczuwają duży ruch samochodów ciężarowych
Przy ul. Rzęsnej mieszkańcy odczuwają duży ruch samochodów ciężarowych
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

Przy okazji poruszono kwestię remontu chodnika i jezdni w ul. Rzęsnej. Ten zaplanowano po roku 2025.

W przyszłym roku rozpoczną się z kolei prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla oświetlenia ulic Rzęsnej i Gdańskiego Kolejarza w ramach miejskiego programu "Jaśniejszy Gdańsk". Realizacja prac nastąpi jednak nie wcześniej niż w roku 2023.

Przy ul. Gdańskiego Kolejarza uczestnicy spaceru zatrzymali się też przy placu zabaw. Większość znajdujących się na nim urządzeń wymaga naprawy bądź wymiany. Nowe urządzenia, zgodnie z decyzją prezydent Gdańska, pojawią się jeszcze w tym roku.

 

Podziękowania dla Eugeniusza Erdmanna

Wiosną br. minęło 25 lat, odkąd pan Eugeniusz Erdmann został radnym dzielnicy Rudniki, i nieprzerwanie przez ćwierć wieku działał na rzecz swojej małej ojczyzny, także jako przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rudniki. W maju, z przyczyn osobistych, musiał zrezygnować z mandatu radnego.

W trakcie wtorkowego spaceru padło wiele ciepłych słów pod jego adresem ze strony aktualnych radnych dzielnicy. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wraz z uczestnikami spaceru, odwiedziła pana Erdmanna, wręczając mu drobny upominek w imieniu Miasta, a także dziękując za wieloletnią służbę na rzecz gdańskiej, lokalnej społeczności.

 

Pan Eugeniusz Erdmann był radnym dzielnicy Rudniki przez ćwierć wieku
Pan Eugeniusz Erdmann był radnym dzielnicy Rudniki przez ćwierć wieku
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

- Chciałbym podziękować wszystkim Państwu za współpracę. Mam tę satysfakcję, że byłem prawdziwym gdańskim społecznikiem - przyznał, wyraźnie wzruszony, Eugeniusz Erdmann, po czym... przypomniał kwestię nadmiernego ruchu ciężarowego w okolicy ul. Rzęsnej, prosząc o jej rozwiązanie.

- Już o tym rozmawialiśmy. Sprawą zajmie się nasz Zarząd Dróg i Zieleni - odpowiedziała prezydent Dulkiewicz.

 

Inne sprawy

W spacerze wziął też udział Wojciech Żak, przedstawiciel fundacji, która prowadzi osiedle "Sitowie" na Rudnikach. To nietypowy społeczny projekt. W ramach osiedla funkcjonują mieszkania wspomagane m.in. dla samotnych kobiet z dziećmi i osób z niepełnosprawnością umysłową. W tym roku osiedle będzie obchodzić okrągły jubileusz 10-lecia działalności. Pan Wojciech opowiedział obecnym o tym projekcie, i przy okazji wręczył prezydent Dulkiewicz upominek - ekologiczne warzywa z upraw prowadzonych przez mieszkańców "Sitowia".

We wtorek rozmawiano również o spalonym budynku przy ul. Sitowie 35. To prywatna nieruchomość, niezabezpieczona, a miejsce to upodobały sobie do zabawy dzieci z okolicy, a w ostatnim czasie także osoby bezdomne. Przedstawiciel Gdańskich Nieruchomości obiecał zająć się sprawą. W najbliższych tygodniach teren wokół obiektu zostanie ogrodzony.

Rozmawiano także o potrzebie utworzenia bezpiecznego przejścia dla pieszych w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 29 i przedszkola przy ul. Miałki Szlak 74. GZDiZ nie zgodził się na wymalowanie pasów w tym miejscu. Obowiązuje tutaj bowiem strefa "Tempo 30". Tomasz Wawrzonek tłumaczył, że postawiono w tym miejscu na zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego niedaleko szkoły zbudowano szykany. Radni dzielnicy tłumaczyli, że to problemu do końca nie rozwiązało, bo część samochodów nadal porusza się w tej okolicy z dużą prędkością. Zaproponowali więc montaż dodatkowych progów zwalniających bądź szykan. GZDiZ przeanalizuje tę kwestię i zaproponuje w najbliższym czasie kolejne rozwiązanie.

 

To oznakowanie drogi rowerowej w tunelu jest mało widoczne przez rowerzystów. Wkrótce pojawi się nowe, bardziej widoczne oznakowanie
To oznakowanie drogi rowerowej w tunelu jest słabo widoczne. Wkrótce pojawi się nowe, bardziej widoczne oznakowanie
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

 

Dyskutowano też o problemie braku odwodnienia przy budynkach mieszczących się przy ul. Miałki Szlak 77 i 79, a także słabo widocznym oznakowaniu odcinka trasy rowerowej prowadzącej na Wyspę Sobieszewską w tunelu im. Grzegorza Oryszczaka pod torami kolejowymi.

 

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę