• Start
  • Wiadomości
  • Przeszczepy wątroby w Gdańsku. Otwarcie Ośrodka Transplantacji UCK

Przeszczepy wątroby w Gdańsku. Otwarcie Ośrodka Transplantacji UCK

Sześciu pacjentów po zabiegu transplantacji wątroby, kolejnych czterech w kolejce - Ośrodek Transplantacji Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku działa już od roku, ale to w środę, 27 lutego, nastąpiło jego symboliczne otwarcie.
27.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobrewatroba
Zespół z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zaangażowany w stworzenie Ośrodka Transplantologii Wątroby UCKw Gdańsku 
Sylwia Mierzewska UCK


Gdański ośrodek jest dziewiątą w kraju placówką, w której przeprowadza się zabiegi  przeszczepu wątroby. Gdański program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele, odpowiada m.in za usuwanie toksycznych związków chemicznych z organizmu. Transplantację wykonuje się w sytuacjach skrajnej niewydolności tego narządu, spowodowaną najczęściej przez przewlekłe zapalenie wątroby, nowotwory złośliwe i guzy wątroby, marskość wątroby.

Sześć gdańskich przeszczepów  

- Przygotowanie programu transplantacji wątroby to wiele lat nauki, szkoleń, działań logistycznych - powiedział Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mieliśmy ogromną ambicję, aby ten prestiżowy ze względu na trudność zabiegów proces transplantacyjny w Gdańsku uruchomić.

Jak powiedział profesor Gruchała nie byłoby to możliwe bez pomocy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jako lider transplantologii wątroby w kraju uczył gdański zespół. - Dzięki wsparciu gdańskiego ośrodka Gdańsk wchodzi powoli do pierwszej ligi transplantologicznej - dodał profesor Gruchała.

Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę w UCK, był 29-letni mężczyzna kwalifikowany do operacji z powodu marskości wątroby. Zabieg odbył się 18 kwietnia 2018 roku i trwał łącznie 365 minut. Pacjent czuje się dobrze.

- Transplantologia wątroby to przedsięwzięcie wymagające zaangażowania specjalistów wielu dziedzin: internistów, hepatologów, chirurgów ogólnych, transplantologów, nefrologów, gastroenetrologów i anestezjologów - podkreśla  Jakub Kraszewski dyrektor naczelny UCK. - Razem z warszawskim ośrodkiem wykonaliśmy już sześć przeszczepów. To duży sukces naszego zespołu.


Najpierw szkolenia, dziś zabiegi 

Przeszczep wątroby to duże wyzwanie logistyczne, w którym bierze udział wiele osób, w tym koordynatorzy transplantacyjni. Specjaliści z UCK przygotowywali się do tych zabiegów już od 2015 roku. Lekarze, instrumentariuszki, pielęgniarki biorą udział w transplantacji odbyli kilkumiesięczne szkolenia w Klinice Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez profesora Krzysztofa Zieniewicza.

- Transplantologia jest pracą zespołową, harmonia w zespole jest nieodłącznym warunkiem, aby zespół sprawnie działał - powiedział profesor Zieniewicz. - Nasz ośrodek ma za sobą ponad 2 tysiące przeszczepionych wątrób, a trzeba wiedzieć że transplantacja to praca 24 godziny przez siedem dni w tygodniu. Wymaga determinacji i zaangażowania w działaniu. To że w Gdańsku działa ośrodek jest też wynikiem wieloletniej tradycji, historii współpracy gdańskiej i warszawskiej chirurgii.

UCK to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny - oprócz wątroby przeszczepia się tu płuca, serca, nerki, rogówki, szpik, od niedawna wyspy trzustkowe.



TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku