• Start
  • Wiadomości
  • Pogadajmy o przyszłości, czyli Forum Młodych w ECS po raz jedenasty!

Pogadajmy o przyszłości, czyli Forum Młodych w ECS po raz jedenasty!

Jak rozmawiać na trudne tematy? To tytuł jednej z debat podczas Forum Młodych 2019, corocznej konferencji młodzieżowej. Mowa będzie o kłopotach, sprawach ostatecznych, sytuacjach granicznych, tabu, tajemnicach i uczuciach. W programie wydarzenia jest łącznie 10 paneli dyskusyjnych o sprawach ważnych i ważniejszych. Konferencja już we wtorek, 19 listopada w Europejskim Centrum Solidarności, start o godz. 9.
02.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas Forum Młodych 2019 mowa będzie o kłopotach, sprawach ostatecznych, sytuacjach granicznych, tabu, tajemnicach i uczuciach.
Podczas Forum Młodych 2019 mowa będzie o kłopotach, sprawach ostatecznych, sytuacjach granicznych, tabu, tajemnicach i uczuciach.
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Jak co roku uczniowie szkół średnich z Pomorza spotkają się w ECS, by rozmawiać, m.in. o: życiowych wyborach, kondycji świata, podatkach, sztuce, rozwoju osobistym i metodach na radzenie sobie z ekstremizmami. Do dyskusji zaprosili znane osoby, ekspertów, by wspólnie szukać dobrych rozwiązań życiowych problemów. W tym roku w debatach wezmą udział m.in. dziennikarki i naukowcy, działaczki społeczne, filozofowie i vlogerzy. Uczestnicy zostaną zaproszeni także do udziału w warsztatach i spotkaniach, tradycyjnie stworzona zostanie także Strefa Nauczycieli.

Wydarzenie pod opieką Europejskiego Centrum Solidarności tworzą młodzi gdańszczanie. Członkowie Rady Programowej Forum Młodych 2019 to uczniowie i studenci, m.in. Julia Nowopolska (uczennica w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej), , Wiktoria Kaszubowska (uczennica Gdańskiego Liceum Autonomicznego), Miłosz Tucki (uczeń Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku), Lena Stryjek (uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku), Paulina Nowak (przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska), Kuba Retyk (student Wydziału Prawa i Administracji UW). Do dyspozycji uczestników konferencji organizatorzy przygotowali ponad 400 miejsc.

Jak ratować ziemię? Czym zastąpić węgiel? Gdzie szukać rzetelnych informacji, wreszcie jak szukać sojuszników i jak mówić, żeby mobilizować innych do wspólnej walki o przyszłość? O to będą pytać moderatorzy debaty o klimacie pt. Klimat – Wiatrak – Atom. O strajkach i protestach społecznych młodzi rozmawiać będą z dr Janem Misiuna ze Szkoły Głównej Handlowej, amerykanistą i specjalistą w zakresie kampanii wyborczych w USA, dr Anną Materską-Sosnowską z Zakładu Systemów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także Bartoszem Węglarczykiem, redaktorem naczelnym portalu Onet.pl. Czy dostaną odpowiedź na pytanie, jak i czy strajki oraz protesty kształtują naszą rzeczywistość na równi z ustawami i rozporządzeniami? Przekonamy się już 19 listopada. Skąd mamy wiedzieć, kto nas robi w balona, a komu można powierzyć swój głos? To m.in. dylematy debaty pod nazwą „Mechanika polityki.

Agenda 2030 ONZ to program, którego celem jest eliminacja skrajnego ubóstwa, poprawa warunków życiowych, zapobieganie katastrofie klimatycznej i uczynienie świata lepszym miejscem dla wszystkich. Jaki wpływ na realizację złożeń dokumentu będą mieć miasta, a jaki młode osoby zapytają podczas debaty młodzi, m. in. Piotra Kowalczuka, wiceprezydenta Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych w debacie.

W trakcie wydarzenia odbędą się także warsztaty, jak Symulacja Obrad Okrągłego Stołu, Mediacje Rówieśnicze, a dla wszystkich spragnionych kulturalnej wymiany poglądów warsztat pt. Weź to omów.

W Strefie Inspiracji podczas Forum Młodych 2019 posłuchać będzie można krótkich wystąpień w stylu znanym z konferencji TED. Mówczynie i mówcy opowiedzą, jak patrzeć w przyszłość i działać w solidarności z innymi. A w Strefie Nauczycieli będzie o Design Thinking w szkole. To myślenie projektowe sprawdzone w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Uczestnicy w trakcie krótkich warsztatów przejdą wspólnie uproszczony proces projektowania w tym nurcie i porozmawiają o możliwościach zastosowania tego podejścia w edukacji.
Przygotowania do każdej kolejnej edycji Forum Młodych przybierają inny charakter. Wynika to przede wszystkim z coraz większego zaangażowania młodych ludzi. W tym roku dwa spotkania organizowane są w partnerstwie z United Nations Association Poland i Stowarzyszeniem „Weź się zbierz”.

Wydarzenie na Facebooku

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024