• Start
  • Wiadomości
  • Nowa inwestycja PwC w Gdańsku. Firma zatrudni kolejnych 300 ekspertów finansowych

Nowa inwestycja PwC w Gdańsku. Firma zatrudni kolejnych 300 ekspertów finansowych

Centrum kompetencyjne PwC - Financial Crime Unit, wspierające banki z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i nieświadomym finansowaniu terroryzmu, zatrudnia w Gdańsku blisko 500 osób. W ciągu dwóch lat gdański zespół, który już teraz jest największym tego typu zespołem PwC na świecie, powiększy się o 300 pracowników.
25.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
PwC ogłasza rozwój w Gdańsku. Od prawej: Maciej Przybyłowski, dyrektor FCU PwC; Bartłomiej Styrnik, partner w FCU; Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający FCU w Polsce; John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług doradczych dla sektora finansowego; Piotr Ciechowicz - wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza oraz Alan Aleksandrowicz, prezes investGDA
PwC ogłasza rozwój w Gdańsku. Od prawej: Maciej Przybyłowski, dyrektor FCU PwC; Bartłomiej Styrnik, partner w FCU; Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający FCU w Polsce; John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług doradczych dla sektora finansowego; Rafał Dubel - wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza oraz Alan Aleksandrowicz, prezes investGDA
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Financial Crime Unit PwC (FCU) działa w Polsce od 2012 r., w Gdańsku - od blisko czterech lat. FCU specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML, pranie brudnych pieniędzy).

25 października br., w biurze PwC na najwyższych piętrach budynku Olivia Star, ogłoszono decyzję o rozwoju działalności globalnej firmy w Gdańsku.

- Przestępczość finansowa jest poważnym problemem na całym świecie. PwC inwestuje ogromne pieniądze w udoskonalanie umiejętności walki z nią. Grupa pracowników, która zajmuje się tą działalnością w Polsce wypracowała doskonałe kompetencje, z których w ramach sieci PwC korzystamy służąc klientom z całego świata. - oświadczył John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług doradczych dla sektora finansowego. - Chcemy powiększyć znacznie nasz zespół w Polsce, dlatego inwestujemy w Gdańsku. Wybraliśmy to miasto z powodu wielkiej ilości talentów, które kształci kilkanaście tutejszych uczelni oraz niezwykłego wsparcia, które otrzymaliśmy od władz lokalnych. Bardzo istotna jest też dla nas wysoka jakości życia Gdańsku, wierzymy, że pozwoli nam przyciągać pracowników do PwC także spoza regionu i Polski.

Warto podkreślić, że już teraz w gdańskim zespole PwC pracują osoby z 21 krajów, władające 34 językami z całego świata.  

- Pamiętam, kiedy otwierając biuro w Gdańsku bardzo nieśmiało mówiliśmy, że dojdziemy do liczby 500 pracowników w perspektywie trzech, czterech lat. Dotrzymaliśmy słowa, a teraz nastawiamy się na dużą inwestycję, rozszerzając nasze centrum o kolejne 300 osób w perspektywie najbliższych dwóch lat - mówi Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający Financial Crime Unit w Polsce. - Szacuje się, że między 2 a 5 proc. światowego PKB jest wykorzystywane w nielegalnych procederach. Te pieniądze, idące w tryliony dolarów rocznie, przechodzą przez rynek finansowy. My doradzamy naszym klientom, jak się przed tym procederem bronić, jak mogą ograniczyć dopływ nielegalnych środków do legalnego środowiska. W Polsce mamy naprawdę wysoko wykwalifikowany zespół w tej dziedzinie, z unikalnymi kompetencjami.

John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług doradczych dla sektora finansowego, na ogłoszenie decyzji o rozwoju FCU PwC w Gdańsku przyleciał prosto z Nowego Jorku
John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług doradczych dla sektora finansowego, na ogłoszenie decyzji o rozwoju FCU PwC w Gdańsku przyleciał prosto z Nowego Jorku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Damian Kalinowski podkreślił, że polski zespół FCU jest doceniany na całym świecie i realizuje obecnie ponad 100 projektów dla globalnych banków i regionalnych instytucji finansowych od Australii, Hongkongu, Singapuru, poprzez inne kraje azjatyckie, całą Europę, aż po Stany Zjednoczone i Kanadę.

Specjalistyczne usługi ekspertów FCU to m.in. doradztwo dla banków w zakresie zachowania zgodności z obowiązującymi i nowymi regulacjami prawnymi (globalnymi i lokalnymi). Gdańscy pracownicy PwC zajmują się także analizą ryzyka wykorzystania banków do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Badają podejrzane transakcje i monitorują przestrzeganie sankcji nakładanych na banki przez międzynarodowe instytucje, a wśród klientów instytucji finansowych (np. zajmujących eksponowane stanowiska polityczne) wyszukują osoby narażone na ryzyko korupcji.

FCU realizuje także projekty iście „detektywistyczne”. Jego pracownicy odpowiedzialni są m.in. za wyszukiwanie i pozyskiwanie informacji, pogłębioną analizę złożonych zestawów danych, poszukiwanie wzorców podejrzanej aktywności w skomplikowanej mozaice danych klienckich i kompletowanie materiału „dowodowego".

Widok z biura FCU PwC w Gdańsku, 27. piętro Olivia Star
Widok z biura FCU PwC w Gdańsku, 27. piętro Olivia Star
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zespół technologiczny FCU, który również będzie rozwijany w Gdańsku w najbliższych latach, łączy wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom finansowym z rozwiązaniami IT. Narzędzia informatyczne wypracowane w zespole automatycznie zbierają informacje o klientach z różnych źródeł (m.in. doniesienia prasowe z sieci i wypisy z oficjalnych baz danych). Moduły sztucznej inteligencji skanują i oceniają tysiące artykułów, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu.

- Nasze narzędzia i aplikacje wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, data science i robotykę. Rozwiązania te pozwalają nawet o połowę zredukować czas przeznaczany do tej pory przez analityków na procesy związane z badaniem klientów i monitorowaniem transakcji - tłumaczy Bartłomiej Styrnik, partner w Financial Crime Unit. - W dobie gospodarki cyfrowej, kiedy codziennie na całym świecie generowane są niezliczone dane i informacje, nie moglibyśmy się obyć bez takich narzędzi.

W ciągu najbliższych 24 miesięcy w gdańskim biurze PwC poszukiwani będą m.in. specjaliści od analizy informacji i danych, osoby zarządzające projektami i operacjami oraz programiści. Dużą szansę na otrzymanie pracy mają zarówno osoby zaczynające zupełnie “od zera”, jak i doświadczone.

- Przede wszystkim szukamy ludzi, którzy mają bardzo wysoko rozwinięte umiejętności analityczne w połączeniu z talentem do pracy w zespole i doskonale znają język angielski - zaznacza Maciej Przybyłowski, dyrektor FCU. - Są oczywiście kierunki studiów, których ukończenie może być dla nas istotne, jak: prawo, ekonomia, biznes, czy finanse, ale nie wykluczamy absolwentów, czy studentów ostatnich lat żadnych kierunków. Mamy w swoim gronie np. biologia, geografia czy nawet ratownika medycznego. Wielu naszych pracowników rozpoczynało kariery w innych centrach usług w Gdańsku, mamy też w zespole osoby z biznesu. Jak widać “pochodzenie” kandydata nie jest dla nas ważne.

PwC to globalna firma doradcza działająca w 158 krajach, zatrudniająca ponad 250 tys. pracowników. W Polsce dla PwC pracuje ponad 4700 osób; w ośmiu biurach regionalnych (m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu), w FCU w Gdańsku a także w dwóch centrach usług serwisowych w Katowicach i Opolu. Firma działa w naszym kraju od 28 lat.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim