PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Program uroczystości pogrzebowych, organizacja ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

Program uroczystości pogrzebowych, organizacja ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej
W sobotę, 19 stycznia, od godz. 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Wprowadzono darmową komunikację miejską na liniach tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linię autobusową 101 z Gdyni do Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bazylika Mariacka: największa i najważniejsza świątynia Gdańsk, w której w sobotę spoczną prochy śp. Pawła Adamowicza
Bazylika Mariacka: największa i najważniejsza świątynia Gdańsk, w której w sobotę spoczną prochy śp. Pawła Adamowicza
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


SOBOTA, 19 STYCZNIA

Od godziny 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia stanowiącą główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.


Od 7.00 rano nie będzie możliwe wejście do Bazyliki, a dopiero mniej więcej od godz. 10.00 Bazylika Mariacka zostanie otwarta.

Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.

Na terenie Śródmieścia zostaną wyznaczone 4 miejsca oglądalności, w których na telebimach będzie emitowana ceremonia pogrzebowa. Będą one w miejscach:

  1. Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
  2. Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
  3. Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
  4. Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.


W piątek tłumy odprowadziły prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Tłumnie będzie także w sobotę podczas uroczystości pogrzebowych
W piątek tłumy odprowadziły prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Tłumnie będzie także w sobotę podczas uroczystości pogrzebowych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Organizacja ruchu:

  • Ulica św. Ducha, Grobla I, Szeroka - zostały wyznaczone jako droga życia i przejazd dla karetek, więc będą na nich wydzielone ciągi piesze, tylko którymi będzie można się poruszać.
  • Dojście do ulic Długa i Długi Targ będzie od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej.
  • Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ.

Brak możliwości wnoszenia zniczy do stref.

Na terenie stref będą również ustawione przenośne toalety.


Bezpłatne przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego. Zasada ta obowiązuje w dniach od piątku 18.01.2019 godz. 00:00 do soboty, 19.01.2019 godz. 23:59.

Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne.


Zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych linii:

- Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach. W godzinach 08:00-18:00 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7:

- linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut

- linia 154: co 7,5 minut

- linia 167: co 15 minut

- linia 210: co 20 minut.


W przypadku dużej frekwencji, zostaną uruchomione dodatkowe kursy na innych liniach tramwajowych i autobusowych – w zależności od potrzeb.

Przypominamy, że dojazd do Śródmieścia jest możliwy również pociągami SKM, która w tym dniu będzie funkcjonować wg sobotniego rozkładu jazdy, tj. co 10 minut.

W piątek w godzinach popołudniowych i w sobotę ZKM Gdynia również uruchamia własną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę –Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku. Linia jest również bezpłatna.

Rozkład jazdy dostępny na stronie www.zkmgdynia.pl i www.ztm.gda.pl


Uwaga. Darmowa komunikacja dotyczy wyłącznie linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101 z Gdyni z Dworca Głównego pkp do Gdańska Śródmieście.


ORGANIZACJA RUCHU WOKÓŁ BAZYLIKI MARIACKIEJ (kliknij w mapkę, aby powiększyć):

organizacja_small


Wsparcie i pomoc psychologiczna

Podczas pogrzebu potrzebujący będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielać będą również pracownicy socjalni, ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W razie potrzeby np. odprowadzą do psychologa, wyprowadzą z tłumu itd.

-  Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie – mówi Piotr Kowalczuk. Zachęca osoby uczestniczące w sobotniej uroczystości pogrzebowej do korzystania z pomocy specjalistów MOPR.

W sobotę, w godzinach od 10.00 do 16.00 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 do dyspozycji potrzebujących będzie sześciu psychologów MOPR. Z pomocy można skorzystać bezpośrednio lub telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze
Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze