PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony - zapowiada prezydent Adamowicz

Pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony - zapowiada prezydent Adamowicz
- Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego - stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w poniedziałek, 10 grudnia. We wtorek, 11 grudnia, sprawa pomnika ma być jednym z punktów obrad sesji Rady Miasta Gdańska.
Pomnik ks. Jankowskiego stoi między ulicami Mniszki i Stolarską
Pomnik ks. Jankowskiego stoi na placu między ulicami Mniszki i Stolarską
fot. Krzysztof Mystkowski/www.gdansk.pl


W poniedziałek, 3 grudnia, w Gazecie Wyborczej ukazał się reportaż o zmarłym w 2010 roku ks. Henryku Jankowskim, kapelanie strajkujących stoczniowców w Sierpniu 1980 r., bohaterze “Solidarności”, w którym dziennikarka Bożena Aksamit na podstawie rozmów oskarża proboszcza kościoła św. Brygidy o to, że dopuszczał się przemocy seksualnej m.in. wobec podopiecznych. 

Artykuł wywołał wiele komentarzy w prasie, radio, telewizji oraz Internecie.   

Sprawa ks. Jankowskiego. Co zrobią radni? Będzie wiadomo we wtorek


Tydzień po publikacji tekstu do całej sytuacji odbiósł się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego. Tylko niech to się odbywa z kulturą i uszanowaniem procedur - stwierdził w poniedziałek, 10 grudnia, podczas konferfencji dotyczącej przyszłorocznego budżetu dla Miasta Gdańska.

Pomnik prałata miały zostać przeniesiony. Na razie nie wiadomo, gdzie miałby stanąć. 


W poniedziałek, 10 grudnia, Agencja KAI podała, że Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego zbadania sprawy ks. Jankowskiego. 


We wtorek 11 grudnia, zaplanowana jest sesja Rady Miasta Gdańska. Na jej początku Piotr Borawski ma odczytać w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej oświadczenie na temat sprawy ks. Jankowskiego. Wniesione będą też projekty uchwał o usunięciu pomnika i odebraniu honorowego obywatelstwa. Mogą one wejść do porządku obrad - pod warunkiem, że będą miały poparcie co najmniej 18 radnych. oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl