• Start
  • Wiadomości
  • Projekt "iTechWoman!" - poznaj podstawy technologii i uwierz w siebie na rynku pracy

Projekt "iTechWoman!" - poznaj podstawy technologii i uwierz w siebie na rynku pracy

Aż 200 godzin zajęć z m.in. programowania, projektowania stron www, modelowania 3D z obsługą druku 3D przejdą uczestniczki projektu “iTechWoman!” Stowarzyszenia FabLab Gdańsk. Zwiększenie kompetencji cyfrowych pomóc ma 12 kobietom “rozwinąć skrzydła” na rynku pracy i znaleźć nową drogę zawodową dla siebie. Udział w projekcie jest bezpłatny, jest przeznaczony dla pań bezrobotnych i w trudnej sytuacji życiowej.
13.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
fot. mat. pras. Stowarzyszenia FabLab

 

Stowarzyszenie FabLab Gdańsk od dwóch lat prowadzi szkolenia z nowych technologii i rzemiosła w swoim doskonale wyposażonym warsztacie FabLab Powered by Orange na Dolnym Mieście. Uczestniczą w nich zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci.

Teraz stowarzyszenie otrzymało grant na realizację projektu “iTechWoman!” skierowanego wyłącznie do żeńskiej części społeczeństwa, a dokładnie do kobiet bezrobotnych lub w trudnej sytuacji życiowej (np. zagrożone utratą pracy), w wieku od 18 do 40 lat.

Dwanaście uczestniczek wybranych w trwającym właśnie otwartym naborze będzie uczyć się:

  • Podstawy obsługi komputera
  • Projektowania stron www
  • Programowania w języku Python
  • Programowania elektroniki
  • Modelowania 3D z obsługą druku 3D
  • Projektowanie 2D z obsługą plotera laserowego i CNC
  • Prezentacji produktu

 

Więcej o poszczególnych warsztatach znaleźć można TUTAJ.

 

Udział w projekcie jest bezpłatny, przewidziano także szkolenia miękkie (rozwojowe). "iTechWoman!" to w sumie ponad 130 godzin warsztatowych, 30 godzin konsultacji i 40 godzin otwartej pracowni.

- Zauważyliśmy potrzebę przygotowania projektu z myślą o kobietach podczas naszych warsztatów otwartych. Same panie nas o to pytały, a poza tym, moim zdaniem, nie wszystkie wierzą w swoje możliwości, przez co mają trudniej na rynku pracy, niż mężczyźni - mówi Cyryl Sochacki koordynator FabLab Gdańsk. - Stąd pomysł, by przekazać uczestniczkom podstawy technologii i rzemiosła, żeby mogły sprawdzić, czy jest to dla nich. A później mogą albo od razu szukać pracy, albo wybrać specjalizację w jednej z branż, których podstawy poznają i szkolić się dalej w tym kierunku. Chcielibyśmy, żeby panie nabrały odwagi, nie bały zrealizować swoich pomysłów.

Kobiety w warsztacie FabLab w Gdańsku
Kobiety w warsztacie FabLab w Gdańsku
Fot. mat. pras. Stowarzyszenia FabLab

 

Rekrutacja do projektu potrwa do 24 września, wystarczy odpowiedzieć na pytania otwarte zawarte w formularzu rekrutacyjnym (dotyczą m.in. aktualnej sytuacji życiowej/zawodowej), w drugim etapie FabLab skontaktuje się z wybranymi paniami i zaprosi je na rozmowy. 

 

Formularz rekrutacyjny i szczegóły na temat projektu znaleźć można na jego stronie internetowej.

 

- Jedynym ograniczeniem jest przedział wiekowy, nie pytamy nikogo o zaświadczenia z urzędu pracy, nie stawiamy wymagań w zakresie wykształcenia - podkreśla Cyryl Sochacki. - Program projektu jest elastyczny, na początku odbędą się zajęcia wyrównujące z podstaw komputera, ich zawartość zależeć będzie od poziomu umiejętności wybranych kandydatek i ich potrzeb.

 

20 tysięcy na start dla nowych firm. Złóż wniosek w Gdańskim Urzędzie Pracy - do piątku 11 września

 

Grant na realizację projektu przekazały Fundacja Orange - oddziały polski i francuski. W dalszej perspektywie, jeśli któraś z uczestniczek będzie miała do zrealizowania ciekawy pomysł na własny produkt, liczyć może na wsparcie FabLab przy staraniach o dotację na jego rozwój z projektu “Amazing Women” francuskiego oddziału fundacji.  

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy