• Start
  • Wiadomości
  • Rentgeny i mikroskopy w Ratuszu Głównomiejskim? Naukowcy badają Salę Czerwoną

Rentgeny i mikroskopy w Ratuszu Głównomiejskim? Naukowcy badają Salę Czerwoną

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska rozpoczęły się badania konserwatorskie mające na celu ocenę stanu zachowania zabytków stanowiących wystrój Sali Czerwonej. Prace przy użyciu nowoczesnego sprzętu, które prowadzą naukowcy z Muzeum Narodowego w Krakowie, potrwają do 26 października 2017 r.
24.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zdjęcie genowskie Herbu Polski z Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku

Salę Czerwoną, w której do 1773 r. obradowała Rada Miasta i gdzie podpisywano najważniejsze edykty oraz umowy dla miasta, pamięta każdy odwiedzający Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku. Jej wystrój zachował się dzięki Niemcom, którzy podczas II Wojny Światowej podjęli decyzję o wywiezieniu zabytków w obawie przed alianckimi bombardowaniami miasta. Po latach magazynowania w Oliwie dzieła sztuki powróciły na swoje miejsce dopiero w 1970 r. Od tego czasu wystrój Sali Czerwonej był poddany badaniom konserwatorskim tylko raz. Obecne badania, przy użyciu nowoczesnej aparatury, dadzą pełny obraz zachowania i stanu zabytkowej substancji.

– Do naszej dyspozycji mamy rentgeny cyfrowe, mikroskopy elektronowe, spektrometry fluorescencyjne i aparat używany powszechnie w laboratoriach kryminalistycznych. Dzięki fotografiom przedstawiającymi obiekt w różnych długościach promieniowania elektromagnetycznego możemy zobaczyć, które elementy są wtórne, a które oryginalne. Przeprowadzimy także analizę składu chemicznego wystroju, np. srebrzeń i złoceń. Wyniki badań na pewno udzielą wielu interesujących wniosków na przyszłość – mówi Piotr Frączek z Muzeum Narodowego w Krakowie i pracownik podległego mu Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych.

Prace przy użyciu nowoczesnego sprzętu prowadzą naukowcy z Muzeum Narodowego w Krakowie

Badania konserwatorów z Krakowa udzielą także odpowiedzi dotyczących przeszłości zabytków z Sali Czerwonej. 

– Poza oceną stanu zachowania dowiemy się także, jakim zabiegom poddano elementy wystroju w czasach poprzedzających II Wojnę Światową. Wiemy, że prowadzono prace konserwatorskie w XIX w. i wcześniej, ale nie możemy odpowiedzieć na pytania o charakter i zakres tych prac, a także jakich materiałów konkretnie wówczas użyto. Dzięki kolegom z Muzeum Narodowego w Krakowie poznamy przeszłość, która umyka źródłom pisanym – mówi Joanna Harasim-Grym z Działu Konserwacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W jakim stanie jest Sala Czerwona? Raport w tej sprawie na wiosnę 2018 r.

Badania Sali Czerwonej są prowadzone w ramach projektu Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem finansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biorą w nich udział pracownicy Działu Konserwacji MHMG oraz Muzeum Narodowego w Krakowie: Anna Klimek, Piotr Frączek oraz Michał Obarzanowski. Wartość badań Sali Czerwonej to ok. 30000 zł. Ich wyniki będą znane na wiosnę 2018 r. 

Konieczność przeprowadzenia prac skutkuje zamknięciem Sali Czerwonej dla zwiedzających. Jej ponowne udostępnienie nastąpi 27 października 2017 r. Natomiast raport obejmujący szeroki wachlarz zagadnień, np. problematykę składów chemicznych poszczególnych elementów zabytkowego wystroju, zostanie opublikowany na wiosnę 2018 r.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej