PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Port Lotniczy Gdańsk z największą liczbą pasażerów wśród lotnisk regionalnych - w kwietniu, przy zakazie regularnych lotów

Port Lotniczy Gdańsk z największą liczbą pasażerów wśród lotnisk regionalnych - w kwietniu, przy zakazie regularnych lotów
Z Gdańska odprawiono w kwietniu 1128 pasażerów, Lotnisko Kraków miało ich 50, Bydgoszcz - 3. Skąd tak imponujący jak na czas epidemii i zamkniętych granic wynik? - Naszą siłą, nawet teraz, jest branża morska i wiertnicza - odpowiada Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
umowa_t2-018_798x533
Terminal pasażerski Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy śmieje się z tego, że naszemu lotnisku udało udało się “pokonać” tradycyjnego już regionalnego rywala - Lotnisko Kraków.  

- To raczej taka ciekawostka na poprawę humoru, na śmiech przez łzy (były już miesiące w ciągu których przewoziliśmy pół miliona pasażerów), ale faktycznie, wygląda na to, że kwietniu byliśmy drugim w kraju po warszawskim lotnisku im. Chopina przewoźnikiem pasażerskim - tłumaczy Tomasz Kloskowski. - Nie ogłosiliśmy tej informacji, ponieważ zawsze publikujemy nasze wyniki w zestawieniu kwartalnym. Zadecydowała specyfika gospodarcza naszego regionu, ponieważ wykonywaliśmy loty pasażerskie dla marynarzy, którzy musieli dotrzeć do pracy na statkach w różnych częściach Europy, a także dla załóg platform wiertniczych. Jak widać branża morska i platformy to jest nasza siła nawet w czasie pandemii, a zapotrzebowanie na pracowników z Pomorza to efekt stopniowego odmrażana europejskiej gospodarki. 

Loty tego typu realizowane są na zasadzie czarteru, na pokładach specjalnych samolotów i z uwagi na czas epidemii, za każdym razem wymagają mnóstwa zezwoleń. Na platformę na pokładzie samolotu przewozi się kilka osób jednocześnie, ale w przypadku załóg marynarskich w ramach jednego przelotu odprawianych jest od 50 do 100 osób.

Również w maju gdańskie lotnisko realizuje takie przeloty - mniej lub bardziej regularnie.

 

Największy kontenerowiec świata OOCL Hong Kong wpływa do Portu Gdańsk, czerwiec 2017 r.
Największy kontenerowiec świata OOCL Hong Kong wpływa do Portu Gdańsk, czerwiec 2017 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Rekord w Porcie Lotniczym Gdańsk. Ponad 5 milionów pasażerów w 2019 r.

 

A co z regularnymi lotami pasażerskimi: krajowymi i zagranicznymi? Aktualne rozporządzenie Rady Ministrów, które zakazuje takich operacji lotniczych obowiązuje do 23 maja. 

- Na pewno będzie jeszcze przedłużone, ale już widać ruch na rynku przewozów pasażerskich w Europie. Do nas także spływają pierwsze plany przewoźników. Regularne przeloty rozpoczną się prawdopodobnie w połowie czerwca w Europie, a w Polsce na przełomie czerwca i lipca - szacuje Tomasz Kloskowski. - Oczywiście, jeśli zostaną otwarte granice. Linie nie będą uruchamiać od razu pełnego rozkładu, na początek na poziomie około 40 procent i będą obserwować, na ile gotowi jesteśmy, by skorzystać z ich oferty. Wszystko zależy od nas tak naprawdę: czy będziemy się bać, czy nie. Ja jestem optymistą w tej sprawie. 

 

Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk
Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Port Lotniczy Gdańsk - zobacz samoloty “śpiące” na płycie podczas pandemii koronawirusa

 

 

W I kwartale 2020 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zanotował 11,4 proc. spadku ruchu pasażerskiego. Ruch towarowy cargo utrzymał się na poziomie I kwartału 2019. Spółka osiągnęła 6,3 mln zł zysku netto. Z powodu zatrzymania w połowie marca ruchu lotniczego wynik ten jest o 23 proc. niższy niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.  

Koronawirus wyhamował marsz po kolejne wzrosty:

  • w styczniu liczba pasażerów Portu Lotniczego Gdańsk wzrosła o 17,4 proc. (w porównaniu ze styczniem 2019 r.
  • w lutym wzrosła o 14,3 proc. (w porównaniu z lutym 2019 r.)
  • by w marcu spaść o 59,8 proc.
  • w całym I kwartale 2020 roku gdańskie lotnisko obsłużyło 887 010 pasażerów, zaś w porównywalnym czasie roku ubiegłego było ich ponad milion. 

 

1_89df59fb48434f79e346b84c0fc10e
Port Lotniczy Gdańsk

Gdański port od dwóch miesięcy nie obsługuje regularnych pasażerskich połączeń lotniczych. Realizuje natomiast loty samolotów cargo, sanitarne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na platformy wiertnicze i zlecane ad hoc (wspomniane w artykule), np. wojskowe czy prywatne realizowane z powodów zdrowotnych. 

Lotnisko jest gotowe na obsługę lotów repatriacyjnych i specjalnych. Stacjonujące w porcie maszyny średnio co dwa dni wzbijają się i realizują tzw. loty techniczne.

 

Gastronomia rusza z ogródkami. W Gdańsku do otwarcia sezonu szykuje się 300 lokali

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze