PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Radosław Paczocha - nowym zastępcą dyrektora i kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże

Radosław Paczocha - nowym zastępcą dyrektora i kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże
Po śmierci Cezarego Niedziółki, na stanowisko zastępcy dyrektora i kierownika literackiego Teatru Wybrzeże został powołany Radosław Paczocha, dramatopisarz i scenarzysta, który od 2016 pracował w instytucji jako etatowy dramaturg.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radosław Paczocha - dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg objął stanowisko zastępcy dyrektora Teatru Wybrzeże
Radosław Paczocha - dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg objął stanowisko zastępcy dyrektora Teatru Wybrzeże
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

Radosław Paczocha (ur. 1977) jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Zaczynał pracę jako krytyk teatralny w miesięczniku „Teatr” (lata 2003-2004). Drukował także artykuły, recenzje i dramaty w miesięcznikach „Dialog”, „Scena”, a także w wydawnictwach jubileuszowych Teatru Narodowego oraz Teatru Studio. W latach 2004 – 2010 pracował w Teatrze Powszechnym w Warszawie na stanowisku sekretarza literackiego. 

Jednocześnie od roku 2009 jego sztuki są regularnie wystawiane w polskich teatrach. Jest laureatem gdańskiego konkursu dramaturgicznego „Windowisko” 2008 (za sztukę ZAPACH CZEKOLADY), laureatem konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2009 (za sztukę PRZYJACIEL), dwukrotnie zdobywał również nagrody i wyróżnienia w łódzkim konkursie „Komediopisanie”. 

Poza tym jest autorem dramatów: BAR BABYLON, BENIAMIN, BRONIEWSKI, BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA, EMIGRANTKI, FAZA DELTA, FERRAGOSTO, KAŻDEMU EVEREST, KOŚCIUSZKO. OSTATNIA BITWA, POWSTANIEC THIEL, REWOLUCJA ZWIERZĄT, RUSCY, TANGO ŁÓDŹ, URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA, UWODZICIEL, WIZYTA, ZABIĆ CELEBRYTĘ. 


Szalona impreza Teatru Wybrzeże. Spektakl na 70. urodziny (RECENZJA)

Napisał także wiele teatralnych adaptacji, m.in. adaptację ANNY KARENINY, DZIEJÓW GRZECHU, KARIERY NIKODEMA DYZMY, MEFISTA, OPOWIEŚCI Z NARNII, UKŁADU, WIDNOKRĘGU. 

Ma za sobą ponad 50 teatralnych realizacji w Polsce (jako autor, adaptator oraz dramaturg) i kilka zagranicą (m.in. w Teatrze Narodowym w Tbilisi, w Slovenskim Divadlo w Bratysławie, a także dwie realizacje w teatrach w Dublinie). 

Jego sztuki tłumaczone były na języki: angielski, czeski, gruziński, niemiecki, rosyjski, słowacki. Kilkukrotnie spektakle oparte na jego sztukach lub adaptacjach były prezentowane w TVP Kultura, jedna ze sztuk została zrealizowana w ramach projektu „Teatroteka”, a na podstawie komedii BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA powstał film fabularny. Spektakle oparte na jego dramatach dwukrotnie werdyktem publiczności wygrywały Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W latach 2017-2020 Paczocha reprezentował polską dramaturgię w projekcie „Fabulamundi”, który miał na celu promocję współczesnej dramaturgii europejskiej połączoną z wymianą doświadczeń pomiędzy dramaturgami z wielu krajów Europy. Radosław Paczocha od roku 2016 był etatowym dramaturgiem Teatru Wybrzeże.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl