PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przez Gdańsk przeszła pierwsza Parada Seniorów i Seniorek. Przyszły tłumy [ZDJĘCIA]

Przez Gdańsk przeszła pierwsza Parada Seniorów i Seniorek. Przyszły tłumy [ZDJĘCIA]
W sobotę, 16 czerwca, 2018 r. ulicami naszego miasta przeszła pierwsza Gdańska Parada Seniorów i Seniorek. Nietypowy srebrny orszak wyruszył spod Forum Gdańsk, przeszedł Traktem Królewskim kończąc podróż rodzinnym piknikiem w parku św. Barbary.
Pierwsza Gdańska Parada Seniorów i Seniorek ruszyła spod Forum Gdańsk w stronę ulicy Długiej. Tam barwny korowód przemaszerował wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów
Pierwsza Gdańska Parada Seniorów i Seniorek ruszyła spod Forum Gdańsk w stronę ulicy Długiej. Tam barwny korowód przemaszerował wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Klub Samopomocy przy Domu Pomocy Społecznej Polanki, Klub Seniora „Motława” i „Orania” i kilkadziesiąt innych ugrupowań, klubów i stowarzyszeń - w sumie około 40 - a także „niezależni” seniorzy wzięli udział w pierwszej Gdańskiej Paradzie Seniorów i Seniorek, która w sobotę, 16 czerwca, 2018 r., po godz. 10-tej przeszła głównymi ulicami naszego miasta.

Wśród uczestników niecodziennego korowodu widoczni byli również ci, którym los gdańskich seniorów - a tych jest ponad 91 tysięcy - jest szczególnie bliski: zastępca prezydenta Gdańska. ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, gdańscy radni: Andrzej Kowalczys i Beata Dunajewska, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Leszek Pochroń-Frankowski, Przewodnicząca Klubu Seniora „Motława” Helena Turk, dyrektor Forum Gdańsk Magdalena Gibney, prezes stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu Agnieszka Buczyńska i inni.

Paradę ulicami miasta prowadził wodzirej, był też zespół muzyczny i szczudlarze
Paradę ulicami miasta prowadził wodzirej, był też zespół muzyczny i szczudlarze
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Zaproszenie tak licznej grupy seniorów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu nie było trudne - cieszy się Agnieszka Buczyńska. - W Gdańsku działa ponad 60 aktywnych klubów i kół seniora. Pracujemy z nimi na co dzień, wspierając ich aktywności, realizując Gdański Fundusz Senioralny czy zachęcając do aktywności wolontariackiej. Dzięki całorocznej, bieżącej współpracy, łatwiej jest zaprosić seniorów do tego, by wspólnie się spotkać, pobawić i zintegrować, ale i pokazać, że żyją w tym mieście i są równoprawnymi uczestnikami miejskiej przestrzeni.

Jak tłumaczy, to właśnie było celem pierwszej Gdańskiej Parady Seniorów i Seniorek, a także wieńczącego jej Pikniku Seniora: sprawienie, by o działających w naszym mieście klubach i kołach seniora, a także grupach skupiających seniorów w innej formule, było głośno - po to, aby zwiększyć świadomość społeczną odnośnie żyjących wokół nas osób starszych, ich potrzeb, problemów, z którymi się borykają, ale i tego, co mogą nam zaoferować, gdy da się im na to szansę.

- Naszym celem jest wspieranie uczestnictwa seniorów i seniorek w życiu społecznym i publicznym, przełamywanie stereotypów osób starszych jako osób nieaktywnych społecznie, a także promocja Gdańskich Klubów Seniora oraz integracja środowiska seniorów - dodaje.

Neptun w meloniku - symbolu Gdańskich Seniorów
Neptun w meloniku - symbolu Gdańskich Seniorów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sam pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia przyszedł do Gdańska z Warszawy. Tam odbywa się Ogólnopolska Parada Seniora - nigdy jeszcze nie było jednak pomorskiej ani gdańskiej odsłony tego wydarzenia, aż do teraz.

Zobacz relację wideo:

- Datę wybraliśmy nieprzypadkowo. Dzień wcześniej, 15 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Osób Starszych - Paradą Seniorów nawiązujemy do tego dnia - mówi przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Leszek Pochroń-Frankowski. - Pokazujemy, że gdańscy seniorzy są aktywni, mają mnóstwo energii do życia, są zaangażowani, chcą coś robić i działać. Potrzebują jednak do tego wsparcia rad dzielnicy, instytucji i samorządów.

Nad głowami seniorów zebrały się czarne chmury, ale tylko na moment - pogoda tego dnia dopisała maszerującym
Nad głowami seniorów zebrały się czarne chmury, ale tylko na moment - pogoda tego dnia dopisała maszerującym
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Parada trwała blisko 1,5 godziny - przeszła od Forum Gdańsk i ulicę Długą oraz Długi Targ, gdzie nałożono Neptunowi na głowę... melonik - jako symbol Gdańskich Seniorów. Następnie srebrny orszak ruszył w kierunku ulicy Stągiewnej i Długich Ogrodów, skąd maszerował aż do Parku św. Barbary, gdzie odbył się międzypokoleniowy Piknik Seniora.

Senior może być pełen energii, radosny i aktywny - udowodnili to gdańszczanie
Senior może być pełen energii, radosny i aktywny - udowodnili to gdańszczanie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tam nie zabrakło atrakcji, nie tylko dla seniorów, ale dla całych rodzin - były koncerty, występy, pokazy, warsztaty i zajęcia rekreacyjno-sportowe - w tym nauka jogi i zumby. Ponadto na miejscu można było skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów i sprawdzić swój stan zdrowia. Imprezę zakończyła potańcówka z barwną Dj Wiką - najstarszą dj-ką w Polsce.

Gdańską Paradę Seniorów i Seniorek oraz Piknik Seniora zorganizowało Miasto Gdańsk wraz z Radą Dzielnicy Gdańsk Śródmieście i współorganizatorami: Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Fundacją „Sztuka Życia - Niepokonani” oraz Klubem Seniora „Motława”.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze