• Start
  • Wiadomości
  • Radek Stępień z Nagrodą im. Leona Schillera. Za znakomitą “Śmierć komiwojażera”

Radek Stępień z Nagrodą im. Leona Schillera. Za znakomitą “Śmierć komiwojażera”

Radek Stępień, reżyser “Śmierci Komiwojażera” Arthura Millera, spektaklu, który miał premierę  2 marca 2019 roku w Teatrze Wybrzeże, został laureatem prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera, którą przyznaje Związek Artystów Scen Polskich.
15.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radek Stępień (ur. 1993) jest studentem V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 2011-2013 związany był z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, w latach 2013-2018 z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice
Radek Stępień (ur. 1993) jest studentem V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 2011-2013 związany był z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, w latach 2013-2018 z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice
fot. Dominik Werner


Zgodnie z tradycją ZASP Schillerowska nagroda przyznawana jest przez Zarząd, a decyzję podaje się do publicznej wiadomości 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera - jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia.

Nagrodzony młody reżyser Radek Stępień (rocznik 1993) znalazł się w ten sposób w gronie tak wybitnych, obdarowanych nią twórców, jak: Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Maciej Prus, Krzysztof Lupa czy Agnieszka Glińska.

Radek Stępień jest studentem V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 2011-2013 związany był z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, w latach 2013-2018 z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Studiował na Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował m.in. z Krystianem Lupą przy spektaklach “Spi-ra-la” i “Proces”.

Zadebiutował “Panną Julią”, którą wystawił w Teatrze Ludowym w Krakowie, za którą otrzymał m.in. nagrodę ZAIKS na Forum Młodej Reżyserii 2018.

Stępień jest też laureatem nagrody Off na 22. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za spektakl “Hamlet”, I nagrody na Przeglądzie Młodej Reżyserii 2017 w Krakowie i stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2018.

 

Teatr Wybrzeże 'Śmierć komiwojażera'. Mirosław Baka w roli Willego
Teatr Wybrzeże 'Śmierć komiwojażera'. Mirosław Baka w roli Willego
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował znakomicie przyjętą przez publiczność i krytykę teatralną “Śmierć komiwojażera”, którym to spektaklem odkrył dla swojego pokolenia dramat Millera. Przekonał publiczność, boleśnie nam uświadamiając, że mający 70 lat dramat jest wciąż aktualny, a problemy kapitalistycznej Ameryki lat 40. to nasze problemy dzisiaj.

- Pamiętam taki mocny przełom, który również stał się moją inspiracją do podjęcia tego tematu: w roku 2012 zdawałem maturę - mówił w rozmowie z gdansk.pl. - Potem były pierwsze próby podjęcia pracy, choćby dorywczej, pierwsze zetknięcia ze światem korporacji - coś koszmarnego. Wtedy też zaczęto dyskutować szeroko o umowach śmieciowych. Już wtedy czułem, że ten temat jest ważny.

Spektakl okazał się sukcesem, którego współautorami są niewątpliwie aktorzy Teatru Wybrzeże.

 

'Śmierć komiwojażera . W roli
'Śmierć komiwojażera". W roli Biffa - Piotr Biedroń
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W roli wypalonego, rozliczającego się z marzeniami i niepogodzonego z życiem Willy Lowmana wystąpił Mirosław Baka. Stępień taktownie i umiejętnie wykorzystał umiejętności i doświadczenia dojrzałego aktora, który po mistrzowsku, nie zawłaszczając sceny dla siebie, stworzył z Piotrem Biedroniem w roli Biffa wspaniały duet.

Wymiana emocji pomiędzy ojcem i synem, zaplątanych w skomplikowane relacje - miłości, troski, ale też rozczarowania i wzajemnych pretensji - to obraz wstrząsający i aktorstwo najwyższej próby.

“Śmierć komiwojażera” Arthura Millera - najnowsza premiera w Teatrze Wybrzeże



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska