• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska wzięła udział w konsultacjach nad projektem Umowy Partnerstwa RP z UE

Prezydent Gdańska wzięła udział w konsultacjach nad projektem Umowy Partnerstwa RP z UE

Samorządowcy z pomorskich miast i gmin uczestniczyli w poniedziałek, 15 lutego, w spotkaniu online z Małgorzatą Jarosińska-Jedynak, wiceminister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zgłosiła uwagi dotyczące m.in. większej centralizacji zarządzania środkami unijnymi.
15.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas spotkania. Obok po prawej Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas spotkania. Obok po prawej Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego
fot. UMG

 

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w poniedziałek, 15 lutego, odbyły się konsultacje związane są z projektem Umowy Partnerstwa Polski z Unią Europejską na lata 2021 – 2027 oraz dysponowaniem przyznanych w ramach tego projektu środków.

- Szczególnie to, co nas, samorządowców niepokoi, to proces konsultacyjny co do którego mamy sporo uwag - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Chcielibyśmy decydować na co środki unijne są wydawane. Martwi nas spadek środków w Europejskim Funduszu Społecznym, poza tym więcej środków ma być zarządzanych centralnie a nie regionalnie, czyli blisko odbiorcy. Liczę na to, że w wyniku prowadzonych teraz rozmów więcej środków trafi do programów regionalnych, dlatego że po pierwsze wtedy trafiają one także do mniejszych ośrodków, a po drugie wydawane są o wiele skuteczniej. Na potwierdzenie podam przykład Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w całym regionie wybudowaliśmy 25 węzłów integracyjnych zamiast zakładanych sześciu. Warto więc wzmacniać mechanizm ZIT, a nie go osłabiać.


W nowej perspektywie na lata 2021-2027 na realizację programów w ramach Umowy Partnerstwa przeznaczonych zostanie 76 mld euro (czyli ponad 350 mld zł). Około 40 proc. tych funduszy otrzymają programy regionalne, zarządzane przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Reszta przeznaczona zostanie na programy realizowane na poziomie krajowym.

Planowana Umowa Partnerstwa Polski z Unią Europejską zakłada, że do regionu pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafi 1 129 mln euro, czyli o prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Biorąc to pod uwagę, w przeliczeniu na mieszkańca województwa zaplanowano przyznać 482 euro, podczas gdy w latach 2014-2020 kwota ta wynosiła 812 euro.

- Z przykrością stwierdzam że nie zdecydowano się na kontynuację zasady partnerstwa i subsydiowania - podkreślił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek wojwództwa pomorskiego. - Aż 60 proc. funduszy będzie rozdysponowane z perspektywy centralnej. Pomorskie w odróżnieniu od większości województw nie ma dostępu do innych programów i mechanizmów które wspierałyby dodatkowo finansowo region.

Do 22 lutego potrwają konsultacje rządowego projektu nowej Umowy Partnerstwa. Po tym terminie Ministerstwo przedstawi nową wersję Umowy Partnerstwa (z ewentualnym uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez samorządy).

 

DANE DOTYCZĄCE UMOWY PRZYGOTOWANE PRZEZ URZĄD MARSZAŁKOWSKI

Plansza informacyjna. Napis centralny: Aż o 736 mln Euro mniej na lata 2021-2027 dla Pomorza

 

Plansza informacyjna. Napis centralny: Nawet 500 mln złotych rocznie mniej na rozwój przez następnych siedem lat

 

Plansza, na której zestawione są Alokacje per capita dla poszczególnych województw

oprac. WG

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska