• Start
  • Wiadomości
  • Pomorscy samorządowcy piszą list otwarty do Obywateli Unii Europejskiej

Pomorscy samorządowcy piszą list otwarty do Obywateli Unii Europejskiej

Członkowie stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”, które jest formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego i efektywnego rozwoju Województwa Pomorskiego, wystosowali list otwarty do Obywateli Unii Europejskiej. W liście odnoszą się do zapowiadanego przez Rząd RP weta wobec rozporządzenia dotyczącego Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej oraz ustanowienia Funduszu Odbudowy.
05.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flagi Polski, Unii Europejskiej i Gdańska na węźle Carla Groddecka
Flagi Polski, Unii Europejskiej i Gdańska na węźle Carla Groddecka
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

„Narastanie negatywnych emocji oraz podważanie zaufania do instytucji Unii Europejskiej to początek odwrotu od idei integracji europejskiej, którą popiera zdecydowana większość Polaków. Co więcej, może rozpoczynać proces stopniowego wyprowadzania Polski z Unii” – czytamy w liście.

Autorzy dokumentu przypominają, że przynależność do struktur unijnych przełożyła się na bezprecedensowy skok rozwojowy naszego kraju, a Polacy zdają sobie sprawę z wielorakich korzyści dostępu do wspólnego rynku, swobody przemieszczania się, w tym podejmowania nauki i pracy za granicą, na równych zasadach z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

„Postawienie weta w stosunku do rozporządzenia o budżecie oznacza „zamrożenie” planowanych i realizowanych już inwestycji, zmieniających życie i otoczenie każdego z nas, niezależnie od przekonań, wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania. Budzi to duży niepokój, szczególnie w obliczu pandemii, z którą przyszło nam się mierzyć. To dzięki już podjętym działaniom w ramach UE, Polska otrzymała ogromną pomoc na walkę z pandemią ( w tym ponad 1000 respiratorów, co stanowi ponad 30 % wszystkich dostępnych respiratorów dla pacjentów z COVID19 w Polsce) i jej konsekwencjami. Nowy unijny budżet, to kolejne znaczące środki dla Polski, choćby z samego Funduszu Odbudowy, przewidziano nawet 23 mld euro dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych zakwalifikowanych do Krajowego Planu Odbudowy. Warto również podkreślić, że w nowej perspektywie budżetowej Polska będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności” - napisali pomorscy samorządowcy.

Pod listem podpisało się dziewiętnastu samorządowców, m.in. marszałek województwa pomorskiego, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu, burmistrzowie Pucka, Lęborka, Pruszcza Gdańskiego Ustki, Chojnic i Rumi, starostowie pomorskich powiatów i wójtowie gmin, a także przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności i Agencji Rozwoju Pomorza.

 

PEŁNA TREŚĆ LISTU 

Gdańsk, 1 grudnia 2020 roku


Konsekwencje weta budżetu Unii Europejskiej – List otwarty do Obywateli Unii


Jesteśmy świadkami emocjonalnej dyskusji na temat zapowiadanego przez Rząd RP weta wobec rozporządzenia dotyczącego Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej oraz ustanowienia Funduszu Odbudowy. Jednocześnie obserwujemy pojawiające się z coraz większą siłą niedopowiedzenia, czy wręcz jawne przekłamania odnoszące się nie tylko do samego budżetu, ale również zasad funkcjonowania Unii Europejskiej i relacji między Unią a jej członkami.


Jako Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, które jest formą partnerstwa regionalnego samorządów województwa pomorskiego, uczelni oraz innych instytucji działających na rzecz wszechstronnego i efektywnego rozwoju Województwa Pomorskiego oraz kreowania jego pozytywnego wizerunku zarówno w Polsce jak i całej Europie, musimy wyrazić swój głęboki żal wobec klimatu dyskusji na temat budżetu, a także samej Unii Europejskiej w ciągu ostatniego czasu. Narastanie negatywnych emocji oraz podważanie zaufania do instytucji Unii Europejskiej to początek odwrotu od idei integracji europejskiej, którą popiera zdecydowana większość Polaków. Co więcej, może rozpoczynać proces stopniowego wyprowadzania Polski z Unii.


Tymczasem, Polacy czują się Europejczykami i aż 80% z nas chce pozostać jej obywatelami. Polacy wiedzą, że przynależność do struktur unijnych przełożyła się na bezprecedensowy skok rozwojowy naszego kraju, który bez unijnej polityki spójności byłby ograniczony o około 2% rocznie na przestrzeni ostatnich lat. Polacy zdają sobie sprawę z wielorakich korzyści dostępu do wspólnego rynku, swobody przemieszczania się, w tym podejmowania nauki i pracy za granicą, na równych zasadach z innymi obywatelami Unii Europejskiej. Polacy obserwują rozwój swoich lokalnych społeczności, które korzystają z tysięcy kilometrów wodociągów, kanalizacji i dróg, wyremontowanych i unowocześnionych szpitali, szkół, boisk, ośrodków kultury, itd.


Postawienie weta w stosunku do rozporządzenia o budżecie oznacza „zamrożenie” planowanych i realizowanych już inwestycji, zmieniających życie i otoczenie każdego z nas, niezależnie od przekonań, wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania. Budzi to duży niepokój, szczególnie w obliczu pandemii, z którą przyszło nam się mierzyć. To dzięki już podjętym działaniom w ramach UE, Polska otrzymała ogromną pomoc na walkę z pandemią ( w tym ponad 1000 respiratorów, co stanowi ponad 30 % wszystkich dostępnych respiratorów dla pacjentów z COVID19 w Polsce) i jej konsekwencjami. Nowy unijny budżet, to kolejne znaczące środki dla Polski, choćby z samego Funduszu Odbudowy, przewidziano nawet 23 mld euro dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek na realizację projektów inwestycyjnych zakwalifikowanych do Krajowego Planu Odbudowy. Warto również podkreślić, że w nowej perspektywie budżetowej Polska będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności.


Walka z pandemią to czas, który w szczególności wymaga od obywateli UE solidarności, ale i skuteczności w podejmowanych działaniach, a porozumienie w sprawie budżetu, o które postulujemy, to udowodnienie konstruktywnego zaangażowania naszego kraju w rozwiązywanie problemów wszystkich Europejczyków, o co z pełnym przekonaniem apelujemy.


Podpisani:


Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni
Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopot
Hanna Pruchniewska, Burmistrz Miasta Puck
Janusz Wróbel, Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański
Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka
Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, p.o. Burmistrza Miasta Ustka
Dr inż. Arseniusz FInster, Burmistrz Miasta Chojnice
Michał Pasieczny, Burmistrz Miasta Rumia
Piotr Wittbrodt, Wiceburmistrz Miasta Rumia
Aleksander Gappa, Starosta Powiatu Człuchowskiego
Marek Szczepański, Starosta, Powiat Chojnicki
Kazimierz Chyła, Starosta Powiatu Starogardzkiego
Patryk Gabriel, Wicestarosta, Powiat Starogardzki
Jerzy Godzik, Starosta, Powiat Kwidzyński
Wiesław Wosiak, Wicestarosta, Powiat Kwidzyński
Jarosław Wejer, Wójt Gminy Luzino
Małgorzta Wnuk Lipińska, Zastępca Wójta Gminy Tuchomie
Europejskie Centrum Solidarności
Agencja Rozwoju Pomorza SA

 

Za pomorskie.eu

 

TV

To przedszkole jest wzorem