PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Przecięcie wstęgi w parku Jaśkowy Zakątek we Wrzeszczu. Świetne miejsce do wypoczynku
Przecięcie wstęgi w parku Jaśkowy Zakątek we Wrzeszczu. Świetne miejsce do wypoczynku
Co prawda gdańszczanie mogą korzystać z przestrzeni Jaśkowego Zakątka we Wrzeszczu już od sierpnia, ale dopiero 1 października nowe miejsce na parkowej mapie miasta doczekało się oficjalnego otwarcia.

Jaśkowy Zakątek - otwarty oficjalnie.
Jaśkowy Zakątek - otwarty oficjalnie.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jak na porządne otwarcie przystało było przecięcie wstęgi (młoda mieszkanka Górnego Wrzeszcza dokonała go tak szybko, że fotograf nie zdążył uwiecznić). Były salwy na dobry początek wystrzelone przez dwóch gdańskich XVIII. wiecznych żołnierzy z grupy rekonstrukcyjnej Garnison Danzig, którym towarzyszyła gdańszczanka z tej samej epoki. Była orkiestra dęta uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych we Wrzeszczu i występ Teatru PIAN, który tworzy wrzeszczańska artystka Izabela Terek-Jopkiewicz (spektakl pt. “Przestrzenny”), a także wykład Grzegorza Borosa na temat rewaloryzacji Jaśkowej Doliny.

Przypomnijmy: nowe miejsce wypoczynku w Górnym Wrzeszczu powstawało przez kilka lat, ale od początku do końca z inicjatywy gdańszczan. Działka nad stawem w pobliżu skrzyżowania ulic Romera i Jaśkowej Doliny, na której dziś góruje charakterystyczna altana pośród zaplanowanej starannie zieleni, jeszcze kilka lat temu porośnięta była samosiejkami, a staw trudno było dostrzec wśród wysokich zarośli.
 

Twórcy Jaśkowego Zakątka (od lewej): Edyta Reguła, Arkadiusz Kowalina, Alicja Malinowska. Brawo bije prezydent Paweł Adamowicz.
Twórcy Jaśkowego Zakątka (od lewej): Edyta Reguła, Arkadiusz Kowalina, Alicja Malinowska. Brawo bije prezydent Paweł Adamowicz.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W 2011 roku Arkadiusz Kowalina, obecny przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, z zawodu geodeta, postanowił przywrócić świetność temu miejscu. W realizacji postanowienia pomogli mu inni gdańscy specjaliści. Wszystkie projekty potrzebne do stworzenia parku powstały z potrzeby serca i bez wynagrodzenia.

O historii Jaśkowego Zakątka przeczytać można tutaj.


Podczas otwarcia prezydent Paweł Adamowicz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania parkowego zakątka.

- Dziękuję serdecznie za obywatelską postawę. Gdańszczanie dzielą się na mieszkańców, którzy tylko narzekają i na obywateli, którzy trochę narzekają, ale biorą sprawy w swoje ręce, tak jak w przypadku tej realizacji - powiedział prezydent.

Pamiątkowe albumy z rąk Pawła Adamowicza odebrali m.in.: Alicja Malinowska, wdowa po projektancie mostów Lucjanie Malinowskim (autor projektu odbudowy urządzeń wodnych), architekt Stanisław Michel (sprawdził i zatwierdził opracowania branżowe), architekt krajobrazu Edyta Reguła (autorka projektu koncepcyjnego ogrodu i małej architektury) oraz meliorant Stanisław Leśków (konsultant urządzeń wodnych).Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze