PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jestem z Gdańska. Rozmowa Agnieszki Michajłow. Czy potrzebne nam Muzeum Narodowe w Gdańsku?

Jestem z Gdańska. Rozmowa Agnieszki Michajłow. Czy potrzebne nam Muzeum Narodowe w Gdańsku?
W październiku otwarte zostanie Nowe Muzeum Sztuki NOMUS, będące kolejnym oddziałem Muzeum Narodowego. Przed wybuchem pandemii Muzeum Sztuki Dawnej, jeden z oddziałów MN, w ciągu roku odwiedzało zaledwie 35 tys. osób. Czy zatem w Gdańsku potrzebne jest Muzeum Narodowe? Na ten temat Agnieszka Michajłow rozmawiała w środę, 13 października, z Jackiem Friedrichem, dyrektorem tej placówki.
O sytuacji Muzeum Narodowego red. Agnieszka Michajłow rozmawiała z dyrektorem Jackiem Friedrichem
O sytuacji Muzeum Narodowego red. Agnieszka Michajłow rozmawiała z dyrektorem Jackiem Friedrichem
www.gdansk.pl

 

Agnieszka Michajłow: Panie dyrektorze, nie znam nikogo, kto by ostatnio był w pańskim muzeum i się tym chwalił. Ludzie publikują na Facebooku zdjęcia z plaży, parku, Głównego Miasta, a nikt nie idzie do Muzeum Narodowego i nie robi sobie selfie na tle Hansa Memlinga. Może nie można robić zdjęć?

Jacek Friedrich: Zdjęcia można robić. To złożone pytanie. Myślę, że wiele rzeczy składa się na tę sytuację. Rzeczywiście, muzeum nie jest w łatwej sytuacji.

A może nie ma po prostu mody na Memlinga, chociaż jest moda na Mona Lisę, na Matejkę? O co chodzi?

- Myślę, że muzeum dużo robiło, żeby tego Memlinga rozpropagować. Była m.in. "złota kampania", w ramach której np. po całym mieście jeździł "złoty tramwaj". Wydawało się, że to zmobilizuje publiczność, ale tak się nie stało. Okazało się, że to w ten sposób nie działa. Jest to dla nas duże wyzwanie - zastanowić się nad tym, jakoś przeciwdziałać temu. To, co wszyscy powtarzają, i co jest jakąś obiektywną rzeczywistością, na którą na razie wielkiego wpływu nie mamy, to jest położenie muzeum. Topograficznie jest ono położone blisko Głównego Miasta, ale mentalnie jest bardzo dalekie ze względu na przeszkodę komunikacyjną - bo trzeba przejść przejściem podziemnym, i tylko zdeterminowany turysta pojawi się u nas. To, co jest innym mankamentem, który próbujemy przezwyciężyć, to jest brak dobrej edukacji. Dzisiejsze muzeum jest w ogromnej mierze oparte na edukacji.

Co możecie zrobić, zaproponować gdańszczanom, by w ogóle chcieli przyjść i brać udział w życiu muzeum?

- Jeżeli ktoś wybierze się do muzeum i zobaczy tego Memlinga, no to myśli później "dobra, już to widziałem". Trochę tak to działa. Co więc może przyciągać? Dwie rzeczy. Wystawy czasowe, które się zmieniają, które są jakąś odmianą i właśnie edukacja. To, że są różnego rodzaju warsztaty, spotkania, itp.


ZOBACZ CAŁY PROGRAM

 

Agnieszka Michajłow gościnnie prowadzi cotygodniowy podcast pod tytułem “Jestem z Gdańska. Rozmowy Agnieszki Michajłow”. Program jest emitowany w każdą środę o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl oraz na profilu Miasta Gdańska na Spotify. Każdy z odcinków po premierowej emisji jest dostępny zarówno na gdansk.pl jaki i Spotify.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl