PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rejs Roku 2020. Nie wręczono Srebrnego Sekstantu, ale doceniono żeglarskie wyczyny WIDEO

Rejs Roku 2020. Nie wręczono Srebrnego Sekstantu, ale doceniono żeglarskie wyczyny WIDEO
W piątek, 5 marca, w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Po raz pierwszy w historii Rejsu Roku, nie wręczono Srebrnego Sekstantu, jednak jury konkursowe przyznało nagrody specjalne i wyróżnienia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala Rejs Roku 2020. Tym razem na wyczyny żeglarzy wpływ miała pandemia Covid-19
Gala Rejs Roku 2020. Tym razem na dokonania żeglarzy wpływ miała pandemia Covid-19
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Historia Rejsu Roku to historia polskiego żeglarstwa morskiego od 1970 roku. Uroczystość wręczenia prestiżowych nagród organizowana jest zawsze w pierwszy piątek marca. Data nawiązuje do pierwszego polskiego przejścia Przylądka Horn przez "Dar Pomorza", które miało miejsce 1 marca 1937 roku. Srebrny Sekstant - nagroda główna Rejsu Roku, która przyznawana jest żeglarzom za wybitne osiągnięcia, po raz pierwszy w historii, nie została przyznana. 

- Po raz pięćdziesiąty pierwszy spotkaliśmy się, żeby docenić dorobek naszego żeglarstwa w innej rzeczywistości, która nie pozwoliła nam na realizację wielu śmiałych przedsięwzięć, które były planowane na rok 2020 - mówił kadm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury konkursowego.

Kadm. Czesław Dyrcz - przewodniczący jury w konkursie Rejs Roku
Kadm. Czesław Dyrcz - przewodniczący jury w konkursie Rejs Roku
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Pomimo tego, że pandemia pokrzyżowała plany wielu żeglarzom, jak pokazał miniony rok, ludzi morza trudno jest zatrzymać w domowym zaciszu. 

- Umiłowanie wolności to marzenie o wietrze i wodzie, które nie zatrzymało Państwa w domach i wypłynęliście Państwo na szerokie wody - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. - Szukajmy tego, co jest dobre. 

 

ZOBACZ GALĘ REJS ROKU 2020:

 

- Gdańsk stoi twarzą do wody i mam nadzieję, że jeszcze przez wiele lat twarzą do wody będzie stał - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Organizujemy różne wydarzenia związane z popularyzowaniem myśli o morzu. Baltic Sail to impreza, którą mimo epidemii koronawirusa, dzięki Fundacji Gdańskiej, ale także tym, którzy chcieli wziąć udział, udało nam się zorganizować. Mimo trudności szukamy takich rozwiązań, by móc popularyzować miłość do morza i wierzę, że miłośników wiatru, morza, mądrości, przygody, z roku na rok będzie coraz więcej.  

 

Tegoroczna Gala Rejs Roku odbywała się zdalnie. Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Tomasz Galiński, współprowadzący galę
Tegoroczna Gala Rejs Roku odbywała się zdalnie. Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Tomasz Galiński, współprowadzący galę
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


LAUREACI REJSU ROKU 2020

Honorowe Nagrody Specjalne:

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” przypadła Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym, były to: rejs niewielkim jachtem odkryto pokładowym klasy 2020 o długości niecałych 6 m z Gdyni do Świnoujścia, który miał wykazać, że jest możliwa bezpieczna, swobodna żegluga tego typu jednostkami wzdłuż polskiego wybrzeża; i drugie zrealizowane zamierzenie – jesienny spływ, na jachcie tej samej klasy - Wisłą od Krakowa do Gdańska. Przedsięwzięcia niezwykle ważne dla promocji żeglarstwa przybrzeżnego i rzecznego.

Nagroda Specjalna portalu Nowezagle.pl, który podtrzymując 20-letnią tradycję przyznawania przez magazyn „Żagle” nagrody za morski rejs małym jachtem, redakcyjne Jury, po przewodnictwem Redaktora Naczelnego Dominika Życkiego, przyznało tę nagrodę parze, która chwilę wcześniej odebrała "Bursztynową Różę Wiatrów". Szymon Kuczyński i Anna Jastrzębska zostali docenieni za etapowy rejs jachtem odkryto-podkładowym klasy 2020 na trasie Gdynia - Świnoujście.

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego trafiła do Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”. W opinii Jury godnym wyróżnienia jest konsekwentne utrzymywanie przez Redaktora, wytyczonego przed 45 laty, życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa. To kolejna nagroda z „covidowym” tłem, bowiem po ponad 60 latach działalności przestał się ukazywać miesięcznik „Żagle”. Wydawca magazynu uzasadnił to koniecznymi oszczędnościami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa. Redaktor Heflich trzymał ster „Żagli” przez ostatnie 20 lat. Aktywność na tym polu kontynuuje do dzisiaj.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920-2020 dla Uniwersytetu Morskiego – to wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli. Od wielkich żagli „Lwowa”, „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży” – słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019) pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937), zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel, po transatlantyckie wyczyny nawigatorów z Morskiej m.in. na jachcie "Dal", ożaglowanej szalupie „Chatka Puchatków", czy cały dorobek uczelnianego Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa "admirała" Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi uczelni – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni. 

Nagrodę Specjalną Grotmaszta Bractwa Kaphornowców Kapituła przyznała Tadeuszowi Natankowi uznając i doceniając, zgodnie z dewizą Bractwa, „dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach” wykazaną podczas rejsu na 15-metrowym katamaranie „Promyk” na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu. W rodzinnym rejsie, pełnym determinacji i nieoczekiwanych decyzji, małżeństwo Anna i Tadeusz Natankowie, z dziećmi Laurą (l. 9) i Konradem (l. 13), zostawili za rufą jachtu ponad 10 100 Mm.


Honorowe Wyróżnienia:

Tadeusz Natanek za rejs na 15-metrowym katamaranie Promyk na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu. W rodzinnym rejsie uczestniczyli: małżeństwo Anna i Tadeusz Natankowie z dwójką dzieci - Laurą (lat 9) i Konradem (l. 13). W czerwcu 2020 r. załoga „Promyka” wyruszyła z Martyniki do Europy z zamiarem dotarcia na Morze Śródziemne. Rozwój pandemii na świecie zmusił ich jednak do zmiany planów. Po 18 dniowym atlantyckim przelocie zawinęli do Horty na wyspie Faial w archipelagu Azorów. Stąd załoga popłynęła już prosto do Polski i po prawie miesięcznej żegludze dotarła w początku sierpnia do Kołobrzegu. Po odwiedzeniu jeszcze Gdańska, Gdyni, Trzebieży zakończyli rejs w Szczecinie po „zaliczeniu” trasy długości 10 100 Mm.

Mariusz Koper/Hanna Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa nazwana przez nich rejsem „Wolności i Nadziei”. Zakończyli go 20 maja 2020 roku, w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata przez Henryka Jaskułę. Jak napisała Hanna Leniec: Mariuszowi bardzo zależało, by wpłynąć przez Motławę i zacumować w marinie naprzeciwko Żurawia. Wiedzieliśmy, że na czas pobytu Katharsis II w kraju miejscem postoju będzie Gdynia, jednak to w Gdańsku chcieliśmy zakończyć nasz rejs i symbolicznie domknąć wielką pętlę (a raczej wielki zygzak) dookoła świata, którą rozpoczęliśmy jesienią 2009 roku.

Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie „I Love Poland” - dwukrotne niezwykle udane starty w prestiżowych regatach morskich. Wiosną zwyciężyli w regatach St. Maarten Heineken Regatta na wyspie St. Maarten na Karaibach. Wyczyn powtórzyli jesienią w Rolex Middle Sea Race na Malcie. Udział i zakończona sukcesem rywalizacja w stawce renomowanych wyścigowych ekip, podtrzymuje ambicje polskich żeglarzy akcentujących swą obecność na światowych szlakach regatowych.


Galę Rejs Roku 2020 poprowadzili: Monika Kwiatkowska, Tomasz Galiński, Aleksander Gosk. oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl