PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Hokej na wysokim poziomie. Z reprezentacją Polski zagrają Austria, Dania i Norwegia
Hokej na wysokim poziomie. Z reprezentacją Polski zagrają Austria, Dania i Norwegia
Od piątku do niedzieli (9-11 listopada) w hali Olivia odbędzie się turniej hokeja na lodzie EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Reprezentacja Polski - z konfliktem w tle - zmierzy się z silnymi rywalami: Austrią, Danią i Norwegią, które grają w hokejowej elicie. W sprzedaży bilety na mecze biało-czerwonych po 15 i 25 zł, na pozostałe 5 i 10 zł oraz karnety na cały turniej.
Dwa lata temu w Gdańsku reprezentacja Polski zmierzyła się m.in. z Koreą...
Dwa lata temu w Gdańsku reprezentacja Polski zmierzyła się m.in. z Koreą...
fot. PZHL

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie w tym roku w mistrzostwach świata spadła z tzw. Dywizji 1A do Dywizji 1B. Za około sześć miesięcy - na przełomie kwietnia i maja 2019 - w estońskim Tallinie będzie walczyć o powrót na zaplecze Elity.

W Elicie grają najlepsi. To 16 drużyn narodowych podzielonych na dwie grupy, to oni rywalizują o medale mistrzostw świata. W tym roku złoto zdobyli Szwedzi, srebro Szwajcarzy, brąz USA. Od piątku do niedzieli (9-11 listopada) w hali Olivia kibice zobaczyć będą mogli trzy zespoły, które w niej grają: Danię - w tym roku na mistrzostwach świata została sklasyfikowana na 10. miejscu, Norwegię - 13 oraz Austrię - 14.

Okazją jest turniej EIHC (Euro Ice Hockey Challenge) o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Rywalem wyżej wymienionych będzie oczywiście reprezentacja Polski.

Kadra seniorów we wtorek, 6 listopada, rozpoczęła w Gdańsku przygotowania do turnieju.

- Zawodnik ma mieć serce do kadry, dla Polski. Wiek w ogóle mnie nie interesuje. Uważam, że na turniej w Gdańsku wybrani zostali najlepsi - odpowiedział dwa tygodnie temu selekcjoner reprezentacji Tomasz Valtonen w programie Polskiego Związku Hokeja na Lodzie na pytanie jednego z kibiców, czy wiek w powoływaniu do kadry ma znaczenie.


Zobacz cały program z udziałem trenera reprezentacji Tomka Valtonena

Trzy dni przed rozpoczęciem turnieju w Gdańsku trener Valtonen musiał powołać kilku innych zawodników. Powód? Konflikt na linii reprezentanci Polski - Polski Związek Hokeja na Lodzie.

Z gry w turnieju zrezygnowali Krystian Dziubiński, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka, Tomasz Malasiński, Jakub Wanacki, Aron Chmielewski, Paweł Dronia, Patryk Wajda, Maciej Kruczek i (kontuzjowany) Damian Tomasik.

Jak informuje portal hokej.net.pl kością niezgody jest brak podpisania dokumentów przez PZHL o kwocie zaległości do zawodników za tzw. dniówki. Suma sięga około 0,5 mln złotych. Oferowana przez PZHL spłata 25 proc. zaległości, z umorzeniem pozostałości, jest przez zawodników traktowana jako niepoważna.


W poniedziałek, 5 listopada, PZHL wydał specjalny komunikat:

Turniej EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości powinien być – naszym zdaniem – wielkim hokejowym świętem, w którym każdy zawodnik będzie chciał uczestniczyć. Bo występ w reprezentacji narodowej to najwyższy zaszczyt dla sportowca. Okazało się, że jest inaczej, że dla niektórych z powołanych do kadry hokeistów są sprawy ważniejsze.

Wdrażając kilka miesięcy temu program naprawy Polskiego Związku Hokeja na Lodzie zadeklarowaliśmy pełną przejrzystość jego działań i finansów. O czym zostali poinformowani, na sierpniowym zgrupowaniu kadry w Katowicach, przedstawiciele drużyny narodowej, w tym również Ci, którzy odmówili przyjazdu na turniej do Gdańska.

Dlatego, żeby rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości, zaprezentujemy podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gdańsku stanowisko związku w kwestii finansowania reprezentacji narodowej seniorów oraz przedstawimy dostępne nam dokumenty w tej materii.

Jest nam przykro, że przygotowania kadry do ważnego i prestiżowego dla Polski turnieju zostały zakłócone przez sprawy materialne, ale – chcąc być wiarygodnym partnerem dla wszystkich – nie możemy pozostać obojętni wobec zaistniałej sytuacji. Nie wyrażamy również zgody na szantażowanie związku brakiem obecności zawodników na imprezach z udziałem reprezentacji Polski.


Dzień później - we wtorek, 6 listopada - odpowiedzieli hokeiści:

Hokeiści to nie jest grupa zawodowa, która dobrze reaguje na groźby.

Nie doczekaliśmy się konstruktywnego podejścia PZHL do problemu naszych zaległych honorariów oraz zasad współpracy w przyszłości. Wszystko to mimo iż jeszcze w kwietniu przedstawiciele związku deklarowali publicznie, mówiąc o należnych nam „dniówkach”: „Związek jest w trudnej sytuacji finansowej, ale od tych zobowiązań nie uciekamy. Zawodnicy reprezentują kraj i te pieniądze im się należą, ale po MŚ chcemy usiąść z nimi do rozmów i renegocjować te stawki przed nowym sezonem.”

Nikt nie uzgadniał z nami nowych zasad współpracy. Odpowiedzią na nasze próby domagania się respektowania złożonych nam już wcześniej obietnic było zaś kwestionowanie ich ważności i grożenie negatywnymi konsekwencjami prawnymi i pozaprawnymi tym z nas, którzy zdecydowali, że niezależnie od innych powodów uniemożliwiających im występ w turnieju, nie zamierzają poddawać się dyktatowi.

Gra w reprezentacji to wielkie wyróżnienie i honor. Wielu z nas mimo stanu polskiego hokeja z radością i dumą poświęcało się grze w reprezentacji z uszczerbkiem dla zdrowia i życia rodzinnego. Ale to, że gra w reprezentacji jest zaszczytem nie oznacza, że mamy podporządkowywać się wszelkim żądaniom PZHL. Nie pozwolimy traktować się w ten sposób.

W sporcie także obowiązują prawa człowieka!”

Dwa lata temu biało-czerwoni grali także w hali Olivia z Kazachstanem
W 2016 roku biało-czerwoni grali także w hali Olivia z Kazachstanem
fot. PZHL

Kto zatem zagra w Gdańsku w dniach 9-11 listopada:

Bramkarze:

  • John Murray (GKS Tychy), Przemysław Odrobny (TatrySki Podhale Nowy Targ), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie)

Napastnicy:

  • Dominik Jarosz (JKH GKS Jastrzębie), Łukasz Nalewajka (JKH GKS Jastrzębie), Radosław Nalewajka (JKH GKS Jastrzębie), Mateusz Michalski (TatrySki Podhale Nowy Targ), Bartłomiej Neupauer (TatrySki Podhale Nowy Targ), Mateusz Bepierszcz (Comarch Cracovia Kraków), Mateusz Gościński (GKS Tychy), Dominik Paś (JKH GKS Jastrzębie), Bartłomiej Jeziorski (GKS Tychy), Martin Przygodzki (PGE Orlik Opole), Patryk Krężołek (Tauron KH GKS Katowice), Szymon Marzec (MH Automatyka Gdańsk), Patryk Malicki (KS Unia Oświęcim), Kamil Paszek (KS Unia Oświęcim), Noureddine Bettahar (Heilbronner Falken/Niemcy)

Obrońcy:

  • Bartłomiej Bychawski (PGE Orlik Opole), Arkadiusz Kostek (PGE Orlik Opole), Jakub Gimiński (JKH GKS Jastrzębie), Jakub Michałowski (JKH GKS Jastrzębie), Oskar Jaśkiewicz (TatrySki Podhale Nowy Targ), Thomas Ziółkowski (Indians Hannover), Grzegorz Radzieńczak (JKH GKS Jastrzębie), Dawid Musioł (Comarch Cracovia Kraków)

W plakacie promującym turniej w Gdańsku wykorzystano element graficzny plakatu z 1931 roku, kiedy w Krynicy odbyły się pierwsze w wolnej Polsce hokejowe MŚ
W plakacie promującym turniej w Gdańsku wykorzystano element graficzny plakatu z 1931 roku, kiedy w Krynicy odbyły się pierwsze w wolnej Polsce hokejowe MŚ
PZHL

Program turnieju

9 listopada:

  • 14.00 Austria - Norwegia
  • 17.30 Polska - Dania

10 listopada

  • 14.00 Dania - Austria
  • 17.30 Polska - Norwegia

11 listopada

  • 13.00 Norwegia - Dania
  • 17.30 Polska - Austria


Trwa sprzedaż biletów w internecie na stronie klubu Stoczniowiec oraz w kasach hali Olivia (al. Grunwaldzka 470).

Ceny biletów:

- karnet na wszystkie mecze 75 zł.

- na mecze reprezentacji Polski - normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.

- pozostałe mecze - normalny 10 zł. ulgowy 5 zł

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl