PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Poziomo do ropy. LOTOS Petrobaltic użył nowej metody wiercenia na Bałtyku
Poziomo do ropy. LOTOS Petrobaltic użył nowej metody wiercenia na Bałtyku
Operacja wiercenia pierwszego na Bałtyku otworu horyzontalnego na eksploatowanym przez “LOTOS” Petrobaltic złożu ropy naftowej trwała 62 dni. Dlaczego wiercono w poziomie?

Wiercenie horyzontalnego otworu w złożu ropy trwało 62 dni
Wiercenie horyzontalnego otworu w złożu ropy trwało 62 dni
materiały prasowe

Platforma “LOTOS Petrobaltic” zakończyła właśnie wiercenie pierwszego otworu horyzontalnego na eksploatowanym przez spółkę bałtyckim złożu ropy naftowej B8. Po raz pierwszy na Bałtyku zastosowano nową metodę wiercenia, docierając do ropy właśnie za pomocą otworu horyzontalnego, czyli wierconego prawie poziomo (pod kątem 87 stopni). Głębokość otworu w pionie wynosi ponad 2,2 km, jego całkowita długość - ponad 3 km.

Wiercenie zgodnie z planem trwało 62 dni, a zastosowanie na ostatnim odcinku prac nowej technologii RSS (Rotary Steerable System) pozwoliło uniknąć wielu potencjalnych wyzwań technicznych, które występują przy użyciu standardowych metod. Dzięki technologii RSS świdrem urządzenia wiertniczego można sterować online (jednocześnie obraca się także przewód wiertniczy), co pozwala na bieżącą korektę krzywizny otworu. Do wiercenia użyto świdrów skrawających z ostrzami tnącymi wykonanymi z diamentów polikrystalicznych. Pod względem twardości i odporności na ścieranie diament jest najlepszym materiałem występującym w naturze.

- Cieszymy się, że mogliśmy zastosować w tym miejscu innowacyjną metodę wierceń, a także z efektów eksploatacji nowego otworu - komentuje Krzysztof Sułecki, wiceprezes zarząd, dyrektor wydobycia i zagospodarowania złóż w spółce LOTOS Petrobaltic. - Przyniesie to wymierne korzyści, przede wszystkim pozwoli lepiej wykorzystać zasoby złoża.
 

Dzięki nowej metodzie odwiertu będzie można lepiej wykorzystać jego zasoby
Dzięki nowej metodzie odwiertu będzie można lepiej wykorzystać jego zasoby
materiały prasowe

Warto dodać, że operacja musiała być przeprowadzona bardzo precyzyjnie, ponieważ wiercony otwór był oddalony o zaledwie 2,5 m od innych odwiertów eksploatacyjnych. Równolegle z wierceniami, platforma prowadziła eksploatację złoża. Otwór horyzontalny jest siódmym otworem produkcyjnym na tym złożu.

Złoże ropy B8 jest jednym z największych wśród eksploatowanych obecnie na Bałtyku. Jego potencjał wydobywczy wynosi ok. 3,5 mln ton ropy naftowej. Położone jest 63 km na północ od przylądka Rozewie w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski. Morze ma w tym miejscu około 81-84 metry głębokości. Wydobycie złoża rozpoczęło się we wrześniu 2015 r.
 

Położenie eksploatowanego przez LOTOS Petrobaltic złoża ropy B8
Położenie eksploatowanego przez LOTOS Petrobaltic złoża ropy B8
materiały prasowe

LOTOS Petrobaltic to spółka zależna Grupy LOTOS S.A. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego (kat. 2P – zasoby pewne i prawdopodobne) LOTOS Petrobaltiku (wg stanu na dzień 31 marca 2016 r.) wynoszą ponad 64 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (tzw. boe – barrels of equivalent). LOTOS Petrobaltic działa również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę LOTOS E&P Norge. Jest także właścicielem firmy LOTOS Geonafta - największego producenta ropy naftowej na Litwie.

Łączne średnie wydobycie LOTOS Petrobaltiku wyniosło w pierwszym kwartale 2016 r. blisko 30 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. W pierwszym kwartale 2016 r. LOTOS wydobył łącznie ok. 2,5 mln boe, zaś w całym 2015 r. rekordowe ok. 10 mln boe.Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze