PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Polskie samorządy wspólnie przygotowują obchody jubileuszu wyborów 4 czerwca
Polskie samorządy wspólnie przygotowują obchody jubileuszu wyborów 4 czerwca
Komitet Organizacyjny Jubileuszu Wyborów 4 czerwca obradował w poniedziałek, 25 marca, w Warszawie. Jego prace połączone były z posiedzeniem Rady Unii Metropolii Polskich, która wybrała nowy zarząd.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej ws. gdańskich obchodów jubileuszu wyborów 4 czerwca. Na lewo od pani prezydent stoi b. wicepremier Janusz Steinhoff, po prawej - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej ws. gdańskich obchodów jubileuszu wyborów 4 czerwca. Na lewo od pani prezydent stoi b. wicepremier Janusz Steinhoff, po prawej - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
Ewelina Lach / Wydział Prasowy Urzędu M. St. Warszawy

 

Oba wydarzenia odbyły się w Pałacu Kultury w Warszawie, gdzie mieści się biuro Unii Metropolii Polskich.

Na przewodniczącego zarządu Unii Metropolii Polskich, które łączy samorządy 12 największych miast w naszym kraju, wybrano prezydenta Białegostoku dr. Tadeusza Truskolaskiego.

W komitecie organizacyjnym obchodów jubileuszu pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce ( odbyły się 4 czerwca 1989 r.), zasiadają nie tylko prezydenci wszystkich miast zrzeszonych w Unii. W przygotowaniach do “Święta wolności i Solidarności”, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku, uczestniczą także przedstawiciele korporacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw RP, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich.

 

Obrady miały miejsce w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki
Obrady miały miejsce w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki
Ewelina Lach / Wydział Prasowy Urzędu M. St. Warszawy

 

Po zakończeniu spotkań samorządowców, odbyła się konferencja prasowa.

- Podczas posiedzenia Unii rozmawialiśmy o koordynacji naszych wspólnych działań, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez rząd PiS reform, które mają zabrać olbrzymią część dochodów samorządom - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Rozmawialiśmy również o sytuacji w edukacji i o planowanych podwyżkach cen prądu. Będziemy w tych kwestiach prezentowali wspólne stanowisko. Zobowiązaliśmy się, że będziemy jasno komunikowali nasze działania i mówili o tym, jakie konsekwencje niosą (plany rządu) dla wszystkich samorządów w Polsce.

Członkowie UMP przyjęli także “Apel prezydentów miast o wysoką frekwencję wyborczą w wyborach do parlamentu europejskiego”. Zamierzają zachęcać organizacje pozarządowe do współpracy i tworzenia lokalnych koalicji.

- Powinniśmy wspólnie dbać o frekwencję w wyborach do parlamentu europejskiego, bo jest ona niesłychanie istotna. Te wybory będą miały duże znaczenie dla tego, jak Polska będzie wyglądać w najbliższych latach - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Samorządowcy postanowili także wspólnie przeprowadzić kampanię promocyjną w 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które również przypada w 2019 r.

 

Od lewej: Henryk Wujec (jeden z czołowych działaczy opozycji w czasach PRL), Jerzy Osiatyński (minister finansów w rządzie Hanny Suchockiej), Janusz Steinhoff (minister gospodarki, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka)
Od lewej: Henryk Wujec (jeden z czołowych działaczy opozycji demokratycznej w PRL), Jerzy Osiatyński (minister finansów w rządzie Hanny Suchockiej), Janusz Steinhoff (minister gospodarki, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka)
Ewelina Lach / Wydział Prasowy Urzędu M. St. Warszawy

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła o przygotowaniach samorządowców do obchodów 30.rocznicy wyborów 4 czerwca: -  Dziś nasz komitet organizacyjny zasilili bohaterowie 1989 r., przedstawiciele Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (zrzeszał posłów i senatorów wybranych z listy Komitetu Obywatelskiego przy NSZZ Solidarność w 1989 r. - red.): wicepremier Janusz Steinhoff i Henryk Wujec. Samorządy są dziś kontynuatorami myśli Klubu, tym bardziej cieszę się, że bohaterowie tamtych lat są z nami.

 

Pendrive`y ze znakami graficznymi obchodów jubileuszu wyborów 4.czerwca, które otrzymali dziś prezydenci największych miast Polski
Pendrive`y ze znakami graficznymi obchodów jubileuszu wyborów 4.czerwca, które otrzymali dziś prezydenci największych miast Polski
Fb Aleksandra Dulkiewicz

 

Komitet ustalił, że obchody rocznicy wyborów 4. czerwca we wszystkich samorządach będą spięte wspólnym znakiem graficznym. Aleksandra Dulkiewicz podczas spotkania w Warszawie przekazała przedstawicielom największych miast profilowany (z nazwą danego miasta) wzór znaku nawiązujące do logo Solidarności i do plakatów wyborczych z 1989 roku - autorem znaku graficznego rocznicy jest oczywiście Jerzy Janiszewski.

- Wiele będzie się działo w Gdańsku, ale ja przede wszystkim namawiam kolegów samorządowców, by nie odpuszczali pamięci o 4 czerwca i o naszych postawach obywatelskich w swoich małych ojczyznach: gminach, miasteczkach, regionach, miastach - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

 

PEŁEN ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ

 

Głos zabrał także Janusz Steinhoff: - W imieniu posłów i senatorów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego wyrażam wielkie zadowolenie, iż to właśnie samorządowcy zaangażowali się w obchody rocznicy 4 czerwca 1989 r. Dla nas, ludzi, którzy rozpoczynali wówczas działalność na rzecz demokratycznej Polski, Gdańsk jest tym miejscem, gdzie wszystko się zaczęło, to właśnie tam robiliśmy sobie zdjęcia z Lechem Wałęsą, powstały zręby programowe Obywatelskiego Klubu, który powstał 30 czerwca, przed pierwszym posiedzeniem sejmu - powiedział. - Większość z nas, którzy dożyli obecnych czasów jest bardzo dumnych z tych 30 lat, z miejsca Polski w Europie i na świecie. Zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii tych wszystkich wydarzeń, które miały bardzo istotne znaczenie dla najnowszej historii Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom samorządów, że w sposób adekwatny do rangi tego wydarzenia będziemy mogli wspólnie obchodzić ten dzień.

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl