PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Budowa dróg za prywatne pieniądze. W Gdańsku firmy przeznaczyły na ten cel ponad 450 mln zł
Budowa dróg za prywatne pieniądze. W Gdańsku firmy przeznaczyły na ten cel ponad 450 mln zł
W tym roku Miasto Gdańsk zawarło 42 umowy dotyczące budowy dróg przez prywatnych inwestorów na sumę ponad 54 mln zł. Dzieje się tak, dzięki ustawie, tzw. "szesnastce". Wartość wszystkich takich umów od 2008 roku wynosi ponad 450 mln zł. Jakie drogi w Gdańsku zbudowano za prywatne pieniądze?
Przy budowie centrum biurowego Alchemia zawarto trzy umowy drogowe
Przy budowie centrum biurowego Alchemia zawarto trzy umowy drogowe
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nowe osiedla mieszkaniowe, nowe kompleksy handlowe czy centra biurowe. Polskie miasta dynamicznie się rozwijają i tak będzie przez najbliższe lata. Przy okazji powstają też nowe drogi. Gminy i miasta mogą egzekwować od inwestorów ich budowę i finansowanie. 

Podobnie czyni Gdańsk. Pozwala na to prawny instrument - tzw. "szesnastka", czyli ustęp 1.art. 16. Ustawy o drogach publicznych:

Budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. 


Szczegóły dotyczące budowy lub przebudowy dróg określają umowy między zarządcą drogi - w naszym mieście jest to Gdański Zarząd Dróg i Zieleni - a inwestorami, dla których to zawsze dodatkowe wyzwanie i koszty, które trzeba przewidzieć w swoich planach budowlanych.

- Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Prezydenta Gdańska każdy inwestor zobowiązany jest złożyć w GZDiZ analizę komunikacyjną projektowanej inwestycji niedrogowej, którą następnie weryfikujemy. Musimy wiedzieć, w jaki sposób wybudowanie na przykład domu czy centrum handlowego wpłynie na ruch na sąsiadującej drodze, jak będzie wyglądać ruch na pobliskich skrzyżowaniach - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.

Deweloper PB Górski przy okazji budowy osiedla przebudował ul. Św. Barbary
Deweloper PB Górski przy okazji budowy osiedla przebudował ul. Św. Barbary
zdj.Marek Wałuszko/gdansk.pl

Weryfikacji podlega nie tylko analiza komunikacyjna, ale też projekt budowlany i kosztorys prac drogowych i dopiero na tej podstawie przygotowywana jest umowa drogowa. Czasami inwestycja ma kilka etapów i do każdego z nich trzeba zawrzeć nową umowę z nową kwotą.

- Inwestorzy muszą przewidzieć każdy szczegół planowanych prac drogowych, na przykład obowiązek wykonania pasa do skrętu w lewo czy przejścia dla pieszych. Kwota, która ujęta jest w umowie wynika z realnych kosztów wykonania robót budowlanych, nie jest to żadna stała zryczałtowana kwota za wykonanie jednego metra kwadratowego drogi - dodaje Magdalena Kiljan.

W ciągu ostatnich 10 lat Gdańsk zawarł 376 umów na łączną wartość 450.089.124,00 zł. W tym roku są to 42 umowy na łączną wartość 54.063.228 zł., w sierpniu zawarto ich 5.

Na pewno rekordowa kwota inwestycji w ramach tzw. "szesnastki" dotyczy Forum Gdańsk. Związana jest ona z ogromną skalą budowy. Umowa zawarta na potrzeby zapewnienia prawidłowej obsługi komunikacyjnej Forum opiewa bowiem na kwotę aż 112.662.250,00 zł.

Budowa Forum Gdańsk wiązała się z przebudową sąsiadującego z inwestycją układu drogowego
Budowa Forum Gdańsk wiązała się z przebudową sąsiadującego z inwestycją układu drogowego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.plLista kilku innych przykładów umów z inwestorami, którzy zobowiązani byli do zbudowania bądź przebudowania z własnych środków gdańskich dróg:

 • Budimex Nieruchomości - ul. Jana Pawła II, ul. Hynka i ul. Dywizjonu 303 oraz partycypacja w budowie drogi łączącej ul. Hynka z ul. Nad Stawem - 14.591.845,00
 • OBC - dwie umowy na łączną wartość - 4.814.235,00 zł i procedowana jest trzecia umowa na tzw. ul. Nową Sudecką na szacowaną kwotę udziału inwestora - 4.475.115,00 zł - łącznie ok. 9.289.350,00
 • Alchemia - trzy umowy na łączną wartość - 7.275.412,00 zł (kolejne nie będą już procedowane, bo inwestor realizuje już ostatni budynek)
 • Robyg Jabłoniowa II Sp. z o.o. - przebudowa ul. Bulońskiej Południowej i ul. Lawendowe Wzgórza. - 7.023.169,08 zł
 • PB Górski Sp. z o.o. S.K. - przebudowa ul. św. Barbary - 5.684.174,00 zł
 • Cavatina Sp. z o.o. - przebudowa ul. Marynarki Polskiej - 5.567.032,05 zł
 • Vastint Poland Sp. z o.o. - przebudowa ul. Na Stępce, ul. Dziewanowskiego i ul. Angielska Grobla - 5.540.289,00 zł
 • Cavatina Sp. z o.o. – przebudowa ul. Marynarki Polskiej, ul. Popiełuszki, ul. Narzędziowców – 4.275.078,00 zł
 • Murapol Sp. z o.o. – przebudowa ul. Grubby, ul. Hokejowej i ul. Łuczniczej – 3.813.000,00 zł
 • Robyg Zajezdnia Wrzeszcz Sp. z o.o. – ul. Grudziądzka, ul. Hallera – 3.576.595,00 zł
 • Panattoni Development Sp. z o.o. – ul. Elbląska – 3.523.316,00 zł
 • Domesta - ul. Budowlanych - 378.000,00 zł

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze