Parada jachtów na Górkach Zachodnich i w Sobieszewie

To będzie pierwsza taka impreza w tym roku. W sobotę, 28 maja, na Wiśle Śmiałej i Martwej odbędzie się parada jachtów. Jednostki żaglowe i motorowe będzie można przez kilka godzin podziwiać od Górek Zachodnich, przez Sobieszewo aż prawie po Przegalinę.
( Publikacja: 24.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jakchtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie) oraz Mariny Przełom (po sąsiedzku). Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Warto ten widok porównać z obrazem z przełomu XIX i XX wieku
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jakchtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie) oraz Mariny Przełom (po sąsiedzku). Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Warto ten widok porównać z obrazem z przełomu XIX i XX wieku
Jerzy Pinkas

Górki Zachodnie: porty jachtowe i piękna plaża

Nie wszyscy gdańszczanie wiedzą, że rejon Wisły Śmiałej (czy wiesz, skąd wzięła się ta nazwa?) a więc przede wszystkim Górki Zachodnie, to pokaźny zespół przystani jachtowych, w którym stacjonują setki jednostek. Jeśli do tego doliczyć przystanie na Martwej Wiśle: na Przeróbce, Stogach, Rudnikach, w Wiślince, Sobieszewie i Błotniku okaże się, że jesteśmy w prawdziwym zagłębiu wodniackim. Niektórzy są nawet skłonni nazywać Górki największym portem jachtowym w Polsce. Jest to nie całkiem precyzyjne, bo kluby i przystanie są niezależne, ale faktem jest, że na ogół blisko ze sobą współpracują a środowisko żeglarskie dobrze się zna.

Widok z kamery online na Górki Zachodnie, Wisłę Śmiałą i Zatokę Gdańską

Sobotnia (28 maja) parada jachtów jest pomyślana jako wydarzenie otwarcia sezonu, które ma zwrócić uwagę na ten akwen i pokreślić rolę środowisk żeglarskich, które tutaj działają. A dzieje się bardzo dużo. W ostatnich latach zrealizowano tu wiele inwestycji, kilka trwa a niektóre są przygotowywane. Coraz więcej osób odwiedza także w sezonie plażę na Górkach Zachodnich, uważaną za jedną z najładniejszych w Gdańsku.

Co powstało na Górkach Zachodnich i w okolicy

 

Jachtklub Meteor, który zajmował tę samą zatoczkę, w której mieści się Jachtklub Morski Neptun. Po lewej widoczna nieistniejąca już śluza w Pleniewie (Płonia Mała). Obraz Leopolda Schneidera
Jachtklub Meteor, który zajmował tę samą zatoczkę, w której mieści się Jachtklub Morski Neptun. Po lewej widoczna nieistniejąca już śluza w Pleniewie (Płonia Wielka). Obraz Leopolda Schneidera
Obraz z kolekcji Haus Hansestadt Danzig – Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska, znajdującego się w Lubece

Górki Zachodnie stały się portem jachtowym bardzo dawno temu. Pod koniec XIX wieku działał tu już klub jachtowy „Meteor”, zlokalizowany w zatoczce na rozwidleniu Wisły Martwej i Śmiałej – tam, gdzie dziś istnieje Jachtklub Morski Neptun. Jednak rozkwit tego miejsca to przede wszystkim lata 70. ub wieku. Z Górek wypłynęła większość polskich jachtów, które zapisały się w historii polskiego żeglarstwa.

Najbliżej ujścia Wisły Śmiałej, najbliżej morza mamy tam Narodowe Centrum Żeglarstwa (należy do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu), które zaledwie klika lat temu powiększyło się o nowe pirsy. Po sąsiedzku znajduje się przystań AZS, a zaraz obok Akademicki Klub Morski, który przygotowuje się do dużej rozbudowy. Ma odpowiedni projekt, uzyskał na ten cel grant z Unii Europejskiej, jednak natrafił na duże problemy po stronie państwowej instytucji, Wód Polskich i nie może doprosić się wydania odpowiednich decyzji.

 

Górki Zachodnie na przełomie XIX i XX wieku, na obrazie Leopolda Schneidera, malowanym ze wzgórza nad dzisiejszym Jachtklubem Stoczni Gdańskiej
Górki Zachodnie na przełomie XIX i XX wieku, na obrazie Leopolda Schneidera, malowanym ze wzgórza nad dzisiejszym Jachtklubem Stoczni Gdańskiej
Obraz z kolekcji Haus Hansestadt Danzig – Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska, znajdującego się w Lubece

Dużą, ciekawą przebudowę wykonał prywatny port Marina Przełom (dawniej Marina Delphia) a tuż obok trwa największa w tej okolicy inwestycja, na terenie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Jest to przebudowa realizowana ze środków Miasta Gdańska i Unii Europejskiej.

Płynąc dalej w stronę mostu 100-lecia, po lewej stronie zobaczymy oddaną jesienią przystań przy ul. Nadwiślańskiej w Sobieszewie. To port na 70 jednostek, zbudowany przez Miasto Gdańsk w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Po prawej stronie z kolei, a więc na terenie Wiślinki, znajdują się ukryte zacisznie w przybrzeżnych zaroślach, przystanie dla mniejszych jednostek, również zbudowane w ramach programu ożywienia turystyki wodnej. Bliżej mostu wyróżnia się natomiast inwestycja deweloperska Sol Marina – także zawierająca w sobie nowobudowane nabrzeża i miejsca postojowe.

Łoś śmiało pokonał Wisłę Śmiałą – zobacz, jak olbrzym z gracją przepływa 400 m

Za mostem, w stronę Przegaliny znajdują się kolejne, mniejsze przystanie prywatne a tuż obok dawnej hałdy fosfogipsów jest firmowy port dla luksusowych jachtów motorowych, produkowanych w istniejących tutaj halach firmy Galeon.

Ten odcinek Wisły Martwej zamyka śluza w Przegalinie i przystań w Błotniku, w której również stacjonuje kilkadziesiąt jednostek.

Warto też doliczyć szereg klubów, mających swoje siedziby na Martwej Wiśle od Mostu Wantowego. Po stronie Wyspy Stogi są to m.in. Jachtklub Północny, Przystań Tamka i Gdański Klub Morski. Po drugiej stronie rzeki są to m.in. producent katamaranów żaglowych i motorowych Sunreef Yachts, przystań motorowodna Stewa, Sailing Factory i szereg mniejszych przystani zlokalizowanych w niezwykle malowniczej (ale mocno zaniedbanej) odnodze Wisły, nazwanej Rozwojką.

 

W Gdańsku na ogół parady jachtowe odbywają się na Motławie. Tam jednostki najlepiej widać ale na Górka Zachodnich i w Sobieszewie też będą piękne widoki. Na zdjęciu parada żaglowców z okazji Baltic Sail Gdańsk 2021
W Gdańsku na ogół parady jachtowe odbywają się na Motławie. Tam jednostki najlepiej widać ale na Górkach Zachodnich i w Sobieszewie też będą piękne widoki. Na zdjęciu parada żaglowców z okazji Baltic Sail Gdańsk 2021
Grzegorz Mehring

Program Parady Jachtowej na Martwej Wiśle 28 maja

Prawie wszystko to będzie można zobaczyć z pokładów jachtów w trakcie sobotniej Parady. Rozpocznie się ona w sobotę 28 maja o godzinie. 12.30 na wysokości Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Start będzie dobrze widać zarówno z Górek Zachodnich jak i Wschodnich. Stąd jachty popłyną w kierunku mostu w Sobieszewie, który pokonają ok. godz. 13.00. Jednostki będą kierować się dalej w kierunku Przegaliny i Błotnika. Po około 45 minutach zawrócą i tą samą drogą udadzą się z powrotem na Wisłę Śmiałą. Ponowne przejście mostu planowane jest ok. godz. 14.30.

Każdy, kto dysponuje własną jednostką może dołączyć do parady: najlepiej zgłosić swoje przybycie organizatorom, ale nie jest to bezwzględne konieczne. Na Górkach Zachodnich oraz w Sobieszewie można również wypożyczyć kajaki aby oglądać jachty i motorówki z wody.

Najlepszym miejscem do oglądania flotylli z lądu będzie na pewno Most im. 100-lecia Niepodległości, znajdujący się w Sobieszewie. 

Organizatorem wydarzenia jest Gdańska Federacja Żeglarska zrzeszająca kluby: Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Akademicki Klub Morski, Jachtklub Morski Neptun i Jachtklub Północny.