Żeglarski, regatowy wrzesień w Górkach Zachodnich

Żeglarze z Górek Zachodnich zapraszają na doroczne regaty, które są rodzajem nieformalnego pucharu Wisły Śmiałej. Przez cały wrzesień, co tydzień w sobotę będą odbywać się regaty od Mostu Wantowego aż po akwen Zatoki Gdańskiej przylegający do ujścia Wisły. Będzie na co popatrzeć!
( 29.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie). Za nim znajduje się Marina Przełom, która dzieli basen jachtowy z Jacht Klubem im. Conrada. Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Jerzy Pinkas
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jachtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie). Za nim znajduje się Marina Przełom (także jeszcze przed modernizacją), która dzieli basen jachtowy z Jacht Klubem im. Conrada. Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. 
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Będą to już 24 regaty pod nazwą Puchar 6 Piw, które odbywają się na Górkach w tej formule od 1998 roku. Ubiegłoroczną edycję uniemożliwiły m.in. ograniczenia związane z pandemią Covid-19. Regaty przygotowywane są przez żeglarzy z najaktywniejszych jachtklubów działających w rejonie Wisły Śmiałej. Głównym organizatorem jest Gdańska Federacja Żeglarska.  Poszczególne biegi organizować będą: Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Jacht Klub im. Conrada,  Jachtklub Morski Neptun oraz mający swą siedzibę na Stogach, Jachtklub Północny. Regaty mają wspólną klasyfikację. Rywalizacja odbywa się według towarzyskich zasad NHC a nagrody mają charakter symboliczny i prestiżowy.

O Górkach Zachodnich więcej można przeczytać m.in. tutaj

Dobra pozycja w ostatecznej klasyfikacji świadczy o żeglarskim wyszkoleniu załogi, ale także o dobrej znajomości akwenu. Trzeba wiedzieć, pod którym brzegiem zwykle wiatr cichnie a gdzie odkręca tak, że daje się jeszcze płynąć – choć wydawało się początkowo, że kolejny zwrot będzie nieunikniony. Dodatkową trudnością jest wiedza o głębokościach, jakie znajdują się poza torem wodnym. Kto akwen zna, ten może płynąć dłuższymi halsami, nie traci czasu przy niepotrzebnych zwrotach i ma większą szansę na sukces. Pod tym względem jachty mniejsze i mniej zanurzone mają dużo większe fory.

Gdzie oglądać regaty na Wiśle Śmiałej

Widowiskową częścią regat są zawsze konkurencje zręcznościowe. Polegają one na próbie podjęcia w biegu, przez załogi nagród, znajdujących się na pływającej platformie lub  łodzi. Tuż przed metą należy zbliżyć się na centymetry do pływającego obiektu i podjąć swoją nagrodę. Żagle jachtu z którego będą podejmowane nagrody nie mogą być wyluzowane: chodzi o to, żeby nie było zbyt łatwo.

Gdański dron. Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Krakowcu - Górkach Zachodnich

Całość rywalizacji można oglądać bardzo dobrze na całej trasie. Np. w okolicach ujścia Wisły Śmiałej przy przystani NCŻ, przy Jachtklubie Stoczni Gdańskiej, po drugiej stronie rzeki – a więc z Górek Wschodnich (u nasady grobli oddzielającej rezerwat Ptasi Raj) lub też na Krakowcu czy na Stogach.

W jakich dniach odbywają się regaty P6P

Start do pierwszego wyścigu odbędzie się 3 września 2022 o godzinie 13.00 w okolicach Jacht Klubu im. Conrada, który jest portem regat. Meta tego wyścigu znajdować się będzie na wysokości YK Północnego (czyli na Stogach). Kolejne regaty odbywać się będą w każdą sobotę: 10, 17 i 24 września, również od godz. 13.00. Start i meta tych wyścigów będą zlokalizowane na Górkach Zachodnich.

Więcej informacji o programie regat (w tym Zawiadomienie o regatach) znajduje się na stronie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej www.jsg.com.pl.