• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja Lastadii. XIX-wieczne zabytki przy Targu Maślanym odzyskują blask

Rewitalizacja Lastadii. XIX-wieczne zabytki przy Targu Maślanym odzyskują blask

Wymiana stolarki okiennej, wzmocnienie ścian za pomocą mikropali, wymiana nieoryginalnych stropów, do tego modernizacja sieci i przyłączy sanitarnych, elektrycznych czy teletechnicznych. Poza tym odrestaurowanie elewacji wraz ze zdobieniami, a także elementów historycznej klatki schodowej i balustrad. Co jeszcze dzieje się w zabytkowych budynkach?
24.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elewacja zabytkowych budynków przy ul. Lastadia została odrestaurowana
Elewacja zabytkowych budynków przy ul. Lastadia została odrestaurowana
Fot. Gdańskie Wody

 

Prace rewitalizacyjne obejmują dwa budynki: dawnego Gimnazjum oraz Bursy. W ramach inwestycji zabytkowe obiekty zostały przebudowane, zagospodarowany zostanie też teren wokół nich, na którym m.in. przebudowane zostaną chodniki, zbudowane drogi dojazdowe i parking. W obu budynkach zamontowano windy, wymieniono stolarkę okienną i przeprowadzono izolację fundamentów. Wszystkie ściany nośne, zewnętrzne i wewnętrzne, wzmocniono za pomocą mikropali.

Rewitalizacja zabytkowych budynków rozpoczęła się niemal dwa lata temu
Rewitalizacja zabytkowych budynków rozpoczęła się niemal dwa lata temu
Fot. z: facebook.com/Lastadia


Obiekty zostały też ocieplone od wewnątrz, a ich ceglana elewacja - odrestaurowana. W budynku dawnego gimnazjum przywrócony został historyczny płaski dach, a na poddaszu utworzono dodatkową kondygnację. Zachowano oryginalne stropy kolebkowe, a te, które znajdują się nad sienią i w korytarzach, dodatkowo wzmocniono.

W budynku przy ul. Lastadia 41 stropy zachowano i wzmocniono. Odrestaurowane zostaną elementy dawnej klatki schodowej i balustrady.

Wszystkie prace prowadzone są z uwzględnieniem historycznej wartości budynków, pod nadzorem konserwatorskim.

Wykonawcą prac jest firma Polaqua. Koszt inwestycji wynosi 39 mln zł, z czego 7,8 mln zł to środki unijne. Po zakończenu prac budynki zostaną przeznaczone na funkcje biurowe.

 

Trwają intensywne prace wewnątrz budynków przy ul. Lastadia
Trwają intensywne prace wewnątrz budynków przy ul. Lastadia
Fot. z: facebook.com/Lastadia

 

Historia

Do 1920 Gimnazjum Miejskie było najbardziej ekskluzywną szkołą średnią w Gdańsku, ze specjalnie dobieraną kadrą pedagogiczną. W roku 1829 Zarząd Miasta pod budowę siedziby szkoły kupił parcelę po byłych składach drewna. Gmach zaprojektował architekt Carl S. Held, natomiast fasada została przeprojektowana przez berlińskiego architekta Friedricha Schinkla. Całość została zbudowana w stylu neogotyckim. Gmach otrzymał tablicę z napisem "Artium Liberalium atudiis sacrum" (Przybytek studiów nauk wyzwolonych). Ceglana elewacja została ozdobiona  pilastrami i gzymsami.

Zadbano o detale. Fragment odnowionej elewacji
Zadbano o detale. Fragment odnowionej elewacji
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Budynek przy ul. Lastadia 41 w Gdańsku został wzniesiony w latach 1875-1878 jako budynek dyrekcji poczty. W wyniku działań wojennych w 1945 roku został on uszkodzony i w większości spalony. Gmach został odbudowany i oddany do użytku z przeznaczeniem na internat Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. Od 2005 roku funkcjonował jako Bursa Gdańska.

Jeden z fragmentów odnowionej elewacji
Jeden z fragmentów odnowionej elewacji
zdj. Dominik Paszliński/gdansk


Obiekt został wzniesiony w stylu neogotyckim z licznymi zdobieniami w postaci łuków, pilastrów, kolumn i gzymsów, a także maswerków wykonanych z kształtek ceramicznych. Północne szczytnice nad wejściem zdobią pozostałości istniejącej  tam rozety.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie